3 kryptowaluty, które przewyższą Ethereum

Czy zastanawialiście się kiedyś, jaka może być następna wielka kryptowaluta, co może przynieść takie zyski jak bitcoin czy ethereum? W tym artykule przyjrzymy się 3 konkurentom ethereum, którzy mogą go nawet przewyższyć

Ethereum (ETH) jest drugą co do wielkości, najbardziej znaną i "zaufaną" kryptowalutą po Bitcoin (BTC), wyróżniającą się jako platforma blockchain, która umożliwia funkcjonalność inteligentnych kontraktów. Technologia ta zapewnia silną infrastrukturę dla ekosystemu kryptowalut, umożliwiając zdecentralizowanym aplikacjom lub dApps automatyczne uruchamianie na blockchainie bez udziału strony trzeciej.

Jednakże, podczas gdy Ethereum nadal kwitnie, pojawiło się wiele nowych inwestycji w blockchain, które podważają jego pozycję, zwłaszcza Polygon, Solana i Cardano.

Ethereum

Ethereum jest uważane za podstawę funkcjonalności blockchain, która pomogła wielu dzisiejszym firmom rozkwitnąć. Jego rodzimą kryptowalutą jest ether (ETH).

https://www.youtube.com/watch?v=A_K7DTtNum4

Ethereum może być świetną inwestycją w kryptowaluty dla tych, którzy chcą mieć styczność ze zdecentralizowanymi finansami, niedziałającymi tokenami i stablecoinami. Wraz z rozwojem przestrzeni kryptowalutowej i pojawianiem się na rynku coraz większej liczby użytkowników poszukujących dostępu do kryptowalut, poziom adopcji Ethereum prawdopodobnie wzrośnie, czyniąc z niego opłacalną inwestycję długoterminową.

Kapitalizacja rynkowa Ethereum na ponad dwumiliardowym rynku kryptowalutowym wynosiła ponad 360 miliardów dolarów na dzień 11 lutego. Sieć Ethereum jest bardzo aktywna, zawiera ponad 1 milion transakcji dziennie. Jednak w kryptowalutach wszystko może się szybko zmienić, a dzisiejszy lider może być jutro laggardem.

Wyzwania związane z Ethereum

Bycie drugą co do wielkości kryptowalutą na świecie ma swoje wady. Wzrost liczby osób korzystających z platformy Ethereum spowodował zatory transakcyjne, wysokie opłaty, nieefektywne zużycie energii i powolne przetwarzanie.

Niedoskonałości platformy Ethereum mogą ostatecznie zaszkodzić jej skalowalności i zdolności do stworzenia konkurencyjnego środowiska kryptograficznego. Oczekuje się, że problemy będą narastać wraz z rosnącą liczbą użytkowników platformy Ethereum. Wysokie koszty transakcji, znane jako opłaty za gaz, są również problemem dla użytkowników, którzy nie mogą sobie pozwolić na niestabilne opłaty oraz dla firm, które są uzależnione od niezawodnej sieci blockchain.

"Dla każdej transakcji, która przechodzi przez sieć Ethereum, (opłata) może wzrosnąć do 100 dolarów do 1000 dolarów w zależności od tego, jak bardzo sieć jest przeciążona, ponieważ im więcej transakcji, które odbywają się w tym samym czasie, tym wyższe są opłaty transakcyjne, aby transakcje mogły przejść,"

Jacky Goh, CEO i współzałożyciel Rewards Bunny, platformy kryptowalutowego cashbacku.

Te wysokie koszty mogą przeszkadzać nowicjuszom w inwestowaniu w kryptowaluty i popychać ich w kierunku alternatyw, takich jak Ethereum, według Goh

Jak nowsze blockchains zaczynają startować i przyciągają więcej użytkowników, będą one nadal rosnąć i konkurować z Ethereum, mówią eksperci. Te nowe podmioty zyskują na popularności każdego dnia, w miarę jak nowi użytkownicy wchodzą na rynek kryptowalut.

"Odchodzimy od jednej sieci rządzącej światem i przechodzimy do świata wielu sieci,"

Gritt Trakulhoon, główny analityk kryptowalut w startupie zarządzającym aktywami Titan.

