Akcje do sprzedania w obliczu zbliżającego się konfliktu na Ukrainie

Obawy przed rosyjską inwazją na Ukrainę ciążyły na rynkach w ostatnich dniach, a inwestorzy obawiają się, co globalny konflikt mógłby oznaczać dla ich portfeli. Dlatego ważne jest, aby zastanowić się, co każdy może zrobić, aby chronić swój portfel.

Jak mówi Peter Oppenheimer, główny strateg ds. globalnych akcji wGoldman Sachs

inwazja doprowadziłaby do znacznego spadku na rynku. W szczególności ucierpiałyby firmy, które są silnie uzależnione od rosyjskiego eksportu i importu. Firmy te odczują również skutki nałożenia przez USA sankcji gospodarczych na Rosję.

Mając to na uwadze, oto pięć akcji, które warto sprzedać, jeśli uważasz, że Rosja dokona inwazji na Ukrainę.

  • Gąsienica
  • Deere & Company
  • Dover
  • Dow
  • Intel

1. gąsienica $CAT+2.4%

Jedna z najbardziej znanych marek ciężkiego sprzętu, Caterpillar, boryka się w tym roku z problemami. Kiedy na horyzoncie pojawiał się renesans amerykańskiej produkcji, eksperci zaliczali ją do potencjalnych zwycięzców boomu Build Back Better. Niestety dla akcji CAT, opóźnienie ustawy zburzyło krótkoterminowy impet rynku.

Catepillar

Teraz firma musi stawić czoła nowej presji związanej z grożącymi jej rosyjskimi sankcjami. Caterpillar prowadzi interesy z Rosją od 1973 roku. Dystrybucja części odbywa się w Moskwie, a działalność produkcyjna w Tosnie, jak podaje strona internetowa firmy. Rosja stworzyła lukratywny rynek dla producenta maszyn.

Niestety, kompromitacja amerykańsko-rosyjskich stosunków handlowych z pewnością odbije się na dużej amerykańskiej firmie, tak silnie związanej z Rosją.

W 2012 roku Doug Oberhelman, były prezes CAT, stwierdził, że jego zdaniem Rosja może stać się głównym rynkiem eksportowym firmy. Choć być może do tego nie doszło, powiązania Caterpillar z Rosją pozostają jasne. Jeśli uważasz, że konflikt będzie się pogłębiał, to akcje CAT z pewnością warto sprzedać.

2. Deere & Company $DE+1.2%

Firma Deere & Company, twórca kultowej marki John Deere, jest producentem sprzętu przemysłowego o podobnej historii jak firma Caterpillar. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że sektor maszyn i urządzeń mechanicznych stanowił ponad 30% amerykańskiego eksportu do Rosji w 2020 roku. Firma Deere jest obecna w Rosji jeszcze dłużej niż Caterpillar, a jej związki z tym krajem sięgają ponad 130 lat wstecz. W 2018 roku firma ogłosiła plany rozszerzenia swojej działalności w Rosji o sektory sprzętu rolniczego, leśnictwa i budownictwa.

Deere & Company

Przychody z rosyjskiego eksportu nie są jedynym aspektem potencjalnej inwazji, który może zagrozić cenie akcji DE. Firma handluje głównie dużym sprzętem rolniczym. Konflikt ten już prowadzi do zakłóceń w łańcuchu dostaw, a rolnictwo z pewnością nie jest na niego odporne. We wrześniu 2021 roku informowano, żeagrobiznes jest jednym z najbardziej perspektywicznych sektorów ukraińskiej gospodarki. Konflikt z Rosją zakłóci ją i zagrozi sprzedaży narzędzi i sprzętu rolniczego. Zarówno Rosja, jak i Ukraina są głównymi producentami nawozów, co prawdopodobnie będzie oznaczać dalsze zakłócenia dla rolników na całym świecie.

3. Dover Corporation $DOV+1.5%

Niecały miesiąc temu firma Dover była jedną z najlepiej radzących sobie akcji w indeksie S&P 500 w 2021 r. Ten rok rozpoczął się już zupełnie inaczej. Podobnie jak jego rówieśnicy na tej liście akcji do sprzedania, Dover jest przede wszystkim w branży produkcji sprzętu.

Dover

Kilka raportów rocznych i plików amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wskazuje, że firma prowadzi sprzedaż i działalność w Rosji. W dokumentach tych Dover wyraźnie stwierdza, że każdy rodzaj ryzyka politycznego, gospodarczego lub walutowego w Rosji stanowiłby zagrożenie dla jego działalności.

Prawdą jest, że Dover prowadzi bardziej zróżnicowaną działalność. Te inne działania pomogą jej uciec od niektórych problemów, ale mądrzy inwestorzy powinni na razie szukać gdzie indziej.

4. DOW $DOW+1.1%

Drugą co do wielkości grupą na liście amerykańskiego eksportu do Rosji są chemikalia, tworzywa sztuczne i wyroby skórzane.

DOW

Ten duży producent produktów chemicznych zasługuje więc na miejsce na tej liście. Według strony internetowej firmy,Dow jest stale obecny w Rosji od 40 lat, zaopatrując głównie przemysł przetwórczy, taki jak ropa naftowa i gaz. Posiada dwa zakłady produkcyjne w Rosji oraz biura w Moskwie i Kijowie.

Dow miał lepszy miesiąc niż większość akcji na sprzedaż na tej liście, ale to nie znaczy, że nie ma przed sobą trudnych czasów. Każda firma, która ma tak silne powiązania z Rosją, będzie zagrożona, a Dow ma powiązania biznesowe również z Ukrainą.

5) Intel Corporation $INTC-2.1%

Każda firma, która opiera się w dużym stopniu na materiałach importowanych z Rosji, będzie również zagrożona w przypadku nałożenia sankcji. Sektor produkcji chipów już doświadczył zakłóceń w łańcuchu dostaw, ale w przypadku wojny rosyjsko-ukraińskiej ten negatywny trend jeszcze się pogłębi. Intel jest największym producentem układów scalonych w Stanach Zjednoczonych i chociaż został już umieszczony na listach sell i avoid z powodu ostatniego raportu o zyskach, ten międzynarodowy kryzys jeszcze bardziej pogorszy sytuację.

Intel

Rosja jest wiodącym producentem zarówno neonu, jak i palladu, dwóch pierwiastków niezbędnych do produkcji chipów. Od tego momentu jest jeszcze gorzej. Producenci chipów są również uzależnieni od neonu, który często pochodzi z Ukrainy.

Sytuacja wygląda tak ponuro dla producentów chipów, że Peter Harrell z Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu wezwał ich do znalezienia "alternatywnych źródeł".

Nie ma jednak gwarancji, że producentom układów scalonych się powiedzie, a jeśli się nie powiedzie, czeka ich bardzo niepewna przyszłość. Intel, jako jeden z liderów branży, jest najdalej od upadku.

Sytuacja ta zapewne przyprawia o zmarszczki na czołach wszystkich inwestorów w tej chwili, ale ja nadal uważam, że w końcu wszystko dobrze się skończy i nawet jeśli nastąpi pogorszenie koniunktury, to po jakimś czasie rynek wróci do normy. Ale w tej chwili jedyne, co możemy zrobić, to próbować chronić nasze portfolio.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet