Goldman Sachs předpovídá o kolik se propadne index S&P 500, když dojde k otevřenému konfliktu na Ukrajině.

V posledních dnech/týdnech se nikde jinde neřeší nic jiného něž otázka ukrajinsko-ruského konfliktu. Toho se chytla i společnost Goldman Sachs a hbitě přispěchala se svými odhady propadu indexu S&P 500. Tento odhad je podmíněn tím, že dojde k otevřenému konfliktu na Ukrajině a západní vlády uvalí na Rusko trestné sankce.

 

Podle Goldman Sachs by se index S&P 500 mohl propadnout o dalších 6 % oproti pondělní úrovni

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí nařídil ruským jednotkám vstoupit na východní Ukrajinu, když formálně uznal dva tamní regiony ovládané povstalci.

V reakci na to se USA, EU a Velká Británie chystají uvalit na Rusko sankce. Američtí představitelé se domnívají, že Putin by mohl brzy nařídit širší útok na východoevropskou zemi, a jeden britský ministr v úterý prohlásil, že "invaze na Ukrajinu začala".

Analytici Goldman Sachs v čele s Dominicem Wilsonem v pondělí ve své poznámce uvedli, že index S&P 500 by mohl klesnout o 6,2 % v případě scénáře, kdy se napětí dále vyostří a vypukne "otevřený konflikt".

Technologický Nasdaq by se podle nich mohl propadnout o 9,6 % a evropský kontinentální index Stoxx 600 o 9,3 %.

Analytici dospěli ke svým hrubým předpovědím na základě nedávných okamžiků, kdy napětí vzplálo, a měřením toho, jak citlivá byla globální aktiva na změny kurzu ruského rublu. Odhadli, že v případě zintenzivnění konfliktu by se rubl mohl vůči dolaru propadnout o 10 %.

V poslední řadě by měl případný otevřený konflikt nahrávat komoditám, které by se mohli dočkat dalšího růstu. 

Analytici však varovali: "Vzhledem k rychle se vyvíjejícímu geopolitickému výhledu mohou být samozřejmě korelace od počátku roku nedokonalým vodítkem pro jakýkoli budoucí dopad geopolitického napětí na trh."

Pozornost investorů se tak i tento týden bude upínat k ukrajinsko-ruskému konfliktu. V případě další eskalace bychom tedy měli počítat s poklesem akcií. 

Zdroj: Bussines Insider

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Tak co, prodávat akcie? Blbost, tak proč takovéto zprávy pouštět do světa.... vyvolávat další poplašné pro finanční trhy

Proč to ten Putin dělá? :)

Jde o rozpínavost Ruska

no, mozno ide o rozpinavost USA...