S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Czysta legenda inwestycyjna mówi, że 99% kryptosów to oszustwo, którego należy unikać

Jaczek Vodiczka
23. 1. 2023
4 min read

Kryptowaluty nie mają łoża róż. Bitcoin rośnie od dwóch dni, jednak daleko mu do długoterminowych maksimów i wiele osób oraz niecierpliwych inwestorów odwraca się od niego. Istnieją różnego rodzaju przyczyny. Zaskakujące jest jednak to, że absolutna legenda inwestycji odwraca się od kryptowalut!

Nouriel Roubini wyraźnie nie przepada obecnie za kryptowalutami

A tą legendą jest słynny Dr. DOOM. Ekonomista Nouriel Roubini coraz bardziej pogardliwie wypowiadał się o oblężonym przemyśle kryptowalutowym, w szczególności o FTX i jego obecnie skompromitowanym założycielu Samie Bankman-Fried :Najbardziej szalone 24 godziny w historii kryptowalut? Krach FTX miażdży cały rynek kryptowalutowy

"FTX i Fried nie są wyjątkiem - są regułą" - powiedział w środę w wywiadzie na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii. Profesor Uniwersytetu Nowojorskiego, który znany jest pod symbolicznym pseudonimem z powodu swoich tragicznych poglądów na temat globalnych trendów. "Dosłownie 99% kryptowalut to oszustwo. Działalność przestępcza. Totalny schemat Ponzi z prawdziwą bańką, która się zawali."

https://www.youtube.com/watch?v=vEYEc3uJjIA

Roubini był wokalnym krytykiem kryptowalut, nazywając większość osób z branży oszustami . FTX ogłosił bankructwo pod koniec 2022 roku, a jego założyciel Sam Bankman Fried stoi przed zarzutami oszustwa w zakresie papierów wartościowych, oszustwa w zakresie papierów wartościowych i spisku, do których się przyznał.

https://www.youtube.com/watch?v=lnUGAsTLU9o

"Trzeba trzymać się z dala od kryptowalut, zdecydowanie trzeba się trzymać z dala" - powiedział Roubini. "A większość z tych ludzi dosłownie należy do więzienia. Dosłownie, wszyscy są oszustami".

I choć Roubini porównał skutki krachu FTX do schematu Ponzi Berniego Madoffa, to zauważył, że w tym drugim przypadku na szkodę przyszło kilka tysięcy osób w porównaniu do milionów osób dotkniętych krachami FTX.

"Sam FTX miał w USA 1 mln klientów" - powiedział Roubini. "W kryptowaluty zainwestowało 40 milionów osób, głównie młodych ludzi lub osób o niższych dochodach lub mniejszości, a żaden z nich nie kupił bitcoina za 1 000 USD lub nawet 10 000 USD. Większość z nich dostała FOMO w 2021 roku, kiedy to skyrocketed z 20 000 dolarów do 70 000 dolarów, a 99% z nich kupiło znacznie powyżej obecnej wartości rynkowej. I stracili wszystko".

Jego pogląd na kryptowaluty jest podzielany przez takich jak Warren Buffett i Charlie Munger, którzy nie wzięli się za kryptowaluty. Ale wielu inwestorów jest co najmniej przychylnie nastawionych do potencjału blockchaina. Jednak nawet tutaj Roubini nie jest pozytywnie nastawiony. Wyraził on podobny sceptycyzm wobec technologii blockchain, argumentując, że "w zasadzie nie można stworzyć zaufania za pomocą samej technologii" bez weryfikacji przez zaufaną instytucję. To prawie brzmi tak, jakby w ogóle nie rozumiał podstawowej zasady i korzyści z kryptowalut.

Roubini dodał, że pomysł, że zdecentralizowana technologia może stworzyć zaufanie, jest niemożliwy, ponieważ w rzeczywistości zawsze potrzebujesz jakiejś zaufanej instytucji do zatwierdzenia transakcji . Tak więc większość tego, co faktycznie nazywa się blockchainem, jest blockchainem tylko z nazwy... więc to nie jest blockchain, to gloryfikowana baza danych.

No to są bardzo ciekawe poglądy. Co o tym sądzisz? Czy ekonomista, który jako jeden z pierwszych wyczuł krach z 2008 roku, ma rację? A może drastycznie się myli?

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.