4 důvody, proč nastal čas na investici do dividendového aristokrata McDonald's

První dva měsíce letošního roku předznamenaly návrat k volatilitě na akciovém trhu. Své o tom může povědět dividendový aristokrat McDonald's $MCD-0.4%, který v průběhu letošního roku ztratil téměř 6,5 % na své hodnotě akcií. Ve srovnání s fondem S&P 500, který doposud ztrácí 8,4% si vede McDonald's $MCD-0.4%  stále dobře a dnes si rozebereme proč tomu tak je.

 

1. Působivé oživení po pandemii

Společnost McDonald's $MCD-0.4%  vykázala v roce 2021 robustní růst tržeb a zisků. Společnost vygenerovala tržby ve výši 23,22 miliardy dolarů, což představuje 20,9% tempo růstu oproti období před rokem. Tržby společnosti McDonald's $MCD-0.4%  vzrostly dokonce o 10,2% ve srovnání s rokem před pandemií 2019.

Na frontě zisků vzrostl non-GAAP (upravený) zředěný zisk na akcii (EPS) meziročně o 53,4 % na 9,28 USD v loňském roce. To bylo výsledkem vyšší základny tržeb společnosti a zvýšení čisté marže o 790 bazických bodů na 32,5 %. Dokonce i v roce před pandemií v roce 2019 vzrostl upravený zředěný EPS společnosti McDonald's $MCD-0.4%  o 18,4%.

Co vedlo k těmto úžasným výsledkům? Celosystémové tržby společnosti McDonald's $MCD-0.4%  (které zahrnují jak 7% společnosti vlastněné, tak 93% franšízové pobočky McDonald's) dosáhly v loňském roce rekordní výše 112 miliard dolarů. Navzdory tomu, že narušení pandemie COVID-19 v roce 2021 pokračovalo, McDonald's $MCD-0.4%  otevřel v průběhu roku více než 650 nových restaurací, podle poznámek generálního ředitele Chrise Kempczinskiho během nedávného hovoru o příjmech společnosti.

To přineslo globální počet restaurací společnosti na neuvěřitelných 40 000 a více než v letošním roce. K nárůstu prodeje McDonald's $MCD-0.4% v celém systému tak přispělo více obchodů.

2. Oblíbený věrnostní program

McDonald's $MCD-0.4% a jeho franšízanti se také stali ještě efektivnějšími při provozování stávajících obchodů. Globální srovnatelné tržby společnosti vzrostly o 17 % oproti loňskému roku a o 8 % oproti roku 2019. Věrnostní program McDonald's $MCD-0.4%, známý jako MyMcDonald's, byl hlavním hnacím motorem. Od spuštění programu v USA loni v červenci se program MyMcDonald's rozrostl na 30 milionů zapsaných členů a 21 milionů aktivních členů, kteří získali odměny.

Ohromující úspěch MyMcDonald's je důležitý, protože vedl ke zvýšení zapojení zákazníků a opakovanému podnikání. Důkazem toho byl 10% nárůst frekvence digitálních zákazníků od uvedení na trh v USA. S uvedením na trh plánovaným na první polovinu letošního roku ve Velké Británii a Austrálii by zapojení zákazníků a prodej společnosti McDonald's $MCD-0.4%  měly i nadále růst.

3. Dividenda je bezpečná

Zdá se, že McDonald's $MCD-0.4%  je také připraven prodloužit svou 46letou sérii růstu dividend v nadcházejících letech. McDonald's $MCD-0.4%  má jak ziskovost, tak volný peněžní tok (FCF), aby si udržel svou pověst špičkového dividendového pěstitele.

To je podpořeno upraveným zředěným výplatním poměrem EPS společnosti McDonald's $MCD-0.4%  ve výši 56,6% v loňském roce. Vzhledem k tomu, že nezávislí majitelé podniků platí kapitál potřebný k otevření pobočky McDonald's $MCD-0.4%  a k tomu, aby se stali franšízantem, franšízový obchodní model McDonald's $MCD-0.4%  není příliš kapitálově náročný. Společnost by měla mít dostatek kapitálu, aby mohla pokračovat v růstu podnikání.

Výplatní poměr McDonald's $MCD-0.4%  FCF byl v loňském roce ještě nižší na 55,6%, což umožnilo spoustu kapitálu na otevření nových restaurací vlastněných společností, splacení dluhu a zvýšení dividendy.

Ve světle prognózy růstu společnosti McDonald's $MCD-0.4%  se domnívám, že akcie by měly být ve střednědobém horizontu schopny zvýšit dividendu na vysoké jednociferné úrovni. Ve spojení s tržním dividendovým výnosem 2,2% to nabízí investorům s dividendovým růstem pěknou kombinaci výnosů a růstových vyhlídek.

4. Ocenění není napjaté

Posledním důvodem, proč zvážit nákup akcií McDonald's $MCD-0.4% , je to, že ocenění je přiměřené pro jeho kvalitu ve srovnání s restauračním průmyslem. Forwardový poměr ceny a zisku společnosti McDonald's $MCD-0.4% ve výši 22,8 je mírně pod průměrem restauračního průmyslu 23,8.

A co víc, zdá se, že úctyhodný růst zisků společnosti McDonald's $MCD-0.4%  bude pokračovat. Analytici předpokládají, že non-GAAP zředěný EPS společnosti McDonald's $MCD-0.4%  poroste v příštích pěti letech tempem 13% ročně. Vzhledem k tomu, že tato míra je přibližně stejná jako průměr odvětví 14,7%, ocenění akcií se zdá být spravedlivé.

Můj osobní pohled na společnost McDonald's

  • Společnost jako taková je z dlouhodobého hlediska skvělou investicí (sám Warren Buffet vlastnil a stále vlastní určitý podíl ve společnosti), jelikož se zařazuje mezi dividendové aristokraty a pravidelně rozšiřuje a posiluje svůj bussiness ( franšízy, rozšiřování restaurací, věrnostní programy, nové produkty).
  • Predikce do roku 2027 je ta, že společnost zvýší hodnotu akcií z aktuálních 250 dolarů na hodnotu až 360 dolarů, což je dle mého názoru dost pravděpodobné, když se podíváme na růst společnosti v posledních 10 letech a tahy managementu
  • Velké plus vidím právě ve velmi schopném managementu, který stojí za rozvojem McDonald's ( během posledních 5 let byla zvýšena hodnota akcií téměř o 95%).
  • Volatilita trhu nám navíc dodává atraktivnější nákupní cenu už tak silné společnosti 

 

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí být podrobena důkladné analýze.

 

Zdroj: TheMotleyFool

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

McDonald je parádní dlouhodobá investice , vkládám v ně velké naděje