Warren Buffett představil investiční strategii během válečného období

Warren Buffett varoval před hromaděním hotovosti, zlata nebo bitcoinů během válek - a propagoval akcie jako nejbezpečnější dlouhodobou sázku. Warren Buffett je jeden z nejzkušenějších a nejuznávanějších investorů, který se dokáže přizpůsobit a vytěžit z každé situace, jak na trhu tak ze světových válek a krizí, kterých zažil za svůj život už nesčetně a ze všech dokázal odcházet jako vítěz.

''Je tu třídní boj, dobře, ale je to moje třída, bohatá třída, která dělá válku, a my vyhráváme''   - Warren Buffett

Warren Buffett varoval před vyřazováním akcií, hromaděním hotovosti a nákupem zlata nebo bitcoinů, když vypukne válka, a věřil, že investování do podniků je nejlepší způsob, jak vybudovat bohatství v dlouhodobém horizontu.

Miliardářský generální ředitel Berkshire Hathaway řekl CNBC v březnu 2014, že ruská invaze na Ukrajinu by ho v té době nepodněcovala k prodeji akcií.

"Pokud jsou akcie levnější, je pravděpodobnější, že je koupím," řekl a oslavil skutečnost, že akcie, které aktivně kupoval, klesly v ceně. Investor dodal, že by peníze nevybral, ani kdyby konflikt eskaloval do další studené války nebo třetí světové války.

"No, pokud mi řeknete, že se to všechno stane, stále budu kupovat ty akcie," řekl. "Postupem času investujete své peníze do něčeho. Jediná věc, kterou si můžete být naprosto jisti, je, že kdybychom se dostali do velmi velké války, hodnota peněz by klesla."

"To se stalo prakticky v každé válce, o které vím," pokračoval Buffett. "Takže poslední věc, kterou chcete udělat, je držet peníze během války."

Buffett, který se vyhnul podnikání v Rusku poté, co se tam dostal do problémů, zdůraznil, že americký akciový trh rostl během druhé světové války a vždy šel nahoru v průběhu času.

"Americké podniky budou mít větší hodnotu," řekl Buffett. "Dolary budou mít menší hodnotu, takže za ty peníze tolik nekoupíte."

"V příštích 50 letech budete mnohem lépe vlastnit produktivní aktiva, než vlastnit kousky papíru, nebo bych mohl hodit bitcoiny," dodal.

Sázení na Ameriku

Buffett koupil své první akcie ve věku 11 let na jaře 1942, kdy USA utrpěly těžké ztráty ve druhé světové válce, připomněl ve svém dopise akcionářům z roku 2018.

Investor vyměnil své úspory ve výši 115 dolarů za tři akcie společnosti Cities Service. Pokud by indexový fond S&P 500 investoval tuto částku do bezúročného indexu a reinvestoval všechny své dividendy, řekl, že by v roce 2019 měl hodnotu 607 000 dolarů - 5 288násobné zhodnocení.

Naproti tomu, pokud by zpanikařil a koupil zlato v hodnotě 115 dolarů, jeho hodnota by vzrostla na pouhých 4 200 dolarů, poznamenal.

"Stačilo počítat s tím, že Amerika bude časem vzkvétat, že překonáme současné potíže," řekl o investici do indexového fondu v roce 1942 během výroční valné hromady berkshire v roce 2018.

"Nemuseli jste si vybírat vítězné akcie," pokračoval. "Nemuseli jste si vybírat vítězný čas nebo něco podobného. V podstatě jste museli ve svém životě učinit pouze jedno investiční rozhodnutí."

Během setkání Berkshire v roce 2020 Buffett zopakoval svou víru v dlouhodobé vyhlídky Ameriky.

"Byl jsem o tom přesvědčen během druhé světové války, byl jsem o tom přesvědčen během kubánské raketové krize, 11. září, finanční krize - že v podstatě nic nezastaví Ameriku," řekl. "Čelili jsme obtížnějším problémům a americký zázrak, americká magie, vždy zvítězila a vyhraje znovu."

Buffett připustil, že pokrok Spojených států byl narušen americkou občanskou válkou, Velkou hospodářskou krizí a pandemií COVID-19, ale tvrdil, že země se vždy dostala dopředu. "Nikdy nesázejte proti Americe," řekl.

Co to pro investory znamená v konečném měřítku?

  • Neobávejte se války (pokud nejste její součástí), válka vytváří investiční příležitosti a lepší ceny k nákupu akcií
  • Rozhodně neprodávejte! Trh se z válečných konfliktů vždy vzpamatuje
  • Investor, který využije situace a nakoupí, se v konečném měřítku dostane na požadované zhodnocení peněz
  • Investice do zlata může být cesta, ovšem při srovnání s investicemi do indexů je zhodnocení zlata nepatrné
  • Každá finanční krize nakonec trhy posílí, proto se jich neobávejte
  • Nehromaďte hotovost

 

Upozorňuji, že nezlehčuji situaci ve světě a ani nenabádám investory dodržovat tento postup. Veškeré investice musí projít důkladnou analýzou.

 

Zdroj:BussinessInsider

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Autor @pb2205 má karmu 87 a je členem této skupiny od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Kdo jiný může poradit lépe než zkušený investor Buffett, který prožil většinu světových krizí. Doposud jsem bral, že zlato je cesta během, krize ale po zohlednění x faktorů jsem toho názoru, že investice vynese víc než zlato i během krize.

Díky za uklidnění, sám vkládám důvěru v to, že investovat je nejlepší ochrana i přes volatilitu, kterou konflik způsobuje.