Daniel Loeb vidí v Amazonu nevyužitou hodnotu 1 bilion dolarů

Loeb poukazuje na to, že trh nedokáže rozpoznat plnou hodnotu dvou nesourodých podniků Amazonu: základních operací elektronického obchodování a cloudové jednotky Amazon Web Services. Aktivistický investor Daniel Loeb, jako jeden z největších hodlerů Amazonu (AMZN) , řekl investorům ve středu, že vidí zhruba 1 bilion dolarů v nevyužité hodnotě u giganta elektronického obchodování.

 

Pan Loeb řekl v soukromém hovoru s investory hedgeového fondu, že trh nedokáže rozpoznat plnou hodnotu Amazonu (AMZN) , jelikož jej tvoří dva nesourodé podniky, jenž zaměřují hlavní operace do elektronického obchodování a cloudových jednotek Amazon Web Services. AWS, jak je Amazon Web Services znám, má takzvanou podnikovou hodnotu více než 1,5 bilionu dolarů, což je téměř tolik, kolik současná tržní hodnota společnosti ve výši 1,6 bilionu dolarů.

Nic nenasvědčuje tomu, že by pan Loeb, jeden z nejznámějších akcionářských aktivistů, vedl aktivistickou kampaň v Amazonu. Základní analýza součtu částí Amazonu byla v posledních letech široce diskutována na Wall Street - zejména od doby, kdy se antimonopolní regulátoři začali zaměřovat na rostoucí sílu velkých technologických společností, jako je Amazon, což podnítilo řeči o potenciálních rozpadech.

Amazon je na důležité křižovatce

Nové vedení zvažuje svůj dlouhodobý strategický plán posunout společnost vpřed, což může zahrnovat několik odvážných iniciativ, které jsou předmětem rozsáhlých tržních spekulací. Loeb řekl, že byl povzbuzen dvěma nedávnými událostmi: že společnost v lednu poprvé za deset let odkoupila akcie a že společnost zveřejnila podrobnější finanční výsledky, včetně rozdělení příjmů z reklamy a podrobností o kapitálových výdajích podle kategorií. 

Proč si myslí, že by odštěpení AWS mohlo mít smysl, včetně toho, že by to mohlo pomoci zmírnit obavy regulátorů o tržní sílu společnosti, podle lidí obeznámených s touto záležitostí. Ačkoli AWS představuje méně než 13% příjmů technologického giganta v Seattlu, je považován za dojnou krávu Amazonu. Amazon byl průkopníkem v oblasti cloud computingu, spustil AWS v roce 2006 a měl dlouholetý náskok v konkurenci, než společnosti jako Microsoft Corp. a Google začaly nabízet konkurenční služby. Dnes se AWS řadí mezi největší poskytovatele cloudu na světě, podle výzkumné firmy Gartner Inc. Pokud by se oddělila, zařadila by se mezi největší technologické společnosti na světě.

Zdroj : Canva

Amazon byl středem vyšetřování Kongresu o monopolní moci technologických platforem, včetně AAPL, mateřské společnosti Google (Alphabet) a mateřské společnosti Facebook (Meta). Po 16měsíčním vyšetřování navrhli zákonodárci Sněmovny reprezentantů legislativu včetně zákona, který usiluje o to, aby se Amazon a další velké korporace účinně rozdělily na dvě části nebo se zbavily svých řad produktů soukromých značek. Pro Amazon by to mohlo znamenat oddělení jeho soukromých značek a zařízení, jako jsou reproduktory Echo, od svého online tržiště. Ve své současné podobě nesourodých podniků je Amazon jedním z posledních skutečných konglomerátů. Má obchodní linie tak rozmanité, jako je reklama, filmová produkce, vydávání knih a cloud computing. V důsledku toho je druhým největším soukromým zaměstnavatelem v USA.

Společnost se historicky bránila výzvám k jejímu rozpadu a uvedla, že "okrajové představy o antimonopolních opatřeních by zničily malé podniky a poškodily spotřebitele".

Můj pohled na budoucí vývoj Amazonu

  • Světová společnost jako je Amazon budou stát na rozcestí , kdy budou muset rozhodnout pro zachování svého postavení a příjmů , jak inovovat své strategie směrem k budoucnosti . Některé společnosti jako je Google , inovují tak , že se hodlají pro split akcií ( sníží hodnotu akcie pro své investory , a stávající investory odmění více akciemi na úkor propadu ceny) , pro Amazon by tomu mohlo být  stejně a nebo se nám nabízí již zmiňovaný split s AWS , který sebou nese jak klady tak o něco menší zápory.

Otázky pro čtenáře :

Vidíte potenciál v rozdělení Amazonu s AWS?

Dojde ke zředění akcií a snížení cen akcií jako to má v plánu Google?

Může nás Amazon překvapit a udržet si své postavení celosvětového giganta?

Upozorňuji , že se nejedná o finanční poradenství. Každý nákup ve světě investic je třeba důkladně zhodnotit a zanalyzovat.

Zdroj : TheWallStreetJournal


Udržitelnost Amazonu je určitě jedno velké téma , nicméně aktuální cena je dle mého názoru mírně nadhodnocená a počkám si až , co nám ukáže budoucí rok.

Timeline Tracker Overview