Rusko-Ukrajinská krize vyvolává krach na akciovém trhu, jak se ubránit ztrátám?

Rusko-Ukrajinská krize může zapříčit krach akciového trhu. Historie nám ukazuje, že po krizi následuje hotová rally v růstu cen akcií. První věc, kterou jste se naučili o investování, je, že nejlepší akcionáři musí koupit nízko a prodat vysoko. I když to teoreticky zní dobře, většina investorů tuto strategii v praxi nedokáže realizovat, protože když dojde ke krachu na burze, investoři mají tendenci vyšilovat a prodávat. Přesně to se nyní děje, jelikož se investoři obávají rusko-ukrajinské krize.

 

Chyba začátečníků

To nejlepší, co můžete během krachu na burze udělat, je vrhnout se do mixu, nakoupit poklesy, vydržet přes volatilitu a počkat na nevyhnutelný odraz. Akcie mají více než 100 let vzestupnou tendenci. V průběhu času jdou nahoru. A dělají to proto, že jsou vázány na sílu americké ekonomiky, která se ukázala být nezastavitelným, stále rostoucím strojem.

Pokud někdy nastane doba, kdy se akcie po krachu na burze neodrazí ode dna, budeme mít všichni mnohem větší starosti než trhy...

Ten čas však nyní nenastal. Nyní je čas udělat to, co jste se naučili v první den investování: nakupujte nízko a prodávejte vysoko.

Rusko-ukrajinská krize vyvolává krach na akciovém trhu

A právě teď, když Rusko napadlo Ukrajinu, jsme svědky velkého krachu na akciovém trhu. Vzhledem k obavám z inflace a rostoucím cenám energií investoři opouštějí své akciové podíly a hledají aktiva s pevným výnosem.

Index S&P 500 právě vstoupil poprvé od vzniku pandemie Covid-19 do oblasti korekcí. A indexy Nasdaq Composite a Russell 2000 koketují s územím medvědího trhu.

Všude, kam se podíváte, je to krvavá lázeň.

Historie však ukazuje, že tento masakr vytváří příležitosti.

Historie naznačuje oživení

Index S&P 500 vstoupil do oblasti korekce. Index tak učinil právě před dvěma dny.

Z průzkumu z velké části vyplývá, možná zřejmě, že nákup akcií poté, co index S&P 500 vstoupí do korekčního území, je skvělá investiční strategie pro každého, kdo chce investovat na 12 až 36 měsíců.

Během 25 takových korekcí od roku 1950 činí průměrný 12měsíční forwardový výnos od vstupu do oblasti korekce přibližně 5 %. Průměrný tříletý výnos je přibližně 27 %. S vyloučením období recese činí průměrný 12měsíční výnos 10 % a tříletý výnos 32 %.

  • Tabulka znázorňuje největší historické korekce 
  • Po recesi následoval velký vzestup hodnot akcií během pár let

 

Domníváme se, že tento výzkum silně podporuje názor, že historie se dnes opakuje

Jak vidíte, korekce obvykle nebyly dnem. Akcie po korekci obvykle pokračují v poklesu - ale jen po dobu několika měsíců. S výjimkou období recese byly akcie 12 měsíců po vstupu indexu S&P 500 do oblasti korekce v 80 % případů vyšší. Jediné poklesy, které nebyly v období recese, přišly v letech 1956, 1987 a 1990.

V letech 1956 a 1990 se ekonomika při další korekci nakonec dostala do recese. V obou případech se tak stalo do jednoho roku. V roce 1987 došlo k bleskovému krachu, což z této korekce činí velmi ojedinělou událost.

Jinými slovy, pokud se americká ekonomika nepropadne do recese, historie ukazuje, že akcie budou do 12 měsíců podstatně výše.

Fundamentální analýza naznačuje, že americká ekonomika v roce 2022 do recese neupadne. A proto pevně věříme, že se akcie budou v příštích několika měsících obchodovat neuspořádaně - než ve druhé polovině roku 2022 vyletí o více než 10 % výše.

Můj pohled na situaci

Nakupujte poklesy při krachu na akciovém trhu, to je hlavní poselství tohoto článku. S výjimkou období recese byly akcie 12 měsíců po vstupu indexu S&P 500 do oblasti korekce v 80 % případů vyšší, to nám značí, že se recese nemusíme obávat, ba naopak využít ji ve svůj prospěch. Nikdo z nás neví, jak se bude situace ve světě vyvíjet, proto se musíme jakožto zodpovědní investoři připravit na všechny možné scénáře.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí být podrobena analýze. Zdroj: InvestorPlace


Autor @pb2205 má karmu 87 a je členem této skupiny od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

hlavne nepredávať!!!

Index S&P500 se dá v 80% případů dokupy lidi! To že budete mít nějakou dobu čevené portfolio v dlouhodobém měřítku nic neznamená :)

Doufám, že budu mít dost finančních prostředků jakmile nastane tato situace. Největší zisky přináší krize, to už nás historie naučila.

Timeline Tracker Overview