3 oblíbené dividendové akcie miliardářů

Poslední měsíc, či dva to je na akciových trzích pořádná divočina. Investoři musí vnímat podněty jako je inflace nebo geopolitické nepokoje. Na co se ale v této náročné době mohou spolehnout jsou data o tom, co v uplynulých měsících nakupovali světový fond manažeři. Podíváme na jejich 3 nejoblíbenější dividendové akcie. 

 

Dne 15. února vypršela lhůta pro správce peněz se spravovanými aktivy nad 100 milionů dolarů, aby Komisi pro cenné papíry (SEC) předložili formulář poskytující podrobný přehled o tom, co správci peněz nakupovali a prodávali v posledním ukončeném čtvrtletí (tj. ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021). Přestože jsou tyto snímky nyní zhruba dva měsíce staré, stále poskytují užitečné vodítko k tomu, jaké trendy a akcie leží v srdcích špičkových manažerů fondů.

Pokud ve čtvrtém čtvrtletí vynikl nějaký trend, pak to, že si miliardářští správci peněz oblíbili populární dividendové akcie. To by nemělo být příliš velkým překvapením vzhledem k tomu, že výnosové akcie jsou téměř vždy ziskové a časem prověřené.

Dividendové akcie navíc mají bohatou historii, kdy dlouhodobě výrazně překonávaly akcie, které dividendy nevyplácejí. Vzhledem k napjatému ocenění růstových akcií, které vstoupilo do roku 2022, se manažeři fondů mohli domnívat, že rotace do výnosových akcií by byla chytrým krokem.

Miliardářští manažeři nemohou přestat nakupovat tyto široce držené dividendové akcie

Po prostudování hlášení široce sledovaných miliardářských správců peněz ze čtvrtého čtvrtletí je celkem jasné, že se hromadí v následujících třech populárních dividendových akciích.

Pfizer $PFE-5.2%

Pfizer Covid-19 Vaccine, zdroj: canva

Prvním z nich je farmaceutický gigant Pfizer, kterému se během pandemie dařilo.

Společnost, která se k 24. únoru pyšnila výnosem 3,5 %, ve čtvrtém čtvrtletí ručně nakupovaly společnosti Coatue Management Philippa Laffonta a Two Sigma Investments Johna Overdecka a Davida Siegela. Coatue otevřel ve společnosti pozici s více než 10,3 milionu akcií a Two Sigma získala téměř 4,6 milionu akcií, což z ní činí čtvrtý největší podíl těchto fondů.

Rozruch kolem společnosti Pfizer nadále vyvolává její vedoucí postavení v oblasti terapie koronavirů. Vakcína COVID-19 společnosti, známá pod názvem Comirnaty, dosáhla v roce 2021 celosvětových tržeb ve výši 36,8 miliardy USD, což z ní činí s přehledem nejprodávanější globální terapii. Pouze třem vakcínám COVID-19 se podařilo dosáhnout 90% účinnosti vakcíny (VE), přičemž Comirnaty vede - 95% VE z americké studie z konce roku 2020. Díky tomu, že je vakcína COVID-19 společnosti Pfizer s VE na prvním místě, je oblíbenou volbou.

V letošním roce společnost Pfizer plánuje celosvětové tržby ve výši 32 miliard dolarů z přípravku Comirnaty a 22 miliard dolarů z přípravku Paxlovid. Pokud se tyto léčebné přípravky přiblíží těmto celkovým prodejům, společnost Pfizer by neměla mít problém s udržením nadprůměrné výplaty.

ExxonMobil $XOM+0.2% 

ExxonMobil, zdroj: canva

Další mimořádně populární dividendovou akcií, do které se ve čtvrtém čtvrtletí vrhli manažeři miliardářských fondů, je integrovaná ropná a plynárenská společnost ExxonMobil.

ExxonMobil, který vyplácí skutečně působivý výnos 4,6 %, v minulém čtvrtletí agresivně nakupovali tři miliardáři. Jim Simons ze společnosti Renaissance Technologies, Ken Griffin ze Citadel Advisors a Overdeck a Siegel ze společnosti Two Sigma nakoupili přibližně 3,6 milionu, 2 miliony a 1,1 milionu akcií.

Jedním z důvodů, proč se investoři do společnosti ExxonMobil obvykle hrnou, je její integrovaný provozní model. Když si většina lidí představí společnost ExxonMobil, pravděpodobně si ji spojí s jejími těžebními a průzkumnými operacemi. Ačkoli tento segment těžby a zpracování ropy generuje pro společnost nejsilnější marže, není jediným zdrojem peněžních toků.

ExxonMobil provozuje také navazující rafinerie a petrochemické závody. Následné činnosti společnosti jsou pro ni pojistkou proti poklesu cen ropy. I když nižší ceny jsou špatné pro těžaře, znamená to, že rafinérský a chemický segment společnosti těží z nižších vstupních nákladů. Tato schopnost zajištění pomáhá zvyšovat provozní výkonnost společnosti ExxonMobil i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Miliardáři jsou pravděpodobně ohromeni i iniciativami společnosti v oblasti řízení nákladů. Kapitálové výdaje a výdaje na průzkum činily v loňském roce pouze 16,6 miliardy dolarů, což při výrazném růstu cen ropy pomohlo společnosti vygenerovat provozní cash flow ve výši 48 miliard dolarů a splatit dluh ve výši 20 miliard dolarů.

Po výrazném zlepšení rozvahy v roce 2021 se zdá, že společnost ExxonMobil má dobrou pozici pro realizaci klíčových globálních projektů a zároveň bude pokračovat v odměňování akcionářů prostřednictvím dividend a zpětného odkupu akcií.

Apple $AAPL+0.7%

Apple Iphone, zdroj: canva

Třetí velmi populární dividendovou akcií, kterou miliardáři nemohou přestat kupovat, je technologický král Apple.

Agresivními kupci jsou zejména Israel Englander z Millennium Management a Jeff Yass ze Susquehanna International. Millennium více než ztrojnásobil svůj podíl přidáním více než 6,1 milionu akcií, zatímco Susquehanna ke své stávající pozici přidala téměř 1,6 milionu akcií.

Ačkoli dividendový výnos společnosti Apple činí pouze 0,5 %, je to spíše odrazem lepší výkonnosti akcií společnosti Apple za posledních několik let. Ve skutečnosti se výplata společnosti Apple od roku 2012, kdy byla zahájena, více než zdvojnásobila. Navíc se jedná o jednu z největších nominálních ročních výplat na světě (přibližně 14,4 miliardy USD).

Láska miliardářů ke společnosti Apple souvisí s dominancí produktů, loajalitou zákazníků a inovacemi. Například iPhone od společnosti Apple je nejprodávanějším chytrým telefonem ve Spojených státech. Debut iPhonů s podporou 5G vedl k tomu, že společnost vykázala rekordní tržby a zisky. Ve skutečnosti se téměř pokaždé, když Apple debutuje s novým nebo modernizovaným produktem, můžete spolehnout na to, že se u jeho prodejen vytvoří dlouhá fronta věrných zákazníků.

Hodně důvodů k radosti je také v souvislosti se zaměřením společnosti Apple na předplacené služby. Na tuto transformaci dohlíží generální ředitel Tim Cook, což by mělo společnosti časem pomoci zlepšit provozní marže a vyhnout se výpadkům příjmů, které občas provázejí konec cyklů výměny produktů.

Twitter Tim Cook 

Apple je absolutní dojnou krávou (112,2 miliardy USD provozního cash flow za posledních 12 měsíců) a je nadále považován za bezpečnou technologickou akcii.

Shrnutí

V tomhle článku jsme si řekli, co ke konci minulého roku nakupovali velcí hráči. Jedná se sice o trochu zpožděný ale i tak zajímavý a pro někoho určitě užitečný pohled do zákulisí. Všechny firmy jsou díky ekonomický trendům ve velmi dobré pozici a jsou tak praveny generovat solidní zisky v dalších několika letech. 

Přečtěte si: 3 dividendoví aristokraté vyplácející 3x vyšší dividendy, než jaký je průměr S&P 500

Nejedná se o investiční doporučení, autorem původního článku, ze kterého jsem vycházel je Sean Williams z portálu The Motley Fool . Případné investiční rozhodnutí je jen ve vašich rukách.

Zajímá vás, co nakupují velcí hráči?

Vote to see the results! 10 answers already!
Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Autor @michalsnobl má karmu 111 a je členem této skupiny od 17/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

u apple se není čemu divit

Apple je očividně jasnou volbou :)