S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Jeśli jeszcze nie posiadasz tych dwóch akcji w sektorze pojazdów elektrycznych, popełniasz błąd. Ponieważ zbliża się…

Trzeba przyznać, że ostatni rok nie był pasmem sukcesów, jeśli chodzi o rozwój elektromobilności i jej ceny na rynku. Wyjątkiem jest Tesla, ale to już nieco inna historia. W każdym razie wyprzedaż, która towarzyszy sektorowi pojazdów elektrycznych, nie jest czymś złym. Teraz cena akcji może odzwierciedlać prawdziwą wartość firm i może zapewnić miejsce na hossę. Oto dwa przykłady akcji, na których nadchodzącym wzroście można zarobić przyzwoite pieniądze.

W ciągu ostatniego miesiąca sektor pojazdów elektrycznych w większości odnotował wzrost, jednak dwóch graczy wyróżnia się na tle pozostałych.

1. Nikola $NKLA-1.7%

Roczny rozwój firmy Nikola, obecnie notowanej na poziomie 6,7 USD za akcję, źródło .

Firma Nikola, producent pojazdów elektrycznych i napędzanych ogniwami paliwowymi, zasłużyła sobie na część obelg, ale nie wszystkie z nich są nieuzasadnione. Inwestorzy muszą jednak odwrócić uwagę od przeszłości - nawet tej najnowszej - i skupić się na tym, co firma może zrobić w przyszłości, a ta wciąż wygląda obiecująco.

Podczas gdy Tesla $TSLA+0.4% koncentruje się na sedanach, a Rivian $RIVN+0.3% na pickupach, SUV-ach i vanach, Nikola skupia się teraz na rynku ciągników siodłowych. W grudniu firma osiągnęła kamień milowy, dostarczając klientowi cztery naczepy Tre. Ciężarówki były podzielone równo pomiędzy pojazdy akumulatorowe i pojazdy z ogniwami paliwowymi. Klient planuje zakup kolejnych 100 ciężarówek od Nikoli w tym roku, a producent pojazdów elektrycznych twierdzi, że w sumie dostarczy od 300 do 500 ciężarówek.

Ale nawet to nie uchroniło akcji Nikoli przed spadkiem o 35% w 2022 r. Mimo to, dzięki wieloletniej umowie z firmą Proterra na dostawę naczep Nikoli, która zacznie obowiązywać w czwartym kwartale, zakwalifikowaniu pojazdu elektrycznego Tre do kalifornijskiego programu zachęt i kilku próbnym zamówieniom od firm zajmujących się komercyjnymi przewozami ciężarowymi, dla producenta pojazdów elektrycznych nadszedł czas na pokaz.

Wall Street spodziewa się, że w najbliższych latach sprzedaż gwałtownie wzrośnie, osiągając prawie 5 mld USD do 2026 r., kiedy to powinna stać się rentowna. W sytuacji, gdy akcje firmy wciąż znajdują się w dołku, inwestorzy mogą chcieć wziąć byka za rogi już teraz.

2. NIO $NIO+0.3%

W ciągu ostatniego roku NIO dokonało ponad 50% odpisów, źródło .

Perspektywa spełnienia przez firmę Nio obietnicy Pekinu dotyczącej pojazdów napędzanych nowymi źródłami energii jest dość pochlebna. Mimo że w ostatnich miesiącach produkcja uległa spowolnieniu w związku z utrzymującymi się problemami z globalnym łańcuchem dostaw i niedoborami układów scalonych w komputerach, dostawy nadal przekraczają poziom sprzed roku w szerokim zakresie stylów.

Firma Nio podała właśnie, że dostawy w lutym wzrosły o 10% rok do roku do 6 131 pojazdów, ale to mniej niż 9 650 EV dostarczonych w styczniu i 10 500 w grudniu. Większość dostaw (54%) dotyczyła smart SUV-a premium ES6, a następnie SUV-ów coupe EC6 i ES8. W sumie do końca lutego firma Nio dostarczyła ponad 182 800 pojazdów.

Firma Nio powinna być gotowa do startu, zwłaszcza po usunięciu przeszkód występujących w całej branży. Firma zmodernizowała istniejący zakład produkcyjny, planuje uruchomienie drugiego zakładu jeszcze w tym roku i zamierza rozpocząć działalność w kolejnych pięciu krajach. Najbardziej obiecujące jest uruchomienie programu abonamentowego battery-as-a-service (BaaS), w ramach którego klienci mogą modernizować lub wymieniać akumulatory w swoich pojazdach elektrycznych. Jest to innowacyjna usługa, która zapewnia długoterminowe źródło dochodów.

Akcje NIO spadły w tym roku o 44% i prawie 65% z 52-tygodniowego maksimum osiągniętego latem ubiegłego roku, ale analitycy oczekują, że w ciągu najbliższego roku wartość akcji co najmniej się podwoi, a nawet potroi lub czterokrotnie zwiększy.

Jeśli interesujesz się akcjami EV, możesz również zapoznać się z tym artykułemna temat NIO: Analiza NIO: EV heavyweight nastawiony na wzrost, z którego możesz czerpać zyski.

Disclaimer: Autorem analizy jest Rich Duprey, nie jestem profesjonalnym inwestorem. Nie jest to rekomendacja inwestycyjna.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet