S&P 500 ^GSPC 5,010.6 +0.87%
Nvidia NVDA $795.18 +4.35%
Tesla TSLA $142.05 -3.40%
Amazon AMZN $177.23 +1.49%
Alphabet GOOG $157.95 +1.43%
Apple AAPL $165.84 +0.51%
Microsoft MSFT $400.96 +0.46%
Meta META $481.73 +0.14%

Chcete investovat do vesmírného závodu? Vykašlete se na Virgin Galactic a raději zainvestujte do těchto firem!

Společnost Virgin Galactic Holdings $SPCE-12.2% zahájila éru vesmírné turistiky, když vyslala do vesmíru svého zakladatele Richarda Bransona. Převážně pro mladé generace to byl obrovský okamžik, ale firma stále čelí těžkému boji ve snaze nastartovat nové odvětví a najít způsob, jak přeměnit své odborné znalosti v zisk. V oblasti vesmírné turistiky je zatím vše v nedohlednu, ale je stále jasnější, že s otevřením vesmíru komerčním podnikům se dají vydělat peníze. Pokud vás jako investora/torku sektor vesmírné turistiky zaujal a rádi byste si zainvestovali jinam než do Virginu Galactic, tak jsem si pro vás připravil tři společnosti, které rozhodně stojí za váš čas.

 

Lockheed Martin $LMT-0.5% 

Bezpochyby existuje velký potenciál pro společnosti, které se vydávají za hranice Země. A Virgin Galactic je jen jednou z velké skupiny nově zveřejněných společností, které se snaží tento potenciál využít. Sny a obchodní plány jsou vzrušující, ale obávám se, že dosáhnout ziskovosti bude mnohem obtížnější než dosáhnout oběžné dráhy.

 

Vsadím se, že v dohledné budoucnosti většinu zisků z vesmíru nepohltí tyto nové začínající společnosti, ale zavedené firmy, které dopravují americké astronauty a vybavení do vnější atmosféry již po několik generací. Z nich má Lockheed Martin působivé portfolio dalších podniků, které pomáhají kompenzovat nejistotu, jež je s vesmírnými operacemi spojena.

 

Společnost $LMT-0.5%  je pravděpodobně nejznámější jako výrobce stíhaček F-35 Joint Strike Fighter, ale její vesmírná divize představuje téměř 20 % jejích příjmů ve výši 65 miliard dolarů za rok 2020. Lockheed vyrábí řadu satelitů a systémů pro vládní i komerční klienty, významně se podílí na plánované misi NASA s cílem vrátit se na Měsíc a spolu s Boeingem vlastní společnost United Launch Alliance, která již desítky let zajišťuje lety do vesmíru.

 

Ti, kteří se těší na investice do vesmíru, si musí uvědomit, že přes veškerý poprask zůstává celkový oslovitelný trh, alespoň prozatím, relativně malý. Ceny letenek na lety v rámci vesmírné turistiky se pohybují v řádu statisíců, což omezuje počet potenciálních zákazníků.

 

Vesmír je pro $LMT-0.5%  důležitý a bylo by nespravedlivé jej označit za pouhý doplněk k hlavnímu podnikání firmy. Diverzifikace společnosti je pro ni extrémně důležitá, protože jí narozdíl od menších vesmírných startupů brání před potenciálním krachem. A vzhledem k tomu, že Pentagon se stále více zaměřuje na nové raketové technologie včetně těch hypersonických, nabízí se společnosti Lockheed Martin možnost rozložit výdaje na výzkum a vývoj do řady různých potenciálních obchodních aktivit.

 

Výběrem obranné společnosti, jako je Lockheed Martin, získáte expozici vůči všem potenciálním výhodám růstu v oblasti vesmíru a zároveň přidáte několik miliardových obranných franšíz, které podporují 2,7% dividendový výnos. Upřímně je to to nejlepší z vesmíru bez všech rizik, co můžete na akciovém trhu momentálně najít.

 

General Motors $GM+2.0% 

$GM+2.0%  se poohlíží i po jiných než tradičních osobních a nákladních automobilech a hledá nové podniky, které by jí pomohly v růstu, protože svět začal přecházet na propojená, elektrická a (případně) samořídící vozidla. Ne, nestaví rakety (alespoň zatím ne). $GM+2.0%  však investuje velké prostředky do technologií, které by mohly hrát důležitou roli při rozjezdu komercializace vesmíru.

 

Pro začátek, GM spolupracuje s Honda Motor na velkém úsilí o masovou výrobu vodíkových palivových článků ve velkém měřítku. Palivové články, zařízení, která chemickou cestou získávají energii z vodíku a vyrábějí elektřinu, jsou pro vesmírný závod klíčové již desítky let, a to i proto, že jejich jedinou emisí je (pitná!) voda. Zdá se, že levné palivové články typu, který vyrábějí $GM+2.0% a Honda $HMC+1.2% , budou mít velkou cenu pro jakékoli budoucí komerční vesmírné úsilí zejména pro to, které musí být financováno z podnikatelských, nikoli státních rozpočtů.

 

$GM+2.0%  se také spojil s Lockheed Martin na vývoji nového měsíčního vozítka se schopností autonomního řízení. Tento projekt bude využívat rychle rostoucí odborné znalosti GM v oblasti baterií pro elektrická vozidla a autonomního řízení, což jsou také důvody, proč byla firma na rozdíl od pravděpodobně schopnějších startupů vybrána.

 

GM se samozřejmě nikdy (alespoň za našich životů) nestane čistě vesmírnou společností. Ale vzhledem k obrovským investicím a extrémním rizikům spojeným s komerčním vesmírným úsilím dnes i v dohledné budoucnosti a vzhledem k zaměření generální ředitelky GM Mary Barraové na technologie, které by mohly toto komerční vesmírné úsilí podpořit, by akcie $GM+2.0%  mohly být dobrým doplňkem k vesmírným akciím ve vašem portfoliu zejména až společnost obnoví svou štědrou dividendu, pravděpodobně ještě letos.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Bohužel, $SPCE-12.2%  je zatím jedinou na burze obchodovatelnou společností, Blue Origin je v plánu, SpaceX taktéž, bude to však pravděpodobně otázka (několika) let. No a ten pondělní "majstrštyk", co $SPCE-12.2%  udělala investorům, když oznámila úpis nových akcií za $500 mil. a akcie šly poté jen ten den dolů o 14%. Tento sestupný trend pokračoval celý týden až do pátku, kdy se zastavil z původní hodnoty 52,69 na 30,20. Tak tomu říkám jízda!!! Virgin Galactic má v tuto chvíli více než 600 pevných rezervací, kdy letenka stojí cca 250.000 USD + cca dalších 8.000 rezervací s blokační zálohou 1.000 USD. Do konce tohoto léta by měly proběhnout tuším ještě tři testovací lety a na počátku roku 2022 komerční provoz, kdy by si $SPCE-12.2% přála realizovat 400 komerčních letů ročně z několika letišť a značně početnější flotilou letadel, proto ten úpis 500 mio USD.