6 powodów, dla których kryptowaluty się załamują

Kryptowaluty są z nami już od jakiegoś czasu, ale mówi się, że są w powijakach. Wiele osób w nie inwestuje, czy to w handel czy hodling. Ale nikt nie może uniknąć spadków i zmienności, które przynoszą kryptowaluty. W tym artykule przedstawimy 6 powodów, dla których tak się dzieje.

Kryptowaluty

Kryptowaluty mają za sobą trudny początek roku. Według stanu na 26 stycznia, Bitcoin (BTC) stracił około 20% wartości od początku roku, a Ethereum (ETH) i Binance Coin (BNB) pogrążyły się w tym okresie o 30%. Są to trzy największe kryptowaluty w obiegu pod względem kapitalizacji rynkowej - nie licząc stablecoina Tether (USDT), który jest powiązany z dolarem amerykańskim. To nie pierwszy raz, kiedy kryptowaluty znacząco spadają. Między połową maja a połową lipca 2021 roku kryptowaluty przeszły kolejne poważne załamanie, a bitcoin spadł o ponad 45%. Pomimo zmienności, wielu inwestorów nadal interesuje się kryptowalutami.

Według Vin Narayanan - wiceprezesa ds. strategii w Early Investing:

"wraz ze wzrostem adopcji kryptowalut, staną się one bardziej stabilne".

Do tego czasu jednak inwestorzy mogą chcieć wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby nie dać się spalić podczas krachu na rynku kryptowalut. Oto sześć powodów, dla których kryptowaluty się załamują:


1) Inwestorzy kryptowalutowi stosują zbyt dużą dźwignię finansową.

Współczynnik dźwigni BTC osiągnął rekordowy poziom na początku stycznia, według CryptoQuant, firmy dostarczającej dane na temat kryptowalut, co oznacza, że coraz więcej inwestorów podejmuje ryzyko w kryptowalutach. Podobnie jak na tradycyjnych rynkach, inwestorzy kryptowalutowi często używają długu do finansowania zakupów kontraktów terminowych. Dla górników może to być sposób na zabezpieczenie się przed przyszłymi spadkami cen monet, które wydobywają.

Dźwignia

Simon Peters, starszy menedżer ds. kont w eToro, twierdzi, że te ilości dźwigni "mogą oznaczać zmienność" w kryptowalutach w najbliższej przyszłości. Jak w przypadku każdej klasy aktywów, Peters mówi, "spadek cen może spowodować likwidację pozycji długoterminowych". Następnie, gdy ceny spadną, a posiadacze kontraktów terminowych zaczną likwidować swoje pozycje, ceny mogą spaść jeszcze bardziej. Jest to cykl podobny do tego, co działo się z rynkiem akcji w 1929 i 2008 roku. Jednak tego typu krachy są szczególnie niebezpieczne dla rynków takich jak rynek kryptowalut, które nie mają dużej płynności.


2. Brak płynności na rynkach kryptowalutowych.

Największym problemem, z jakim borykają się rynki kryptowalut, gdy lewarowani inwestorzy upłynniają dużą część swoich aktywów, jest ogólna płynność rynków. W przeciwieństwie do giełdy, nie zawsze istnieje grupa kupujących, którzy czekają, aby przejąć wyładowane monety. Jest to jeden z powodów, dla których kryptowaluty mają tendencję do załamywania się w weekendy. Mniej jest inwestorów nastawionych na zakup, gdy sprzedawanych jest wiele monet.

Płynność finansowa

Narayanan mówi:"Właśnie dlatego duże instytucje nie mogą handlować małymi monetami. Kończą się one zachwianiem rynków."

Na przykład, gdy wieloryb - inwestor, który posiada dużą pozycję w aktywach - sprzedaje znaczną ilość kryptowaluty, może to zalać rynek. Monety po prostu rozleją się na szerszy rynek, pozostawiając nadpodaż przy ograniczonym popycie.

