NASDAQ
-278.72 (-1.74%)
S&P 500
-38.67 (-0.84%)
DOW
-59.71 (-0.17%)
FTSE
-7.29 (-0.10%)
DAX
-96.97 (-0.64%)
HANG SENG
-66.71 (-0.28%)
NIKKEI
225.50 (0.81%)
BTC/USD Bitcoin / US Dollar
49,406.20 241.16 (0.49%)
NIO NIO Inc
32.15 -4.05 (-11.19%)
NVAX Novavax Inc
160.48 -1.49 (-0.92%)
PFE Pfizer Inc
54.27 1.23 (2.32%)

5 dividendových akcií, které vám pomohou porazit inflaci

Bez ohledu na to, jak dobře se akciovému trhu daří, vždy se najde hrstka katalyzátorů, které čekají v záloze a způsobí krach. V současné době se zdá, že žádný z nich nevyvolává větší rozruch než inflace.

 

Začátkem tohoto měsíce Úřad pro statistiku práce oznámil, že 12měsíční inflace měřená indexem spotřebitelských cen pro všechny městské spotřebitele (CPI-U) činila v červnu 2021 5,4 %. Vezmeme-li to jako celek, jedná se o největší jednoletý skok od srpna 2008. Ještě děsivější je, že jádrový index spotřebitelských cen (CPI-U bez potravin a energií) vzrostl o 4,5 %, což představuje nejvyšší 12měsíční nárůst od listopadu 1991.

 

 

Inflace může zničit kupní sílu hotovosti, která leží stranou. Proto je prostředí rostoucí inflace ideální dobou pro zvážení nákupu dividendových akcií s vysokým výnosem. Následujících pět akcií s vysokým výnosem může svými štědrými výplatami prakticky kompenzovat inflaci a zároveň poskytnout potenciál pro stabilní růst ceny akcií.

 

Kinder Morgan $KMI

 

Akcie energetických společností jsou obvykle dobrou sázkou na šťavnaté výplaty dividend a společnost Kinder Morgan $KMI, která se zaměřuje na střednědobé dodávky zemního plynu, není výjimkou. Její stávající dividendový výnos 6,1 % překonává míru inflace a jedinečná pozice společnosti v rámci energetického komplexu z ní činí dobrou sázku na mírné zhodnocení akcií v nadcházejících letech.

 

Investoři získávají u společnosti $KMI kombinaci starého a nového. Na jedné straně získávají předvídatelnost, kterou přinášejí smlouvy založené na poplatcích. Více než polovina příjmů společnosti pochází z těchto dlouhodobých smluv, které se vyplácejí bez ohledu na to, zda zákazníci využívají její potrubí nebo skladovací prostory. Jasný výhled a peněžní toky, které tyto smlouvy poskytují, umožňují společnosti Kinder Morgan realizovat infrastrukturní projekty, aniž by se příliš předlužila a nechtěně ohrozila své výplaty.

 

Na druhou stranu společnost jako $KMI není lhostejná k měnícímu se energetickému prostředí ve Spojených státech. Sleduje příležitosti v oblasti alternativních zdrojů energie, které ji připraví na dlouhou dobu dopředu. Patří sem i nedávná akvizice dodavatele zkapalněného zemního plynu Kinetrex Energy. Jak podrobněji uvádí Matt DiLallo, Kinetrex vlastní 50% podíl v zařízení na výrobu obnovitelného zemního plynu (RNG) na skládce a další zařízení na výrobu RNG jsou v plánu. RNG je vstupenkou společnosti $KMI k nízkonákladové výrobě metanu a jedním z mnoha kroků, které společnost podnikne, aby si udržela význam jako vysoce ziskový provozovatel středního proudu.

 

Walgreens Boots Alliance $WBA

 

Vzhledem k nutnosti utrácet velké peníze za výzkum a vývoj neočekáváme, že by akcie zdravotnických společností vyplácely vydatné dividendy. A přesto předvídatelnost provozního modelu lékáren umožňuje společnosti Walgreens Boots Alliance $WBA vyplácet výnos vyšší než 4 %.

 

Walgreens se ve velkém otřásá tím, že provádí vícebodový plán restrukturalizace, jehož cílem je zvýšit růst a zlepšit provozní marže. Společnost očekává, že do konce fiskálního roku 2022 sníží roční provozní náklady o více než 2 miliardy dolarů, a agresivně investuje do digitalizačních iniciativ, které zvýší online prodej a podpoří opakované obchody.

 

Pravděpodobně ještě zajímavější je partnerství společnosti Walgreens se společností VillageMD, které bylo oznámeno v loňském roce. Toto duo jako první otevře v prodejnách $WBA kliniky s kompletními službami a lékařským personálem. Cílem je otevřít do poloviny desetiletí až 700 poboček na více než 30 amerických trzích. Zatímco většina klinik v prodejnách zvládne očkování nebo léčbu běžného nachlazení, klinika s plným servisem spíše přivede pacienty s chronickými onemocněními, kteří se mohou stát celoživotními zákazníky lékárny $WBA s vyšší marží.

 

Philip Morris International $PM

 

Ačkoli doba vysokého růstu tabákových akcií již dávno pominula, společnost Philip Morris International $PM může investorům stále přinášet vysoké výnosy.

 

Skvělou vlastností společnosti Philip Morris je její geografická rozmanitost. Podle údajů společnosti je přítomna ve více než 180 zemích světa. To znamená, že pokud bude čelit regulačnímu tlaku na vybraných rozvinutých trzích, bude schopna kompenzovat potenciální objemové oslabení růstem z rozvíjejících se trhů.

 

Navíc vzhledem k tomu, že nikotin je návykový, má společnost $PM, která stojí za značkou cigaret Marlboro mimo Spojené státy, velmi silnou cenovou sílu.

 

Mějte však na paměti, že Philip Morris hledí do budoucnosti. Systém zahřívaného tabáku společnosti známý jako IQOS nabírá v řadě zemí světa na síle. Ve čtvrtletí končícím v červnu vzrostly dodávky zahřívaného tabáku o 30,2 % oproti předchozímu roku. Předvídatelnost peněžních toků z prodeje cigaret spolu s potenciálem vysokého růstu systému IQOS představuje pro $PM bezpečný způsob, jak čelit rostoucí inflaci.

 

IBM $IBM

 

Čtvrtou dividendovou akcií s vysokým výnosem, která může pomoci odstranit inflaci, je technologická stálice $IBM. Ačkoli v uplynulém desetiletí patřila k největším opozdilcům technologického sektoru, zdá se, že její dlouho očekávaná obchodní transformace se konečně rozbíhá.

 

Nová IBM vsadila na hybridní cloudová řešení - tj. řešení, která kombinují veřejné a soukromé cloudy a umožňují sdílení dat a aplikací mezi těmito službami. Hybridní cloudová řešení by měla být po pandemii obzvláště žádaná vzhledem k tomu, jak přínosná mohou být pro vzdálené pracovní síly a svět, který je stále více založen na datech.

 

Za posledních 12 měsíců dosáhla společnost $IBM příjmů z cloudových služeb ve výši 27 miliard dolarů, což je o 15 % více než v předchozím období. Vzhledem k tomu, že marže z cloudu jsou výrazně vyšší než u starších operací společnosti, měli bychom být svědky toho, že cash flow IBM poroste rychlejším tempem, protože cloud bude tvořit větší procento celkových tržeb.

 

Jedna poznámka na závěr: Přestože starší segmenty $IBM byly brzdou příjmů, snižování nákladů společnosti pomohlo zvýšit marže, což vedlo ke zdravé tvorbě peněžních toků. Stačí říci, že dividendový výnos 4,6 % společnosti IBM je solidní.

 

Annaly Capital Management $NLY

 

A konečně, žádný seznam dividendových akcií s vysokým výnosem, které by bylo možné koupit právě teď a rozdrtit tak inflaci, by nebyl úplný bez hypotečního realitního investičního fondu (REIT) Annaly Capital Management. $NLY je s výnosem 10,2 % nejvyšší hodnotou na tomto seznamu a za posledních dvacet let dosahuje v průměru výnosu kolem 10 %.

 

Provozní model hypotečního REIT je vlastně docela jednoduchý. Společnosti jako $NLY se snaží půjčovat si peníze za nižší krátkodobé sazby na nákup aktiv, která mají vyšší dlouhodobé výnosy. Rozdíl mezi tímto vyšším dlouhodobým výnosem a výpůjční sazbou se nazývá čistá úroková marže. Čím vyšší je tato marže, tím více peněz může společnost Annaly potenciálně vydělat.

 

Investoři by měli vědět, že hypoteční REITs často dosahují nejlepších výsledků v počátečních fázích hospodářského oživení, kdy se výnosová křivka zvedá. Právě v této fázi se americká ekonomika právě nachází.

 

Dalším unikátním rysem společnosti $NLY je její zaměření na agenturní cenné papíry. Agenturní aktiva jsou v případě selhání kryta federální vládou. To, že má společnost Annaly hodně přes 90 % svých aktiv v agenturních cenných papírech, jí tedy umožňuje využívat pákový efekt ve svůj prospěch a generovat tak vyšší výnosy.

 

*Nejedná se o investiční doporučení

Zdroj

Máš svůj účet? Tak se přihlas. A nebo vytvoř nový
Next post
Hledáte levné dividendové akcie? Tyhle 2 jsou teď podle mě krádež
Autoload is on
Discussion
4M

Zajímavý výběr. Akorát mám obavy, aby brzy nepadla jak měna tak i akcie. Protože bez peněz nelze nakupovat a bez nákupu nejsou profity a firmy nemají důvod růst nebo vyplácet dividendu.