S&P 500 ^GSPC
5,130.95
-0.12%
Tesla TSLA
$188.14
-7.16%
Nvidia NVDA
$852.37
+3.60%
Alphabet GOOG
$134.20
-2.81%
Apple AAPL
$175.10
-2.54%
Meta META
$498.19
-0.82%
Amazon AMZN
$177.58
-0.36%
Microsoft MSFT
$414.92
-0.14%

Rubel rosyjski: Jak czerpać korzyści z jego kursu i jak w niego inwestować

Niezależnie od tego, jaka jest sytuacja na świecie - Rosja najechała na Ukrainę, a świat zachodni odpowiedział sankcjami, zaś rosyjska waluta zareagowała ogromnym spadkiem - wciąż są ludzie, którzy interesują się tym, jak można na tym zarobić, i dlatego niektórzy inwestorzy chcą wiedzieć, jak inwestować w rosyjskiego rubla i jak na tym zarobić. I właśnie o tym jest ten artykuł.

Rubel

Jako rosyjska waluta fiat, rubel jest używany w codziennych transakcjach, takich jak zakupy spożywcze czy bilety autobusowe. Inwestorzy wykorzystują rubla również do kupowania akcji spółek na rosyjskiej giełdzie papierów wartościowych.

Rosyjski Bank Centralny jest odpowiedzialny za emisję rubla i utrzymanie jego wartości. Jednak, podobnie jak w przypadku innych walut, zdolność rubla do utrzymania swojej wartości zależy również od czynników zewnętrznych, takich jak handel międzynarodowy Rosji i sankcje nałożone na ten kraj.


Jak inwestować w rubla rosyjskiego

Sankcje nałożone na Rosję przez Zachód poważnie zaszkodziły wartości rubla i rosyjskiemu systemowi finansowemu. W związku z tym wielu inwestorów chce pozbyć się rosyjskiej waluty, zamiast ją trzymać, ponieważ traci ona na wartości.

Rosja jest jednak głównym eksporterem ropy naftowej i gazu ziemnego i czerpie ogromne zyski z tego handlu. Eksportuje również wiele produktów rolnych. Jeśli więc wierzysz, że rubel odzyska swoją wartość, możesz kupić spadek kursu i sprzedać walutę w przyszłości, gdy zyska ona na wartości. Alternatywnie, jeśli wierzymy, że waluta będzie nadal spadać, możemy spekulować na jej spadku - ta strategia jest jednak bardziej znana w przypadku akcji.

Wykres rubla

Podam przykład

1 rubel jest teraz wart 0,17,-Kč, co oznacza, że gdybyśmy mieli np. 50 000,-Kč za darmo i kupili za nie ruble, otrzymalibyśmy około 298 000 rubli. Jeśli więc wierzymy, że z czasem rubel zacznie się odradzać i osiągnie "pierwotną" cenę (rubel spada w długim okresie, patrz wykres), obliczymy 0,3 CZK za rubla, więc po kolejnej sprzedaży otrzymalibyśmy 89 100 CZK, co oznaczałoby dla nas zysk w wysokości około 39 000 CZK.


Na co zwracać uwagę przed inwestycją

Wojna często odbija się na walutach walczących krajów. Chociaż rubel może się odrodzić po rozwiązaniu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, powrót do wcześniejszego poziomu może zająć dużo czasu, a inwestorzy, którzy zdecydują się na dalekosiężne działania, mogą być zmuszeni poczekać kilka lat, aby osiągnąć zyski. Jak widzieliśmy po rosyjskiej aneksji Krymu, rubel nigdy w pełni nie odbudował się po tym konflikcie.

https://twitter.com/jamesjansson/status/1500861955317563393

W tym konflikcie sankcje stanowią ogromne zagrożenie dla rubla. Rosja mogłaby wykorzystać swoje ogromne zasoby walut obcych do podtrzymania kursu rubla, ale sankcje odcięły jej dostęp do zagranicznych rachunków. Rosyjska waluta może dalej spadać, co sprawi, że stanie się nieatrakcyjną inwestycją dla tych, którzy liczą na szybkie ożywienie gospodarcze. Inwestycja ta jest rzeczywiście bardzo ryzykowna i dlatego powinna być wcześniej bardzo dokładnie przemyślana.

Kwestie etyczne związane z tą inwestycją

Dla mnie osobiście jest to prawdopodobnie jedna z najważniejszych rzeczy. Podoba mi się komentarz jednego z komentatorów, zapytanego o inwestowanie w rubla:

Witam,

Wspieranie własnymi pieniędzmi kraju (Rosji), który najechał inny kraj, popełnia zbrodnie wojenne (wystrzeliwanie niekierowanej amunicji do celów niewojskowych), łamie konwencje genewskie (atak na elektrownię atomową) i grozi dalszym posuwaniem się do granic byłego Związku Radzieckiego (ponowne zajęcie Czech) ?), uderza mnie nie tylko jako niemoralne, ale przede wszystkim jako sprzeczne z instynktem samozachowawczym. Bez względu na straty i potencjalne zyski, cały cywilizowany świat (w tym Chiny) odwrócił się od Rosji, a ta zmierza do bankructwa. W ten sposób wartość rosyjskich banknotów niebezpiecznie zbliża się do ceny papieru toaletowego

Nie chcę w tym artykule wchodzić w politykę, ale moralne argumenty przemawiające za tą inwestycją wydają się warte podkreślenia i każdy powinien się nad nimi zastanowić. Niezależnie od tego, jakie jest Wasze zdanie na ten temat, nie bójcie się wspomnieć o nim w komentarzach :)

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet