Wszystko, co musisz wiedzieć o opodatkowaniu kryptowalut Michał Hanych

Krótko mówiąc, inwestowanie to nie tylko analizowanie, kupowanie i sprzedawanie aktywów. Kolejnym ważnym aspektem są na przykład podatki. Jaka jest jednak zasadnicza różnica w opodatkowaniu między akcjami a kryptowalutami? Czy istnieje jakiś legalny sposób na uniknięcie opodatkowania? Michał Hanych ujawnia dziś to i wiele więcej.

Michał Hanych

Michał Hanych jest dyrektorem strategicznym, inwestorem, adwokatem i doradcą podatkowym w SimpleTax&Law. W dzisiejszym wywiadzie skupiamy się na opodatkowaniu kryptowalut i wszystkim co musisz wiedzieć 👇

Jaka jest podstawowa różnica między opodatkowaniem akcji i kryptowalut?

Jeśli mówimy o opodatkowaniu osób fizycznych, nie ma testu czasowego dla kryptowalut, który prowadzi do zwolnienia. Kryptowaluty są opodatkowane jako szczątkowa kategoria ruchomych wartości niematerialnych i prawnych, podczas gdy akcje są papierem wartościowym.

Czy uważasz, że można by wprowadzić test czasu?

Nie wierzę, że biorąc pod uwagę obecną sytuację makroekonomiczną i nastroje polityczne, mogłoby dojść do rozszerzenia zwolnienia na kryptowaluty.

W którym momencie podlegam podatkowi od kryptowalut?

Kiedy sprzedajesz kryptowalutę, kupujesz za nią towary lub usługi albo wymieniasz ją na inną kryptowalutę. Cena, po której dokonano sprzedaży jest następnie porównywana z ceną kosztową, która może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Możesz również odliczyć wydatki z tym związane, którymi są zazwyczaj opłaty za wymianę walut.

Na stronie SimpleTax masz wymienione - We can no/tax crypto. Zastanawiam się, jak w takim razie nie opodatkować tego? Czy jest jakiś sposób, w jaki mogę legalnie uniknąć tego obowiązku?

Na przykład kryptowalutę można umieścić w firmie, która będzie nią dalej rozporządzać. Sam depozyt nie podlega opodatkowaniu, a jeśli firma sprzeda kryptowalutę, to opodatkuje jedynie różnicę między obecną ceną a ceną w momencie wpłaty.

Druga opcja dotyczy np. osób fizycznych, które nabywają kryptowalutę jako zapas do dalszej działalności - sam zakup jest wtedy kosztem uzyskania przychodu i może być rozliczony z przychodem ze sprzedanej w ciągu roku kryptowaluty.

Jak działa opodatkowanie kryptowalut, jeśli jestem traderem próbującym handlować na dźwigni? Czy jest jakaś zasadnicza różnica?

Różnica polega przede wszystkim na liczbie zarejestrowanych transakcji. W przypadku handlu lewarowanego na kontrakcie bezterminowym, w zestawieniu co 8 godzin pojawi się opłata. I oczywiście każda transakcja będzie prawdopodobnie składała się z częściowych wypełnień zleceń. Więc naprawdę trzeba używać automatycznego narzędzia, w przeciwnym razie niemożliwe jest skuteczne obliczanie przy dużej liczbie transakcji. Korzystamy głównie z cointracking.com i jesteśmy oficjalnym partnerem dla Czech.

Jak to ogólnie wygląda przy takim stakowaniu z opodatkowaniem?

Rozróżniamy, czy klient uruchamia swój własny węzeł i dlatego weryfikuje transakcje, czy tylko deleguje swoje monety. W pierwszym przypadku traktujemy tyczenie jako wydobycie ze wszystkimi konsekwencjami, w drugim jako dochód z odsetek.

Oczywiście każdy inwestor będzie szukał luk i opcji ulgowych, czy jest jakiś sposób, aby legalnie zapłacić mniej w przypadku opodatkowania kryptowalut?

Oczywiście pomaga w tym odpowiednio ustawiona struktura, wybrana forma prawna podmiotu handlującego kryptowalutami, timing, rozłożenie obciążeń podatkowych np. w przypadku wykorzystania instrumentów pochodnych. Opcji jest wiele i to naprawdę zawsze zależy od indywidualnego osądu, co jest najlepsze do zrobienia.

Czy są jakieś zawiłości lub niejasności w opodatkowaniu kryptowalut w ogóle, z którymi klienci często się do Was zwracają?

Kryptowaluty to wciąż dość nowa dziedzina, więc nie we wszystkich obszarach zgadzamy się między prawnikami podatkowymi i adwokatami, a co dopiero z organami podatkowymi, dla których jest to coś zupełnie marginalnego. Rzeczywista złożoność polega głównie na mnogości transakcji. W rzeczywistości mamy dedykowany zespół, z naprawdę głębokim doświadczeniem, tylko do obliczania podatków dla klientów kryptowalutowych.

W drugiej części wywiadu chciałbym porozmawiać o Pana podejściu do inwestowania, gdzie chciałbym poznać Pana strategię. Czy skupiasz się wyłącznie na akcjach, kryptowalutach czy jakiejś kombinacji aktywów?

Moje inwestycje są budowane od podstaw. Założyłem firmę i reinwestowałem wszystko, co zarobiło. Następnie z nieruchomościami, poprzez posiadanie własnych biur, więc nawet jeśli sam biznes upadnie, to zostanie po nim nieruchomość. Większy apartamentowiec inwestycyjny pojawił się później. Po 2017 roku nasza firma konsultingowa bardzo poszła w kryptowaluty, więc logicznie rzecz biorąc ja też się naraziłem. I wtedy zaczął się handel.

W kwestii akcji czuję, że mam przewagę w analizie technicznej, ale nie w analizie poszczególnych tytułów. Pod koniec 2021 roku zadzwoniłem do naszych największych klientów i powiedziałem im, że uważam, że zatankowaliśmy. I miałem rację co do celu. Do tej pory zalecałem przyrostowe zakupy do 50% planowanej ekspozycji na amerykański rynek akcji. Ale wciąż czekam na powrót do akcji.

Kiedy przewidujesz poprawę na rynkach w ogóle, jeśli chodzi o Bitcoina, ale także kryptowaluty?

Przewidywałem dno dla BTC w okolicach 15 000$ w 2022 roku. Model oparłem na cenie zrealizowanej i CVDD. Już tam zajrzeliśmy. Na rok 2023 spodziewam się mniejszej, zielonej świecy rocznej. Jeśli chodzi o altcoiny (shi*coiny) to ufam Ethereum. I odwrotnie, zdecydowana większość pozostałych jest skazana na stały spadek względem BTC czy ETH. Przewidywanie, który coin nie będzie czystym degenem, a oscylatorem, nie ma dla mnie w tej chwili sensu.

Jeśli w tym roku dojdzie do recesji, jak bardzo mogą ucierpieć kryptowaluty? Nigdy nie było takiego scenariusza w historii kryptowalut, czy niektóre kryptowaluty mogłyby zniknąć w takim środowisku?

Bitcoin powstawał w bardzo podobnym nastroju do tego, jaki panuje dzisiaj. Słynny wstęp w Genesis Block nawiązujący do The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks -Satoshi Nakamoto. Dlatego głównie wyróżniłbym różnice między BTC a resztą.

W przypadku każdej innej kryptowaluty zrealizowana kapitalizacja, realna użyteczność i odporność oparta na decentralizacji to głównie coś, o czym warto pomyśleć. Zdecydowana większość z nich zniknie niezależnie od złej sytuacji makroekonomicznej.

Czy uważasz cenę Bitcoina $BTCUSD-0.6% za odpowiednią do wejścia w tym momencie? Czy w obecnym otoczeniu rynkowym dobrym pomysłem jest regularne kupowanie BTC czy czekanie na większy spadek?

Historycznie, strefa poniżej zrealizowanej ceny BTC (około 19 700 USD obecnie) była bardzo dobra do wejścia. Jeśli rynek oferuje cenę zaczynającą się ponownie od jednego, to jest to rozsądny czas na zakup.

  • Uzupełnienie - Rzeczywista cena różni się, ponieważ wywiad został przeprowadzony w grudniu 2022 roku.

Co dla ciebie reprezentuje Bitcoin?

Stanowi on dla mnie swego rodzaju pieniądz.

  • Czy podobał Ci się ten wywiad? Jeśli tak, to koniecznie śledźcie nas, dziś ekskluzywnym gościem był Michał Hanych.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa.

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!
No comments yet