S&P 500 ^GSPC
5,069.53
-0.38%
Alphabet GOOG
$138.75
-4.50%
Tesla TSLA
$199.40
+3.87%
Apple AAPL
$181.16
-0.75%
Microsoft MSFT
$407.54
-0.68%
Meta META
$481.74
-0.47%
Nvidia NVDA
$790.92
+0.35%
Amazon AMZN
$174.73
-0.15%

Denní vítězové a poražení: Jak reaguje trh v souvislosti s útoky na jadernou elektrárnu v Záporoží?

Světové akcie v pátek prudce klesly poté, co ruské síly obsadily největší ukrajinskou jadernou elektrárnu, což zasáhlo evropské akcie a podpořilo další růst cen komodit. Bezpečnost týkající se radiace je v Záporožské jaderné elektrárně na jihovýchodě Ukrajiny zajištěna, řekl podle agentury Reuters ředitel zařízení poté, co ruská armáda v noci objekt ostřelovala a způsobila požár ve výcvikové budově.

Noční záběry z ostřelování jaderné elektrárny

Zatímco ruská invaze na Ukrajinu vstoupila do svého devátého dne, armáda země se zmocnila Záporožské elektrárny, největší v Evropě.

Evropský index Stoxx 600 klesl o 2,6 % a směřoval k největší týdenní ztrátě od března 2020, zatímco londýnský FTSE a německý DAX se propadly o 3,1 % a francouzský CAC 40 ztratil 3,2 %.

Zprávy, že ruské ostřelování elektrárny způsobilo požár, vyvolaly obavy z možné jaderné katastrofy. Požár se nakonec podařilo zkrotit, ale investoři zůstali obezřetní. Futures na americké akcie v pátek klesly, přičemž ty na index S&P 500 se propadly o 0,6 %, Dow Jones o 0,29 % a Nasdaq o 1,56 %.

Komodity mají opačný trend oproti indexům

Komodity v pátek prudce vzrostly, protože eskalace války na Ukrajině zvýšila pravděpodobnost vážného narušení ruského vývozu surovin. Ropa se vrátila nad 100 dolarů za barel, přičemž cena ropy Brent byla 112,69 USD, což představuje nárůst o 2 %, a cena ropy WTI byla 110,23 USD, což představuje nárůst o 2,1 %. Rusko je třetím největším vývozcem ropy na světě.

Další významné ruské vývozy, včetně kovů, jako je nikl, palladium a hliník, rovněž vzrostly. Nikl vzrostl o 8,33 % na 29 139 USD za tunu, což je více než desetileté maximum, zatímco hliník vzrostl o 4,51 % na 3 884 USD za tunu. Palladium posílilo o 1,91 % na 2 783 USD za unci. Pšenice rovněž vzrostla o 6,62 % na 1209 dolarů za bušl, což je nejvyšší hodnota od roku 2008.

Trhy v pátek očekávají také únorovou zprávu o zaměstnanosti v USA, která by měla ukázat, že po lednovém nárůstu o 467 000 pracovníků přibylo v nezemědělském sektoru 400 000 pracovníků, ačkoli podle analytiků budou údaje pravděpodobně zastíněny rychle se vyvíjejícími událostmi na Ukrajině.

"Všechny oči zůstávají upřeny na válku mezi Ruskem a Ukrajinou a na rozvíjející se tragédii a barbarské činy ze strany agresora, a proto je nabitý kalendář údajů tohoto dne do značné míry bezpředmětný a irelevantní," uvedl Marc Ostwald, hlavní globální ekonom ADM Investor Services.

VIX

Klíčový ukazatel nervozity investorů - VIX volatility vzrostl téměř o 11 %, protože akcie klesly a komodity vzrostly.

"Skutečnost, že jsme byli svědky těchto pohybů napříč hlavními třídami aktiv - současně i během asijské seance - je velmi výmluvná. Svět sleduje, zda se situace vyostří. A to bude pravděpodobně klíčovým tématem směrem k evropské a americké seanci, abychom viděli, jak budou světoví lídři reagovat," řekl Matt Simpson, hlavní analytik trhu ve společnosti City Index.

Závěr

Volatilita trhu se neustále stupňuje s možnými riziky konfliktu na Ukrajině. Už jen na základě růstu cen komodit, které prosperují právě v dobách krize je jasné, že volatilita trhu je enormní vůči normálu. Nervozita investorů dle grafu VIX prudce stoupá a nikdo vlastně neví, kam může v této době investovat (mimo komodity), aby neutrpěl  na propadech vyvolané dennodenním stupňováním konfliktu ve světě. Jediné, co se dá investorům doporučit je to, že musí bedlivě sledovat, jak dění na trhu, tak dění ve světě. I sebevíc prosperující akcie může těmito následky prudce upadat.

 

Zdroj: Market Insider

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @pb2205 má karmu 180 a je členem této skupiny od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Mimo energetický sektor a komodity v dnešní nejisté době opravdu nevím, kde přihazovat volné peněžní prostředky.