Meta nabízí atraktivní zhodnocení po propadu 232 miliard dolarů

Akcie společnosti Meta Platforms (NASDAQ:FB), které se za poslední měsíc propadly o 35 % po katastrofální zprávě o výsledcích a neuspokojivých výhledech do budoucna, vypadají při současném ocenění velmi levně. Akcie FB uzavřely 16. února na 216,54 USD.

Zdroj: Shutterstock.com

Po monstrózním výprodeji po zveřejnění výsledků klesla společnost dříve známá jako Facebook o téměř 45 % pod své 52týdenní maximum 384,33 USD. Ještě zajímavější je, že poměr ceny k zisku (P/E) společnosti Meta Platforms nyní činí 15,8, což je výrazně pod průměrným poměrem P/E mezi technologickými akciemi, který činí 25, a v souladu s průměrným poměrem P/E mezi 500 společnostmi uvedenými v indexu S&P 500 (malé, střední a velké společnosti). Vezměte v úvahu, že restaurace rychlého občerstvení McDonald's (NYSE:MCD) a Starbucks (NASDAQ:SBUX) mají poměr P/E vyšší než Meta, a získáte představu o tom, jak cenově dostupnou se sociální síť stala.

Katastrofální tisk

Říci, že zisk společnosti Meta Platforms za čtvrté čtvrtletí byl katastrofou, je jako říci, že Titanic najel na rozbouřené moře. Akcie FB se den po zveřejnění posledních čísel propadly o 26 %, čímž vymazaly 232 miliard dolarů tržní kapitalizace a staly se největším jednodenním poklesem hodnoty v historii akciového trhu.

Abychom uvedli jednodenní ztrátu do kontextu, Meta Platforms ztratily více než tržní hodnotu společností jako Netflix (NASDAQ:NFLX), Morgan Stanley (NYSE:MS) a General Motors (NYSE:GM). Je téměř obtížné vyčíslit, jak ošklivý byl úprk k odchodu po čtvrtletním tisku společnosti Meta. Bolest bohužel pokračuje a akcie společnosti Meta v posledních týdnech dále klesají.

Důvodem, proč lidé s křikem utíkali k záchranným člunům, bylo to, že Meta Platforms oznámila, že její platforma Facebook měla ve čtvrtém čtvrtletí 1,929 miliardy denních uživatelů, což poprvé v historii společnosti představovalo pokles (z 1,93 miliardy). Stálice ze Silicon Valley rovněž předpověděla, že její tržby v aktuálním prvním čtvrtletí dosáhnou 27 až 29 miliard dolarů, zatímco Wall Street očekával 30,25 miliardy dolarů.

Dospívající a mladí dospělí si pro zábavu stále častěji vybírají platformy, jako je TikTok a YouTube, místo Facebooku. Společnost také uvedla, že její lukrativní podnikání v oblasti cílené reklamy má problémy v důsledku změn v oblasti ochrany osobních údajů provedených v softwaru iOS společnosti Apple (NASDAQ:AAPL), který se používá v iPhonech a dalších elektronických zařízeních.

To vše dohromady vytvořilo zprávu plnou zmaru, která otřásla důvěrou ve společnost, kterou v pokoji na harvardské koleji založil její výkonný ředitel Mark Zuckerberg. Zpomalení růstu a neuspokojivé pokyny přicházejí také v křehké době pro Meta Platforms, která bojuje s regulačními orgány na několika frontách a mění svou firemní strategii, aby se zaměřila na oblast virtuální reality známou jako "metaverse", která je v tuto chvíli z velké části teoretická a nechává mnoho investorů drbat se na hlavě. Společnost loni na podzim změnila název na Meta Platforms, aby odrážela své nové firemní směřování. Někteří analytici však tvrdí, že vedení společnosti ztratilo plán.

Výprodejové ceny akcií FB

Facebook stále čítá 2,89 miliardy aktivních uživatelů, což je zhruba 35 % světové populace.

To, že Meta Platforms nyní varuje před zpomalením růstu a nižšími než očekávanými příjmy v době, kdy přechází na stále ještě nevyzkoušenou metaverzi, přimělo mnoho investorů a analytiků sáhnout po tlačítku "prodat".

Ne všichni však zatím míří k únikovému východu. Existuje řada profesionálních analytiků, kteří tvrdí, že akcie FB jsou nyní příliš levné na to, aby je bylo možné ignorovat, a že investoři by měli masivní výprodej považovat za nákupní příležitost vzhledem k extrémně levnému ocenění Meta Platforms ve srovnání s jejími vysoce růstovými technologickými kolegy.

Ti samí analytici také poukazují na připravované produkty společnosti Meta, jako jsou populární náhlavní soupravy pro virtuální realitu Oculus, a vlastnictví dalších populárních sociálních médií, jako jsou Instagram a What's App, jako na další důvody, proč se na akcie vrhnout.

Kupujte akcie FB, dokud jsou ve slevě

V případě Meta Platforms je jistě mnoho neznámých a bude pravděpodobně trvat mnoho měsíců, ne-li let, než se společnost vyřeší a vytyčí si ziskovou cestu v rámci metaversa, které pomáhá vytvářet. Je však těžké přehlédnout, jak levné je ocenění akcií společnosti Meta. Akcie společnosti se nyní obchodují doslova za výprodejové ceny a investoři, kteří jsou přesvědčeni je koupit a držet dlouhodobě, budou pravděpodobně odměněni.

Přesto výprodej akcií Meta Platforms (které podle mnohých brzy změní svůj ticker symbol na META) nemusí být u konce. Investoři by proto měli začít s malou pozicí a v případě dalšího poklesu ceny akcií plánovat další nákup. Akcie FB je vhodné koupit.

Můj osobitý pohled na akcie Meta

  • Začal bych prvně zápory , těmi jsou například to , že společnosti Meta ubývají denní uživatelé , což je pro nás netypické , jelikož denní uživatelé postupem let pouze přibývali 
  • Dalším záporem bych viděl špatnou monetizaci v okruhu ( stories a reels , na kterých společnost nadále pracuje , aby z nich vytěžila jako její konkurenti).
  • Třetím ani ne tak záporným bodem je závod v dobití Metaversa , který je významnou finanční položkou a nikdo nedokáže říct zda se tyto investice v budoucnu oplatí
  • Pozitiva máme ve velmi nízké nákupní ceně akcie , a velmi dobré vyhlídky směrem k budoucnu. Skvělou zprávou pro investory je určitě informace , že společnost se aktivně zaměřila na tzv. ''členství'' , které bude nabízet tak jako tomu je například u YouTube , což by mohlo pomoc přilákat zpátky uživatele s možnosti přivýdělku ( jak pro uživatele tak pro samotnou Metu).
  • Další klad máme v monetizaci ( reels a stories) , na kterých se pracuje již delší dobu a jakmile dojde k dovršení výdělků z této části investic tak máme před sebou další tučné výdělky , jako tomu můžeme vidět  u zmiňovaného YouTube a jemu podobným , kteří s monetizací svých produktů nemají problém.

 

Chci upozornit , že se nejedná o investiční radu. Před nákupem akcií Meta musíte nejprve důkladně analyzovat společnost.

Zdroj: InvestorPlace


Cenovka Mety je nýní víc než jen lákavá , jen jsem lehce v rozpacích ohledně budoucnosti a kauz ohledně FB. Myslíte si , že je zde spíš prostor k růstu nebo kauzy jenž by mohli zapříčinit větší krach ?

Timeline Tracker Overview