S&P 500 ^GSPC
5,130.95
-0.12%
Tesla TSLA
$188.14
-7.16%
Nvidia NVDA
$852.37
+3.60%
Alphabet GOOG
$134.20
-2.81%
Apple AAPL
$175.10
-2.54%
Meta META
$498.19
-0.82%
Amazon AMZN
$177.58
-0.36%
Microsoft MSFT
$414.92
-0.14%

Warren Buffett pozbywa się swoich udziałów w tej firmie na dużą skalę

Wydaje się, że Warren Buffett sprzedaje więcej akcji niż kupuje.Berkshire Hathaway $BRK-A-0.9% ujawnił ostatnio w oficjalnym komunikacie swój stan posiadania akcji za czwarty kwartał 2021 r. Legendarny inwestor miał niewątpliwie dobre powody, aby sprzedać te akcje. Nie mamy wątpliwości, że ma on dostęp do ważnych informacji i dlatego każdy inwestor powinien rozważyć podjęcie takich działań.

Warren Buffett, źródło.

Buffett już od kilku kwartałów systematycznie zmniejsza udziały Berkshire w wielkim producencie leków AbbVie $ABBV-1.0% . W czwartym kwartale 2021 r. nastąpiło przyspieszenie spadku liczby posiadanych akcji o 79% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Jest jednak wiele rzeczy, które inwestorzy dochodowi lubią w firmie AbbVie. Spółka oferuje dywidendę, której stopa zwrotu wynosi obecnie prawie 3,8%. Dla porównania, średnia stopa zwrotu z dywidendy dla indeksu S&P 500 wynosi zaledwie 1,3%. Od czasu wydzielenia się z firmy Abbott w 2013 r. firma AbbVie zwiększyła swoją dywidendę o ponad 250%. W ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje firmy AbbVie wzrosły o prawie 40%. W tym samym okresie indeks S&P 500 wzrósł o około 14%.

Pomimo tych imponujących zysków, AbbVie pozostaje atrakcyjną spółką. Akcje firmy są notowane po 10,6-krotności oczekiwanych zysków. Akcje wyglądają na wyraźnie okazyjne w porównaniu do wskaźnika przyszłych zysków dla indeksu S&P 500, który wynosi 18,6.

Dlaczego więc się sprzedaje?

Lek Humira firmy AbbVie na choroby autoimmunologiczne straci wyłączność na rynku amerykańskim w 2023 r. Nazwanie Humiry przebojem to za mało. W ubiegłym roku sprzedaż tego leku osiągnęła zawrotną wartość 20,7 mld USD, co stanowiło prawie 37% całkowitych przychodów firmy. Sprzedaż leku Humira niewątpliwie znacznie spadnie, gdy na amerykański rynek wejdą konkurencyjne leki biopodobne. W najbliższych latach lek ten może jednak nadal przynosić miliardy dolarów rocznie, ale konkurencja będzie duża, co z pewnością odbije się na zyskach firmy.

Źródło: Pharmaphorum.com

Co ważniejsze, szersza oferta produktowa AbbVie powinna umożliwić firmie szybki powrót do solidnego wzrostu. W szczególności firma posiada kilka nowszych leków na choroby autoimmunologiczne, Rinvoq i Skyrizi, i oczekuje, że do 2025 r. osiągnie łączną sprzedaż na poziomie co najmniej 15 mld USD.

Różne ruchy

Stare porzekadło "co kto lubi, to lubi" z pewnością ma zastosowanie w przypadku inwestowania. Nie wszyscy inwestorzy mają takie same cele.

Warren Buffett zdecydowanie nie jest takim typem inwestora, ani na poziomie osobistym, ani w roli zarządzającego Berkshire Hathaway. Ani on, ani Berkshire nie muszą polegać na dochodach z dywidend. Ale wielu inwestorów to robi.

AbbVie najwyraźniej nie znajduje się obecnie wysoko na liście Buffetta, zważywszy na gwałtowne zmniejszenie udziałów Berkshire. Jednak AbbVie, ze swoją atrakcyjną dywidendą, powinna znaleźć się wysoko na liście niektórych inwestorów.

Warren Buffett jest inwestorem, któremu z pewnością należy się szacunek, a jego działania powinny być respektowane. Jest oczywiste, że gdy na rynek wejdą konkurenci Humire z powodu zamknięcia, prawdopodobnie ochrony, zarobki te na pewno spadną. Jednak dla niektórych inwestorów może to nie być powód do sprzedaży, ponieważ nadal zapewniają one stosunkowo wysokie dywidendy, co z pewnością jest atrakcyjne. Zdecydujcie więc sami i nie traktujcie tego jako porady inwestycyjnej. Przy pisaniu tego tekstu korzystałem z portalu Fool.com

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet