S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Apple i 4 inne akcje, które mają szansę zostać królem metawersum

Meta Platforms $FB+0.5%, może postawić całą swoją przyszłość na metaverse, zapowiada wielkie rzeczy, chce być liderem. Jednak inne firmy, które również są zainteresowane tą koncepcją, mogą rzucić widły na te plany. Przyjrzyjmy się pięciu akcjom, które stanowią mieszankę gigantów technologicznych i wschodzących firm, które koncentrują się na metawersum i mogą stać się jego władcami.

Firmy te mogą stanowić dla Meta Platforms $FB+0.5% poważną konkurencję w budowaniu metaverse.

1. Apple $AAPL-0.6%

W ciągu ostatniego roku akcje firmy Apple zyskały ponad 35%, źródło .

Niedługo po tym, jak Facebook "wszedł w metę", na rynku zaczęły pojawiać się szepty o możliwości wykorzystania tego trendu przez inne duże firmy technologiczne. Firma Apple została oczywiście wymieniona jako jedna z głównych firm, które mogłyby skorzystać na masowym rozpowszechnianiu sprzętu do rzeczywistości rozszerzonej (AR)/rzeczywistości wirtualnej (VR).

Choć może nie jako pierwszy gracz w tej dziedzinie. Jak twierdzą analitycy Morgan Stanley, firma już działa w tym obszarze i prawdopodobnie będzie powoli się w nim rozwijać. Nie jest to jednak bynajmniej negatywna cecha, a wręcz może być zaletą. W swoim raporcie badawczym na ten temat ci sami analitycy stwierdzili, że firma nie spieszyła się z wejściem na rynek smartfonów (2007) i zrobiła to z dużym powodzeniem.

Piętnaście lat później iPhone jest wszechobecny. Podczas gdy liderzy rynku z początku XXI wieku, BlackBerry $BB+0.1% i Nokia $NOK+0.7%, są bardziej znane młodszym pokoleniom jako akcje meme niż jako producenci telefonów. Nie oznacza to jednak, że Facebook/Meta pójdzie drogą BlackBerry czy Nokii. Jednak stopniowe wchodzenie firmy Apple na rynek urządzeń AR/VR nie oznacza, że firma "przegapi" tę okazję.

2. Alphabet $GOOG-1.2% $GOOGL-1.0%

Od początku roku Alphabet odpisał około 9,5%, źródło .

Oczywiście, na razie mamy tylko ogólne pojęcie o tym, jak Google zamierza stać się głównym graczem w metawersum. Jednak podczas telekonferencji po ogłoszeniu najnowszych wyników, dyrektor generalny Alphabetu, Sundar Pichai, wygłosił kilka niejasnych uwag, które wskazują na plany wykorzystania możliwości w tym obszarze.

Firma pracuje na przykład nad uruchomieniem wersji swoich platform w świecie wirtualnym. Należą do nich Mapy Google i YouTube. Pichai zauważył również, że "inwestujemy tam od dawna", odpowiadając na pytanie o to, co firma planuje zrobić na rynku urządzeń AR.

Podobnie jak Apple, Google jest kolejnym członkiem klubu bilionów dolarów, który ma mnóstwo pieniędzy na dalsze inwestycje w ten technologiczny wyścig zbrojeń. Podobnie jak w przypadku akcji AAPL, meta katalizator może mieć jedynie niewielki wpływ na cenę akcji GOOG. Jest to jednak kolejny czynnik przemawiający na korzyść spółki, obok innych pozytywnych czynników wymienionych przez Louisa Navelliera, który pokazuje, dlaczego jest to świetny długoterminowy portfel akcji.

3. Microsoft $MSFT+0.4%

Tendencja jest taka sama jak w przypadku Alphabet, źródło .

Podobnie jak Apple, Alphabet i Meta, Microsoft również walczy o koronę metawersji. W rzeczywistości pracuje ona nad rozwojem sprzętu metawersalnego. Gigant w dziedzinie oprogramowania i gier wideo wymienił metawersum jako powód swoich planów zakupu spółki Activision Blizzard ( $ATVI+0.1%).

Podobnie jak FAANG, Microsoft ma wielkie plany, aby zaznaczyć swoją obecność i odnieść sukces na tym rynku. Jednak, choć ma swoje własne metaambicje, nie oznacza to, że nie napotyka problemów/wyzwań w swoich działaniach.

Ostatnie doniesienia opisywały problemy z zestawami słuchawkowymi rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej HoloLens. Platforma Xbox pozostaje w tyle także jeśli chodzi o gry w rzeczywistości wirtualnej. Być może umowa z Activision jest krokiem w stronę metagamingu, ale jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, czy przyniesie ona sukces.

Dlaczego więc uznać tę firmę za jedną z akcji metaverse wartych kupna, skoro jej plany dotyczące metaverse wiszą nieco bardziej w powietrzu? Mocną stroną firmy pozostają linie biznesowe Azure i Office365. Mimo to może się okazać, że sceptycy się mylą. Podwojenie wysiłków na rzecz gier i postawienie na wirtualność może się opłacić. To z kolei może dać akcjom MSFT miły i niespodziewany wzrost.

4. Matterport $MTTR-0.5%

Cena akcji firmy Matterport wynosi dziś 7 USD, źródło .

Spekulanci wysyłają MTTR "na księżyc", wierząc, że bardzo skorzysta on na rozwoju metawersum. Jednak "metamania" wokół firmy nie trwała długo.

Od czasu osiągnięcia wysokiego poziomu 37,60 USD za akcję w listopadzie, akcje firmy Matterport spadły o ponad 80%. Obecnie jej cena wynosi około 7 USD za akcję. Z jednej strony jest to zła wiadomość dla tych, którzy są w najbliższym czasie. Z drugiej strony? Może to być świetna okazja dla tych, którzy do tej pory siedzieli z boku.

Mimo że kurs akcji znacznie spadł w porównaniu ze szczytem, nadal ma wysoką wycenę. Przy dzisiejszej cenie spółka jest wyceniana na około 13,5-krotność szacowanych zysków w 2022 r. Biorąc to pod uwagę, wzrost w najbliższym czasie może być nadal trudny. Inwestorzy nadal stronią od spekulacyjnych akcji wzrostowych o wysokich wycenach. Rynek może również chcieć sprawdzić, jak przebiega jego przejście na model przychodów oparty na modelu SaaS. Jednakże, dzięki głównym i mniejszym katalizatorom, które nadają jej wysoki potencjał wzrostu? Warto zachować te akcje na liście obserwacyjnej.

Więcej na temat programu Matterport piszę w tym wpisie: Te akcje metaverse mają przynieść ponad 500% zwrotu.

5. Netflix $NFLX+2.7%

Neftlix ma trudny rok2022, jego akcje spadły o ponad 38%, źródło.

Dlaczego firma zajmująca się streamingiem jest jedną z najlepszych akcji metaverse? Dobre pytanie. Kiedy myślisz o Netfliksie, prawdopodobnie nadal postrzegasz go jako wielkie przedsięwzięcie technologiczne, które pokonuje wielkie media w ich własnej grze. Po pierwsze, poprzez pokonanie ich na całej linii w zakresie dystrybucji. Następnie pokonaj ich w tworzeniu treści.

Chociaż firma nie podjęła jeszcze wszystkich kroków, jeśli chodzi o budowę wirtualnego świata, a nawet urządzeń umożliwiających dostęp do niego, nie oznacza to, że nie będzie kontynuować działań w tym kierunku. Po pierwsze, Netflix już wszedł w obszar związany z metawersum, czyli gry wideo, które postrzega jako klucz do rozwoju w miarę dojrzewania biznesu streamingowego.

W zeszłym roku król streamingu zatrudnił także Mike'a Verdę, który wcześniej kierował działem treści AR/VR w Facebooku/Mecie. Tak, nie jest do końca jasne, jak "meta" będzie wyglądała w najbliższych latach. Ale nawet jeśli nie postawi dużych zakładów w tym obszarze, skromne kroki w metawersum mogą być dokładnie tym, czego potrzebują akcje NFLX, aby wyjść z obecnej koleiny.

Akcje firmy spadły w styczniu z powodu braku danych o liczbie abonentów i ogólnej wyprzedaży na rynku technologicznym. Sukcesy w obszarach innych niż streaming wideo mogą przekonać rynek do ponownego zainteresowania się akcjami Netflixa.

Interesujesz się tym, co dzieje się w metawersum? Zobacz podobny wpis: 2 akcje metaverse, które warto kupić i utrzymać w długim terminie.

Disclaimer: Autorem tej analizy jest Thomas Niel, nie jestem profesjonalnym inwestorem. Nie jest to rekomendacja inwestycyjna.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet