Czy posiadasz te dwie akcje? Lepiej uważaj, bo Warren Buffett je sprzedaje.

Warren Buffett jest oczywiście powszechnie uważany za jednego z największych inwestorów wszech czasów. Wszyscy go podziwiamy i uważnie śledzimy, jakie akcje ten legendarny inwestor obecnie kupuje i sprzedaje. Próbujemy też dowiedzieć się, jak ocenia długoterminowe perspektywy poszczególnych spółek. Teraz mamy taką szansę. Przyjrzyjmy się dwóm akcjom, które Buffett i Berkshire Hathaway sprzedali w czwartym kwartale.

1) Visa $V-0.2%

Roczne wyniki kursu akcji Visa, źródło .

W czwartym kwartale 2021 roku Berkshire zmniejszył swoje udziały w dużym procesorze płatniczym Visa o ponad 13% i sprzedał około 1,27 mln akcji. Akcje Visy miały powolny start w tym roku, ale są na fali od czasu, gdy spółka podała wyniki za pierwszy kwartał fiskalny 2022 roku, czyli kwartał kończący się 31 grudnia 2021 roku. Visa zaraportowała zysk na akcję(EPS) w wysokości 1,83 USD przy sprzedaży netto w wysokości 7,1 mld USD za kwartał, bijąc szacunki analityków. Ogólny wolumen płatności nadal wykazywał korzystne tendencje, przy czym wolumen płatności międzynarodowych nadal wzrastał.

Dyrektor finansowy Visy, Vasant Prabhu, powiedział podczas ostatniej konferencji prasowej, że chociaż w ostatnich miesiącach odnotowano niewielki wpływ na wolumeny płatności transgranicznych z powodu wariantu Omicron wirusa koronawirusa, zarząd spodziewa się, że w lutym nastąpi ponowne ożywienie. Prabhu powiedział, że obecny rok fiskalny ma dobry początek i spodziewa się, że wzrost w tym roku będzie wyższy niż przed pandemią, ponieważ wolumeny transgraniczne nadal wracają do normy.

Buffett i Berkshire mogą postrzegać konkurencję jako problem w przyszłości. Mogą również przewidywać, że światpo pandemii będzie mniej zależny od podróży. W tym momencie trudno jednak wyobrazić sobie przyszłość, w której Visa nie będzie miała znaczenia. Inna możliwość jest taka, że Buffettowi i Berkshirepo prostu nie podobała się ich ogólna ekspozycja na ten obszar, co prowadzi nas do kolejnej akcji, którą Berkshire sprzedało.

Mimo że Visa najwyraźniej wypadła z łask Buffeta, firma figuruje w tym interesującym wyborze akcji: pięć akcji, które wzrosną zarówno na rynku byka, jak i niedźwiedzia.

2. Mastercard $MA+0.1%

Roczny trend cen akcji Mastercard, źródło .

Buffett i Berkshire zredukowali również swoją pozycję w głównym konkurencie Visy - Mastercard. Berkshire sprzedał ponad 302 000 akcji Mastercard w czwartym kwartale, zmniejszając swój udział o około 7%. Możliwe, że Buffett i Berkshire mogą być bardziej zaniepokojeni rosnącą konkurencją ze strony technologii takich jak blockchain. Mastercard poinformował niedawno o rozwodnionym zysku na akcję w wysokości 2,41 USD przy sprzedaży netto w wysokości 5,2 mld USD w czwartym kwartale 2021 r., również bijąc szacunki analityków. Podobnie jak w przypadku ostatniego raportu Visy, Mastercard podał, że wolumen dolarowy brutto i transgraniczny wzrósł ładnie w ujęciu rocznym, wskazując na trwające ożywienie.

Visa i Mastercard są dobrze przygotowane, by wykorzystać fakt, że coraz więcej płatności przechodzi z gotówki na płatności cyfrowe. Chociaż istnieje duża konkurencja dla alternatywnych opcji płatności, wielcy gracze, tacy jak Visa i Mastercard, powinni być w stanie wdrożyć niezbędną technologię, aby dotrzymać kroku. Niemniej jednak, sektor płatności z pewnością może się drastycznie zmienić w przyszłości, więc jest to coś, co należy ocenić przy rozważaniu tych dwóch akcji.

Disclaimer: Ten wpis został zainspirowany tekstem Brama Berkowitza, nie jestem profesjonalnym inwestorem. To nie jest rekomendacja inwestycyjna.


No comments yet
Timeline Tracker Overview