3. regulacja kryptowalut

Kiedy Chiny zakazały wydobywania kryptowalut w czerwcu 2021 roku, górnicy musieli przenieść się do innych jurysdykcji, które były bardziej przyjazne dla górników. Konsekwencją dla inwestorów kryptowalutowych był znaczny spadek hash rate sieci. W świecie kryptowalut, hash rate to liczba obliczeń, które mogą być wykonane na sekundę. Te obliczenia pozwalają górnikom produkować monety, które wydobywają i wpływają na cenę monety. Kiedy ceny spadają, stopa haszyszu maleje. Istnieje teoria, że odwrotna sytuacja jest również prawdziwa. Często dzieje się tak dlatego, że górnicy są opłacani w kryptowalucie. Oznacza to jednak również, że gdy rządy ograniczają wydobycie poprzez regulacje, ogólna cena kryptowalut może spaść.

4. Naruszenia bezpieczeństwa kryptowalut

Inne czynniki, które mogą spowodować krach kryptowalut to blockchain i bezpieczeństwo sieci. Ten rodzaj krachu rozwijałby się podobnie do zakłócenia regulacji przez podmioty rządowe. Na przykład, jeśli okaże się, że w bitcoinie istnieje luka w zabezpieczeniach, wpłynie to na chęć jego wydobycia, co z kolei może wpłynąć na hash rate i ogólną cenę.

Bezpieczeństwo

W przeciwieństwie do akcji, które są oparte na aktywach bazowych,wartość większości kryptowalut jest napędzana wyłącznie przez sentyment inwestorów.

"Wyzwaniem dla inwestorów, którzy chcą trzymać kryptowaluty, jest znalezienie tych, które mają ograniczoną podaż i trwałą atrakcyjność,"

mówi Dan Kemp, globalny dyrektor inwestycyjny w Morningstar Investment Management.

5 Influencerzy powodują zmienność.

Inwestorzy kryptowalutowi muszą pamiętać, że zwolennicy kryptowalut i kluczowi influencerzy mogą tweetować i powodować napływ kapitału. Widzieliśmy to oczywiście w przypadku wsparcia Elona Muska dla Dogecoin. Jednak tweetowanie może mieć również odwrotny skutek. Dzieje się tak dlatego, że wartość tej klasy aktywów opiera się na sentymencie inwestorów i braku płynności w kryptowalutach.

https://twitter.com/elonmusk/status/1481873421390680065?s=20&t=W0xbV_pYzf9fD-dqS0D-pg

Dla inwestorów stablecoiny są możliwym antidotum na ten problem. Handlowcy mogą używać tego typu monet do łatwego wchodzenia i wychodzenia z pozycji innych aktywów kryptowalutowych w miarę zmian na rynku.

6. Korelacja kryptowalut z rynkiem akcji

Częścią piękna kryptowalut jest to, że powinny one być aktywami nieskorelowanymi. Innymi słowy, powinien on pływać swobodnie, oddzielony od reszty rynku. Ale nie zawsze tak jest.

"Rynki kryptowalutowe stały się bardziej powiązane z tradycyjnymi rynkami w ciągu ostatnich kilku lat w wyniku tradycyjnej adopcji. Kryptowaluty mają wysoką korelację z rynkiem akcji w oczach niektórych ludzi,"

Peters mówi.

Kryptowaluty vs akcje

Najnowsze na świecie zabezpieczenie przed stopami procentowymi i inflacją może więc być bardziej skorelowane z rynkami niż spodziewali się tego pierwsi inwestorzy. Ale jak mówi Narayanan, krachy kryptowalutowe są częścią inwestowania w kryptowaluty. Inwestorzy muszą określić swoje ramy czasowe dla posiadania aktywów cyfrowych i czy są w stanie przetrwać spadki na rynku.

Sam posiadam część swojego portfela w kryptowalutach i wierzę, że w przyszłości będą one podążać we właściwym kierunku.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet