Dividendy poráží růstové akcie, jak?

Já osobně jsem vždy nevěnoval dividendám větší váhu a bral je více jako malý bonus k provedené investici a spíše se zaměřoval na ty růstové s větším potenciálem zhodnocení. Opak je však pravdou a já tohle své rozhodnutí vážně přehodnocuji.

Podle společnosti Fidelity se výplaty dividend podílely od roku 1930 na celkovém výnosu akciového trhu 40 %. V době inflace však dividendy představují ještě větší podíl na tržních výnosech. Společnost Fidelity zjistila, že během inflačních desetiletí 40. a 70. let 20. století se dividendy podílely na celkových výnosech indexu S&P 500 65 %, resp. 71 %.

Dividendové akcie jsou také skvělým zdrojem pasivního příjmu. Tři společnosti se solidním dividendovým výnosem jsou Allstate ( NYSE:ALL), Moelis & Co(NYSE:MC) a Prudential Financial (NYSE:PRU). Pokud byste do těchto tří společností investovali rovným dílem 54 000 dolarů, získali byste ročně příjem přibližně 2 000 dolarů.

1. Allstate: 2,61% výnos

Společnost Allstate uzavírá pojistné smlouvy, jako je pojištění majitelů domů a pojištění automobilů pro jednotlivce i firmy. Společnost získává peníze, když upisuje pojistné smlouvy a vyplácí zákazníkům pojistné plnění za škody na domě nebo autě. Přebytečnou hotovost mezitím investuje do různých investic, které jí přinášejí další výnosy.

Nejlepší pojišťovny správně měří rizika a uzavírají dobré a výnosné pojistné smlouvy. Allstate odvádí hvězdnou práci při upisování ziskových pojistek, což je vidět na jejím kombinovaném poměru. Kombinovaný poměr vyjadřuje podíl vyplacených pojistných plnění a provozních nákladů a předepsaného pojistného. Poměr pod 100 % znamená ziskovost, a čím je nižší, tím lépe.

Kombinovaný poměr společnosti Allstate dosáhl v roce 2021 hodnoty 95,6 %. To bylo v nedávné historii společnosti Allstate na vyšší hranici, neboť od roku 2011 nezaznamenala kombinovaný poměr vyšší než 96 %. Vzhledem k inflačním tlakům se pojistná plnění v roce 2021 pohybovala u společnosti Allstate na vyšší úrovni. Pojišťovna čelila vyšším nákladům na pojistná plnění v důsledku vyšších nákladů na ojeté vozy, autodíly a vyšší ceny práce. To je však v pořádku. Pojišťovny může být dobré vlastnit v době inflace díky jejich schopnosti přizpůsobit se.

Společnosti mohou poměrně rychle upravit náklady na pojistné, což Allstate dělá. Společnost agresivně usiluje o zvyšování cen a zvyšuje sazby autopojištění na 25 trzích s průměrným nárůstem o 7,1 %. Tato zvýšení sazeb se uplatňují při obnově šestiměsíčních pojistek, přičemž dopad se plně projeví po 12 měsících. Snaží se také řídit náklady na pojistná plnění prostřednictvím spolupráce s dodavateli náhradních dílů a zlepšováním analytických a prediktivních modelů. Díky dobrým výsledkům v oblasti upisování a cenové síle v době inflace je Allstate solidní dividendovou akcií, kterou byste měli mít ve svém portfoliu.

2. Moelis & Co: 4,65% výnos

Moelis & Co. je investiční banka a důvěryhodný poradce v oblasti fúzí a akvizic, restrukturalizace a dalších činností na kapitálových trzích. Hrála roli v několika velkých transakcích - včetně akvizice společnosti 21st Century Fox společností Walt Disney za 85 miliard dolarů, fúze CBS a Viacomu za 48 milionů dolarů a restrukturalizace společnosti Hertz Global Holdings za 24 miliard dolarů.

V roce 2021 měla firma úspěch. Tržby ve výši 1,5 miliardy dolarů byly pro společnost rekordní a oproti předchozímu roku vzrostly o 63 %. Čistý zisk byl hvězdný, oproti loňsku vzrostl o 94 % na 423 milionů dolarů.

Společnost Moelis & Co. je jedničkou v žebříčku restrukturalizačních poradců v USA i na světě a těžila ze silné transakční aktivity v roce, který se pro investiční bankéře ukázal jako rekordní. Na celém světě bylo oznámeno 62 000 transakcí, jejichž hodnota dosáhla 5,1 bilionu dolarů, čímž byl překonán předchozí rekord z roku 2007, kdy činila 4,2 bilionu dolarů.

Skvělá je mimo jiné síla rozvahy společnosti. Firma má hotovost a likvidní aktiva ve výši 721 milionů dolarů, bez dluhů a goodwillu. To je pro investory skvělé znamení, protože společnost se může zaměřit na výplatu dividend a zpětný odkup akcií. A právě to také udělala.

V loňském roce společnost vyhlásila dividendy ve výši 6,85 USD, včetně dvou mimořádných dividend ve výši 2 a 2,50 USD. Zvláštní dividendy se vyplácejí jednorázově, když má společnost velké množství přebytečné hotovosti. Včetně těchto mimořádných zvýšení dividend činil dividendový výnos společnosti Moelis & Co. 13,3 %.

Přestože tempo růstu investičního bankovnictví nebude pokračovat stejným tempem, analytici účetní společnosti PricewaterhouseCoopers se domnívají, že úroveň uzavírání obchodů zůstane v roce 2022 vysoká, což by mělo být pro akcionáře společnosti Moelis & Co. dobrou vizitkou.

3. Prudential Financial: 4,07% výnos

Prudential Financial je poskytovatelem životního pojištění a dalších finančních produktů. Pandemie koronaviru zasáhla životní pojišťovny a Prudential byla jednou z nich. V roce 2020 společnost vykázala první čistou ztrátu za posledních sedm let. Společnost se však rychle vzpamatovala.

Prudential prochází faceliftem, snižuje výdaje a zaměřuje se na produkty a služby, které mohou zajistit dlouhodobý růst a zároveň jsou méně citlivé na podmínky na trhu. Společnost chce do roku 2023 snížit náklady o 750 milionů dolarů - a již v loňském roce z těchto škrtů realizovala 590 milionů dolarů.

V rámci tohoto faceliftu prodala své korejské a tchajwanské pojišťovny, čímž získala 1,8 miliardy dolarů. Zbavila se také svého obchodu s plnými službami a části svého tradičního obchodu s variabilními anuitami, což přinese další 4 miliardy dolarů výnosů.

Tuto hotovost využívá k akvizicím a investicím do správy aktiv a rozvíjejících se trhů. V loňském roce získala divize správy aktiv společnosti Prudential společnost Montana Capital Partners, správce soukromých kapitálových aktiv se sídlem v Evropě, a společnost Green Harvest, která poskytuje produkty pro bonitní investory. Získala také společnost ICEA Lion Holdings, poskytovatele finančních služeb na rozvíjejících se trzích v Keni.

Společnost má dobrou pozici a silnou rozvahu. Má 400 miliard USD v dluhopisech a hotovostních aktivech a zároveň 18% výplatní poměr, takže by neměla mít problém s udržením dividendy.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Povedzte to niekomu kto kupoval pred 5 rokmi napríklad $AMD+4.2% , $NVDA-1.3% , $TSLA-1.6% , $TTD+2.2% ,$APPS-0.2%  atď. :)

Tak jasně, že když najdete super růstovou společnost, tak zhodnocení v řádech stovek % je i málo. Obecně jako celek se dá mluvit přinejmenším o vyrovnané bitvě. Kdy v období zvýšené inflace právě ve zmíněných letech mají dividendové akcie navrch a po zbylé období profitují spíše růstové akcie. Bereme-li trh jako celek samozřejmě.

Rozumiem, išlo mi o to poukázať, že ten nadpis nemusí byť vždy pravda. Samozrejme je to veľmi individuálne a rastové spoločnosti nesú so sebou viac rizika, ale tak ako vo všetkom, niekedy sa oplatí aj zariskovať. V krízových časoch a vysokej inflácie je dobré mať v portfóliu určite aj dividendové kúsky.