Ekonomické dopady války nejsou tak tragické. Některé oblasti mají dokonce potenciál extrémního růstu

Přátelé - aktuální situace není nic hezkého. Čistě z lidského hlediska je válka naprostou tragédií. Nejsem politik, novinář ani válečný stratég. Proto mi nezbývá nic jiného, než se pokusit alespoň shrnout jakou strategii (a proč) bych v takovémto případě volil pro investice. Pojďme se podívat proč si myslím, že i tato otřesná situace může přinést výdělek. Akcie totiž navzdory světovému dění rostou o jednotky procent.

Válečné dění hýbe světem

Čtete správně. Akcie vzrostly o jednotky % za jediný den. Někdy trh nezaznamená takový zisk ani za celý rok. Jak je to vůbec možné?!

Protože i když je invaze na Ukrajinu jednoznačně humanitární a společensko-politickou tragédií, její čistý dopad na akciový trh může být poněkud pozitivní. A její vliv na růstové akcie by mohl být značný.

Index SAP500 navzdory válce vyskočil v posledních dnech o několik %

Než budu pokračovat, dovolte mi jasně říci, že ruská invaze na Ukrajinu je tragédií s obrovskými, negativními humanitárními důsledky. Mnozí z nás viděli otřesné video posledního odporu ukrajinského vojáka na Hadím ostrově. Sledujeme zprávy o ukrajinských obětech. Je to krize, která vyžaduje nápravu. Ale naším úkolem jako investorů není informovat řešit situaci z tohoto pohledu. Jediné co můžeme nyní dělat, je analyzovat ekonomické důsledky krize, která již probíhá.

V tomto ohledu bude mít invaze na Ukrajinu za následek tři důležité ekonomické jevy

1) Ceny komodit se zvýší.
2) Globální ekonomické vyhlídky se utlumí.
3) Americký Federální rezervní systém bude v roce 2022 postupovat při zpřísňování měnové politiky mnohem opatrněji.

První dvě události považujme za menší negativa pro akcie. Třetí je pozitivní - a pro růstové akcie velmi pozitivní.

Ekonomická negativa invaze na Ukrajinu nejsou tak špatná
Pokud jde o ceny komodit, není pochyb o tom, že porostou. Rusko je největším světovým vývozcem pšenice a významným vývozcem ropy a různých kovů. Všechny tyto dodávky budou v nadcházejících týdnech zasaženy obrovskými sankcemi. Ceny těchto produktů nevyhnutelně porostou. To jsme ostatně viděli včera. Ceny ropy, pšenice a kovů vyskočily extrémně.

To není dobré, protože to přichází v době, kdy už je globálně inflace rozpálená do ruda. Tyto prudké nárůsty cen komodit však budou pravděpodobně dočasné.

Na světě je dostatek zásob ropy. A mezi Spojenými státy a Blízkým východem je jich dost na to, aby zaplnily mezeru v dodávkách, která vznikne po silně sankcionované ruské ropě. Mezitím Rusko vyváží do Evropy hodně pšenice a kovů - ale do USA moc ne. Pokud jde o vývoz do USA, seznamu dominuje ropa. A vše ostatní představuje jen kapku v moři.

https://www.youtube.com/watch?v=J845Y-vOBJo

Ekonomické sankce proti Rusku proto pravděpodobně povedou k malému a dočasnému zvýšení cen komodit, které nezhorší současnou inflační situaci v USA.

Dopad invaze na Ukrajinu na globální ekonomiku

Za zmínku také stojí, že narušení dodavatelského řetězce související s Covidem by se mělo v příštích několika měsících současně zlepšit. Počty případů Covid klesají a přecházíme do teplejšího počasí. Stále více zemí bude upouštět od karantén a social - distancing politiky. Tato zlepšení v dodavatelském řetězci pomohou vyrovnat případnou inflaci způsobenou komoditami.

Horším dopadem je zde menší a dočasný protivítr pro akcie.

Přesto není pochyb o tom, že globální ekonomický výhled se v důsledku této rusko-ukrajinské války utlumí. Není překvapením, že začátek nového konfliktu má tendenci ovlivňovat spotřebitelskou náladu a důvěru, což obvykle vede ke slabším výdajům. A spotřebitelské výdaje jsou největším motorem světové ekonomiky. Pokud tedy v nadcházejících měsících oslabí, globální ekonomika zpomalí.

Nemluvě o tom, že současná geopolitická situace se vyznačuje množstvím neznámých. Všechna tato nejistota bude mít vliv i na podnikatelské investice.

Do budoucna tedy globální ekonomika pravděpodobně zpomalí - ale ne o mnoho. Skutečnost je taková, že zpomalení bude způsobeno sentimentem, nikoliv fundamentálními faktory. Každodenní obchodní operace v USA, Kanadě a ve většině zemí EU zůstanou normální. A pokračování těchto běžných operací zajistí, že nadcházející hospodářské zpomalení bude malé.

Ostatní ekonomická pozitiva jsou velká

A konečně - a možná to nejdůležitější - tu máme dopad války na Fed.

Invaze na Ukrajinu vytváří tolik geopolitické a ekonomické nejistoty v době, kdy globální ekonomika již začíná zpomalovat. Domnívám se, že to donutí Fed, aby v roce 2022 postupoval na cestě zpřísňování měnové politiky mnohem pomaleji a opatrněji.

Trh se mnou souhlasí. Před invazí obchodníci oceňovali 40 % šanci, že Fed v březnu zvýší měnovou politiku o 50 bazických bodů, přičemž konsenzus byl přesvědčen, že letos zvýší měnovou politiku 6 až 8krát. Nyní se obchodníci domnívají, že šance na březnový krok o 50 bazických bodů je menší než 5 %. A konsenzuální očekávání klesla na 5 až 7 zvýšení sazeb v roce 2022.

To je velký problém, protože zvyšování sazeb je v současnosti největším makroekonomickým ovlivňujícím faktorem amerických akcií. Jak se očekávání v posledních několika měsících zvyšovala, akcie klesaly. Pokud v příštích několika měsících klesnou, akcie se pravděpodobně odrazí ode dna.

V souladu s tím bude toto oživení pravděpodobně velmi výrazné u růstových akcií citlivých na sazby. Ty byly na počátku roku 2022 nejvíce drceny, když očekávání zvýšení sazeb rostla. Nejrychleji se odrazí, pokud tato očekávání v létě opět poklesnou.

Jak postupovat během invaze na Ukrajinu

To, co se děje na Ukrajině, je naprostá tragédie. Svět se musí spojit a udělat vše pro to, aby krizi vyřešil a zabránil vzniku podobných krizí v budoucnu.

Po tom, co bylo řečeno, jsou obavy z toho, jak tato válka ovlivní americký akciový trh, přehnané, především proto, že Fed je větším hybatelem akciového trhu než Rusko. A tato situace může způsobit, že Fed bude více holubičí, což by akciím pomohlo.

Za tímto účelem si myslím, že vhodnou startegií může být nakupovat do růstových akcií, které budou těžit z holubičího obratu v politice Fedu způsobeného invazí na Ukrajinu.

Tyto akcie by mohly v příštích několika měsících výrazně zvítězit. A dlouho nebyl lepší čas na jejich nákup než právě teď. A přesto jejich základní trendy růstu tržeb a zisků zůstávají stejně silné jako kdykoli předtím.

Přátelé a to nejdůležitější - stay calm!

Opakování je matka moudrosti: K bohatství v investování vždy vedou tyto tři jednoduché kroky

V žádném případě se nejedná o investiční doporučení! Jde čistě o můj pohled a zhodnocení na základě analýzy Luka Langa z InvestorsPlace.


Autor @trollbringer má karmu 255 a je členem této skupiny od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Díky za osvětlení situace z makro pohledu 😇

Luxusní podrobný rozbor! Takhle kdyby vypadal každý článek...

Timeline Tracker Overview