Alternatywy dla Ethereum oferują różne rozwiązania problemów nękających blockchain Ethereum. W rzeczywistości, wielu konkurentów Ethereum zostało stworzonych, aby bezpośrednio rozwiązać problem skalowalności. Konkurenci chcą być postrzegani jako bardziej przystępne, energooszczędne i użyteczne sieciw porównaniu do Ethereum.

Ale zwłaszcza wraz z pojawieniem się NFT, które działają na blockchainie Ethereum, weteran zachowa znaczną część swojej dominacji. A pogłoski o wprowadzeniu Ethereum 2.0 w 2022 r. wskazują na aktualizację Ethereum, która rozwiąże jego problemy.


Podczas gdy Ethereum nie odchodzi w zapomnienie, nowe kryptowaluty blockchain zyskują na popularności i odbierają Ethereum udział w rynku. Są to trzy główne kryptowaluty blockchain, które oferują inwestorom możliwość dywersyfikacji swoich udziałów:

1. wielokąt (MATIC)

Polygon jest najbardziej akceptowanym blockchainem po Ethereum. Polygon został zaprojektowany , aby wspierać skalowanie Ethereum, przyciągać nowych użytkowników i oferować podobne działania przy niższych opłatach transakcyjnych. Sieć może pochwalić się infrastrukturą o niskich opłatach, która pomaga użytkownikom i deweloperom w przeprowadzaniu tanich i szybkich transakcji.

Polygon

"Polygon jest blockchainem drugiej warstwy, który ma na celu rozszerzenie blockchaina pierwszej warstwy, (takiego jak) Ethereum,"

Mitchell Amador, założyciel i dyrektor generalny Immunefi, platformy usług bezpieczeństwa.

"To, co napędza wzrost Polygon, to użytkownicy, którzy są zmęczeni płaceniem 500 dolarów za wysłanie transakcji" - wyjaśnia Amador. Polygon został zaprojektowany, aby wzmocnić Ethereum blockchain, a nie konkurować z nim bezpośrednio, ale eksperci twierdzą, że wciąż ma miejsce na rozwój. Amador mówi Polygon "może stać się konkurencyjny w czasie, jak to skaluje się i staje się niezależny ekosystem."

Polygon gości niektóre z najpopularniejszych zdecentralizowanych projektów finansowych i NFT na swojej platformie, w tym Aave, SushiSwap i Opensea. Przyjęcie Polygonu szybko zyskuje na popularności. Ponad 7,000 dApps użyło Polygon do skalowania na swoich platformach. Jedna z największych giełd kryptowalutowych, Coinbase Global Inc's $COIN-6.4%, jest wśród nich. Coinbase ogłosiła, że planuje zintegrować Polygon jako rozwiązanie skalujące dla swojej platformy, zapewniając więcej możliwości inwestycyjnych dla swoich użytkowników.

Firma zajmująca się zakładami sportowymi DraftKings Inc $DKNG+2.1% również nawiązała współpracę z Polygonem przy kolekcjonerkach NFT. Miliony klientów DraftKings w USA i Kanadzie mają teraz możliwość zakupu NFT na platformie dzięki technologii Polygon.

Kapitalizacja rynkowa Polygon wynosi prawie 14 miliardów dolarów, a powiązana z nią kryptowaluta Matic sprzedaje się za około 2 dolary.

2) Solana (SOL)

Solana, zdecentralizowana platforma obliczeniowa, oferuje pewne ulepszenia technologiczne w stosunku do Ethereum. Ten "zabójca Ethereum" planuje rozwiązać problem skalowalności za pomocą kombinacji mechanizmu konsensusu proof-of-stake, czyli PoS, oraz protokołu proof-of-history, czyli PoH. PoH pozwala blockchainowi działać szybciej poprzez bardziej efektywne zarządzanie szybkością i wolumenem transakcji. Ethereum planuje przejść na protokół PoS w wersji 2.0 Ethereum.

Solana

PoH umieszcza czas i datę na każdym bloku informacji, więc istnieje sekwencja walidatorów. Większość blockchainów musi uzgodnić czas, w którym transakcja będzie miała miejsce przed wysłaniem bloku, a proces ten może zająć dużo czasu. Solana rozwiązuje ten problem poprzez wykorzystanie PoH do uzgadniania organizacji bloków, co pomaga poprawić czasy przetwarzania na blockchainie. Dzięki metodzie PoH, Solana pomaga zarządzać zmienną strukturą opłat widoczną w blockchainie Ethereum. Solana twierdzi, że sieć może obsłużyć 50.000 transakcji na sekundę.

Solana twierdzi również, że jest bardziej energooszczędna niż Ethereum. Dzięki metodzie proof-of stake, Solana nie jest zależna od zużycia energii, co czyni ją bardziej ekologiczną opcją. Aby dać Ci wyobrażenie, jedna transakcja Ethereum przy użyciu metody proof-of-stake zużywa tyle samo energii, co 100 000 transakcji Visa. Według ostatnich danych Digiconomist, Ethereum zużywa 91,4 mld kilowatogodzin rocznie, podczas gdy Solana zużywa 3,2 mln kWh rocznie. Zużycie energii w Solanie jest równoważne energii zużywanej przez 986 domów w USA rocznie.

Chociaż Solana jest szybko rozwijającą się siecią, ma też swoje wady. "Cała sieć jest eksperymentalna" - mówi Amador. "Podczas gdy Ethereum jest sprawdzone w boju od wielu lat, sieć Solana ma częste przestoje" Dla zwykłych użytkowników i firm może być postrzegana jako niestabilna lub niebezpieczna usługa .

Solana wystartowała w 2017 roku i od tego czasu odnotowała meteoryczny wzrost. Jego moneta jest warta około 105 dolarów, co stanowi wzrost o ponad 10 000% od momentu jego powstania. Wraz z rosnącą liczbą aplikacji działających w sieci, Solana ma przed sobą obiecującą przyszłość jako główny konkurent w przestrzeni blockchain.

3. Cardano (ADA)

Cardano to platforma blockchain typu proof-of-stake, która szczyci się tym, że weryfikuje transakcje bez wysokich kosztów energii. Ostatecznym celem protokołu jest bycie najbardziej zieloną wersją blockchain, co jest kluczowym punktem sprzedaży dla inwestorów.

Cardano

Co sprawia, że Cardano różni się od swoich konkurentów?Blockchain Cardano jest podzielony na dwie warstwy. Pierwsza to warstwa rozliczeniowa Cardano, która zarządza księgą kont i sald, a druga to warstwa obliczeniowa Cardano, gdzie wykonywane są wszystkie obliczenia dla aplikacji blockchain. Dział blockchain może pomóc Cardano osiągnąć do 1 miliona transakcji na sekundę.

Cardano jest zbudowany tak, aby skalować swoją prędkość wraz ze wzrostem liczby użytkowników, więc wraz ze wzrostem liczby użytkowników, rośnie prędkość transakcji. Pomoże to rozwiązać problem zatorów, które są widoczne w sieci Ethereum.

Rodzima kryptowaluta Cardano nazywa się ADA i może być kupowana i sprzedawana na wielu giełdach kryptowalutowych. Jej kapitalizacja rynkowa przekracza 38 miliardów dolarów, co czyni ją jedną z najbardziej pożądanych inwestycji w blockchain. Wadą Cardano, jak wyjaśnia Goh, jest to, że jest to "wciąż bardzo nowy blockchain". Potrzebny jest dalszy rozwój i plan marketingowy, aby uczynić ją atrakcyjną dla deweloperów, mówi Goh.

Przyszła współpraca z Ethereum ?

Chociaż nowe blockchainy oznaczają nową konkurencję, w przyszłości mogą one ostatecznie współpracować ze sobą, mówi Trakulhoon.

"Te projekty mają symbiotyczną relację z Ethereum. W miarę jak Ethereum rośnie i ewoluuje, tak samo będzie z tymi innymi projektami blockchain i vice versa."

Patrząc w przyszłość, eksperci uważają, że Ethereum przyciągnie najwięcej uwagi użytkowników, deweloperów i firm w porównaniu z innymi blockchainami.

"Ethereum nadal będzie kotwicą całej zdecentralizowanej warstwy, ponieważ wciąż istnieje duże zaufanie do blockchaina,"

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet