S&P 500 ^GSPC
5,069.53
-0.38%
Alphabet GOOG
$138.75
-4.50%
Tesla TSLA
$199.40
+3.87%
Apple AAPL
$181.16
-0.75%
Microsoft MSFT
$407.54
-0.68%
Meta META
$481.74
-0.47%
Nvidia NVDA
$790.92
+0.35%
Amazon AMZN
$174.73
-0.15%

Analityk spodziewa się co najmniej 80% wzrostu na tej akcji

Z pewnością nie jest to obecnie idealna sytuacja dla inwestorów, gdyż sytuacja jest dość niejasna, a konflikt na Ukrainie nie słabnie, stąd też analitycy zachowują ostrożność. Są jednak sektory o dużym potencjale, w których analitycy nie boją się szacować wysokich zysków nawet w takim okresie. Jednym z takich sektorów jest z pewnością elektromobilność, w którą wpisuje się ta firma.

Źródło: Reuters.com

Lucid Group $LCIDreported zyski wczoraj+0.0%i wyniki nie były ładne. Akcje LCID spadają dziś o około 15%. Przychody za ten okres wyniosły 26,4 mln dolarów, co było poniżej szacunków analityków, którzy zakładali 36,74 mln dolarów. Zaskakującą statystyką, która może być odpowiedzialna za spadek Lucida, jest jednak jego wskaźnik produkcji. Firma produkująca pojazdy elektryczne (EV) wyznaczyła wcześniej cel na cały rok na poziomie 20 000 pojazdów. Teraz Lucid obniżył swoje prognozy produkcyjne do 12 000 - 14 000 pojazdów.

Oto co powinni wiedzieć inwestorzy w akcje LCID $LCID+0.0%

Według Lucid, zmniejszona produkcja jest spowodowana "nadzwyczajnymi problemami z łańcuchem dostaw i logistyką". Co więcej, wyzwania związane z łańcuchem dostaw i logistyką były zaskakująco mało związane z trwającym niedoborem półprzewodników. Prezes Peter Rawlinson obwiniał raczej niedobory towarów takich jak szkło i dywany. Te wyzwania mogły również wpłynąć na wstrzymanie przez Lucid produkcji Lucid Gravity, elektrycznego SUV-a. Początkowo spodziewano się, że Grawitacja wejdzie do produkcji pod koniec 2023 r. Teraz data premiery została przesunięta na pierwszą połowę 2024 r.

Do dnia 28 lutego Lucid wyprodukował 400 pojazdów i dostarczył 300 z nich. Firma z Kalifornii potwierdziła również, że planuje otworzyć swoją pierwszą międzynarodową montownię w Arabii Saudyjskiej.

Rawlinson mówi, że zakład ma rozpocząć produkcję w 2025 r., a jego roczna zdolność produkcyjna wyniesie 150 000 pojazdów. Po zapoznaniu się z raportem za IV kwartał, analityk Citi Itay Michaeli obniżył swoją cenę docelową do 45$ z 57$, jednak 45$ to nadal ponad 80% aprecjacji w stosunku do obecnej ceny. Michaeli powiedział, że strata Lucid za czwarty kwartał w wysokości 1 mld USD była lepsza niż oczekiwano. Z drugiej strony, prognoza produkcji na 2022 r. była "znacznie poniżej oczekiwań". Obniżone prognozy oraz opóźnienia Lucid Gravity były głównymi powodami, dla których analityk obniżył swoją cenę docelową. Z drugiej jednak strony, Michaeli uważa, że kwestie związane z łańcuchem dostaw "powinny być w dużej mierze ograniczone do H1". Do drugiej połowy 2022 roku, analityk przewiduje, że poziom produkcji powinien być zgodny z 20.000 rocznej produkcji.

Nowa fabryka montażowa w Arabii Saudyjskiej jest również z pewnością ekscytującą wiadomością. Niestety, koszt budowy fabryki może w najbliższym czasie negatywnie wpłynąć na rentowność. W dłuższej perspektywie fabryka ma jednak "przynieść Lucidowi wartość sięgającą 3,4 mld USD w ciągu 15 lat".

Z pewnością LUCID jest firmą, którą warto obserwować, ponieważ mają bardzo ciekawą koncepcję, a elektryczna mobilność z pewnością będzie trendem. Uważam, że skupienie się na rynku arabskim jest bardzo dobre, ponieważ nie brakuje tam pieniędzy i bardzo dobrze mogliby się tam rozwijać, więc nie uważam, że to jakoś negatywnie, że nie osiągnęli swoich celów. Jeśli chcesz zainwestować w EV to zdecydowanie zrób własny research i opinię na temat tej spółki, ale dla mnie jest to całkiem atrakcyjne wejście. Ale nie traktuj tego jako porady finansowej, tylko jako opinię. Do napisania tego tekstu zainspirował mnie artykuł z Investorplace.com

Investujete do EV?

Vote to see the results! 0 answers already!

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet