Finansowa broń atomowa spada na Rosję, załamanie rubla?

Rosjanie masowo wymieniają ruble na euro i dolary. Każdy Rosjanin to odczuje, ponieważ traci swoje oszczędności. Przedsiębiorstwa ucierpią ekonomicznie, ponieważ deprecjacji ulegnie pieniądz, którym handlują. Czy rublowi grozi zapaść walutowa???? Dziś odłączają Rosję od SWIFT, co się stanie?

Źródło.

Najnowsze sankcje są najsurowsze dla rosyjskiej gospodarki od pokolenia. Rosjanie ustawili się w kolejkach do bankomatów w całym kraju, aby wypłacić obcą walutę, ponieważ nowe sankcje mające na celu ukaranie Kremla za inwazję na Ukrainę wywołały obawy przed załamaniem kursu rubla.

Pęd do obcych walut nastąpił nawet wtedy, gdy niektórzy kredytodawcy sprzedawali dolary o ponad jedną trzecią wyżej niż na zamknięciu rynku w piątek, znacznie przekraczając psychologicznie ważny poziom 100 rubli za dolara, który według wielu ekonomistów spowoduje podwyżkę stóp procentowych przez Bank Rosji.

"Stoję w kolejce od godziny, ale obcej waluty już nie ma, są tylko ruble" - powiedział Władimir, 28-letni programista komputerowy, który odmówił podania nazwiska, czekając w długiej kolejce do bankomatu w moskiewskim centrum handlowym. "Zaczęłam późno, bo nie sądziłam, że jest to możliwe. Jestem w szoku."

USA i Unia Europejska zgodziły się w ten weekend wyrzucić niektóre rosyjskie banki z systemu komunikatów finansowych SWIFT i zamrozić rezerwy banku centralnego, reagując z przerażeniem na przemoc Władimira Putina w ataku na Ukrainę. Większość Europy zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich przewoźników, co może utrudnić fizyczny transport gotówki do kraju.

Putin musi stawić czoła najsurowszym sankcjom nałożonym na dużą gospodarkę od co najmniej jednego pokolenia, a niektóre ze szkód będą widoczne po otwarciu rynków w poniedziałek. Jeszcze w piątek niektórzy urzędnicy administracji Bidena mówili prywatnie, że nie rozważają poważnie rozprawienia się z SWIFT, ale dążyli do wyjaśnienia szczegółów dotyczących zakresu inwazji.

Istnieją przesłanki, że rubel może znacznie spaść na otwarciu notowań w poniedziałek. Kursy wymiany oferowane przez kredytodawców już w niedzielę były bardzo zróżnicowane, od 98,08 rubli za dolara w Alfa Banku do 99,49 w Sberbanku PJSC, 105 w VTB Group i 115 w Otkritie Banku o godz. 15:30 w Moskwie. Cena spot rubla na moskiewskiej giełdzie zamknęła się w piątek na poziomie 83 za dolara.

"Nie widzę scenariusza, w którym to się nie przewróci" - powiedział Paul McNamara, zarządzający funduszami w GAM Investments - "Nie spodziewam się skutecznej interwencji w zakresie cen, ale w zakresie zmniejszenia podstaw prawnych do sprzedaży rubli". Przedstawiciele Sberbanku i VTB, państwowych kredytodawców, na których nałożono sankcje, nie odpowiedzieli natychmiast na prośbę o komentarz. Rzecznik moskiewskiej giełdy odmówił w poniedziałek komentarza na temat planów handlu rublami.

"Sytuacja jest całkowicie niestabilna, a sankcje i restrykcje wobec banku centralnego mogą się tylko pogorszyć" - powiedziała Aleksandra Suslina, specjalistka ds. budżetu w moskiewskiej Grupie Ekspertów Gospodarczych.

Źródło: Bloomberg.com


No comments yet
Timeline Tracker Overview