S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Jak velký vliv na českou ekonomiku budou mít prezidentské volby? Volíme mezi východem a západem?

Martin Bartkovský
23. 1. 2023
8 min read

V posledních dnech se na internetu řeší jedna zásadní otázka. Kdo by se měl stát novým českým prezidentem. Dneska se na toto téma spolu podíváme z trochu jiného pohledu. Vzhledem k tomu, že jsme investiční komunita, tak si tento souboj o hrad rozebereme z pohledu ekonomiky. Bude mít volba prezidenta nějaký vliv na naši ekonomiku? Volíme mezi východem a západem? Jak to vidí naše komunita? To vše se dočtete níže.

Andrej Babiš vs. Petr Pavel

Volby jsou pomalu na spadnutí, a v televizi se už pomalu, ale jistě neřeší nic jiného. Vzhledem k tomu, že nás zajímají investice, a ekonomika celkově, tak si tuto situaci rozebereme z pohledu vlivu na ekonomiku. Vzal bych to od začátku, a podíval se nejprve na to, zda volba prezidenta může mít na ekonomiku vůbec nějaký vliv.

Může mít volba prezidenta vliv na ekonomiku?

V první řadě je zapotřebí si říci, že budeme vycházet z toho, co může prezident dělat. Lidem jako takovým do hlavy nevidím. Každopádně ať už volby vyhraje kdokoliv, tak jak v krátkodobém, tak stejně i ve střednědobém horizontu to nebude mít na ekonomiku žádný významný vliv. Nový prezident by mohl mít významnější vliv na ekonomiku až v horizontu 10 let. Proč?

Protože prezident může napřímo ovlivnit ekonomiku jmenováním členů České národní banky. Česká národní banka totiž dohlíží na jeden ze dvou pilířů hospodářské politiky každého ekonomicky vyspělého státu. Tím pilířem je měnová politika. Toto je jediný způsob, jak nový prezident může napřímo ovlivnit domácí ekonomiku.

Co se tou měnovou politikou myslí?

Myslí se tím pečování o cenovou stabilitu, což zahrnuje hlavně zajišťování nízké, a především stabilní inflace. Zkrátka a jednoduše prezident určuje lidi, kteří se budou starat o to, aby zde v ČR nebyla vysoká inflace a naše měna byla stabilní. Pokud by tento orgán nefungoval správně, tak se inflace může utrhnout z řetězů, což v podstatě zažíváme nyní. Dá se v podstatě říct, že růst ekonomiky je závislý na správném fungování České národní banky.

Nově zvolený prezident má smůlu

Nově zvolený prezident nebude moci pozměnit současné sestavení členů České národní banky, proč? To proto, že nový prezident řádně povládne po dobu pěti let, tedy do začátku roku 2028. Šesti ze sedmi členů bankovní rady ČNB ale vyprší mandát až v polovině roku 2028, případně až v roce 2029. Jedinou výjimkou je zde radní Tomáš Holub, kterému vyprší funkční období koncem roku 2024. To tedy znamená, že ze 7 členů bude moci nově zvolený prezident vyměnit pouze jednoho člena, a to až na konci roku 2024.

Takže aby nově zvolený prezident mohl dělat nějaké výrazné změny v radě České národní banky, tak si bude muset udržet post prezidenta i v příštích volbách, potom teprve může mít na ekonomiku zásadnější vliv.

Volíme mezi východem a západem?

Z ekonomického hlediska bych druhé kolo obrazně nazval jako volbu mezi východem a západem. Oba kandidáti mají totiž poměrně odlišné názory ohledně ekonomických témat. Podle ekonomů, a odborníků by situace v případě volby Andreje Babiše byla následovná. Andrej Babiš se pravděpodobně bude ubírat stejným směrem jako současný prezident Miloš Zeman. To znamená, že by byl spíše otevřenější východní straně zeměkoule, to znamená Rusku, Číně, a dalším východním zemím. Andrej Babiš byl také v minulosti kritikem eura. Tedy v případě, pokud by zvítězil právě Andrej Babiš, tak by pravděpodobnost přijetí eura spíše klesla, a Česká republika by byla ekonomicky orientovaná spíše k východu.

V případě zvolení Petra Pavla se očekává zvýšení šance na přijetí eura, a Česká republika by se orientovala spíše na západ zeměkoule. Petr Pavel se pravděpodobně bude orientovat spíše na euroatlantický prostor, kde by jeho dosavadní karierní historie působila důvěryhodně a příznivě. Další věcí je, že Petr Pavel by se k otázkám ohledně ekonomiky spíše nevyjadřoval, a nechal tyto otázky spíše na vládě, na rozdíl od jeho soupeře, který by mohl podle expertů v případě zvolení protahovat některé legislativní procesy, a využívat svých práv, jako prezident, k tomu, aby si prosadil své názory a připomínky.

V podstatě, když se na to podíváme, tak skutečně tato volba vypadá jako volba mezi východem a západem. Teď je už jenom na každém, co preferuje.

A jak tuto situaci vidí naše komunita?

V diskuzní skupině jsem se vás ptal, jak velký vliv podle vás bude mít volba současného prezidenta na naši ekonomiku, a výsledky ankety můžete vidět zde:

Výsledky ankety na téma, jak velký vliv bude mít volba nového prezidenta na ekonomiku.

Dále zde někteří z vás i v komentářích odůvodnili svůj názor, za což vám velmi děkuji.

Kryštof: Pokud na tom bude ČR ještě hůř než teď, tak přijde už i o tak málo investorů nadobro. Chtělo by to změnu, ale ta nepřijde ze dne na den.

Filip: Já osobně vidím vliv maximálně v rámci nějaké mezinárodní reakce skrze důvěru investorů v zemi. Což je díky Fialovým krokům s extra zdaněním bank a spol. už dostatečně ve špatné situaci, takže za mě tam ten vliv nevidím, ale tak nechám se překvapit.

Patrik: Zvolí si své lidi za členy ČNB včetně guvernéra. Rozhodne jejich holubičí nebo jestřábí pohled. Podle toho si podle mě i vybere ty lidi se kterými názorově sympatizuje. Ti mu zvednou či sníží úrokové sazby dle přání a tužeb.

Martin: No minimálně jeden z nich bude mít zásadní vliv na rozvoj strojírenského, elektrotechnického a chemického průmyslu a sledovacích technologií.

Dominik: Když nic jiného, tak reprezentativní prezident na nás nebude ve světe vrhat světlo pastevců koz někde z východu. Myslím, že i to může ekonomicky pomoct.

Pavel: Hlava státu by nás měla reprezentovat – Jak na nás bude nahlíženo v čele s AB? Odpověď známe všichni. Druhou věci je jmenování nových představitelů ČNB, což pokud hlava státu vydrží i v dalším funkčním období, tak si může vytvořit komplet sestavu dle svého obrazu.

Pokud byste se chtěli také v budoucnu podílet svým názorem na tvorbě článku, a nebo se jenom tak pobavit o investování, tak dojděte do naší diskuzní skupiny zde.

Za mě osobně v tuto chvíli nemá nový prezident na ekonomiku žádný významný vliv. Jediné, co mu nahrává, tak je možnost vytvořit si dobré veřejné mínění ohledně své osoby, a tím získat výhodu oproti kandidátům v dalších volbách, tím pádem i vyšší pravděpodobnost úspěchu v dalších volbách. Až teprve v dalším funkčním období bude mít volba prezidenta výraznější, a taky zajímavější vliv na ekonomiku.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem finanční poradce, a tento materiál neslouží jako finanční nebo investiční doporučení. Obsah tohoto materiálu je čistě informativní.

Zdroje:

https://www.newstream.cz/prezidentske-volby-2023/ekonomicky-pristup-pavla-a-babise-prvni-se-orientuje-na-zapad-babis-navaze-na-zemana-mini-experti

https://roklen24.cz/prezidentske-volby-nebudou-mit-na-kurz-koruny-vliv/

https://www.idnes.cz/volby/volby-prezident-ekonomika-hospodarstvi.A230114_194124_volby_hovo

https://faei.cz/jak-ovlivni-nova-hlava-statu-ceskou-ekonomiku/

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ekonomicky-pristup-pavla-i-babise-bude-dost-odlisny-mini-ekonomove/2311301

https://www.cnb.cz/cs/menova-politika/

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.