S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Czy nadchodzi trzęsienie ziemi na światowym rynku towarowym?

Reakcja Putina nastąpiła kilka godzin po tym, jak Biden powiedział, że wprowadzi zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej w związku z inwazją na Ukrainę. Unia Europejska zapowiedziała, że w tym roku będzie dążyć do zmniejszenia importu rosyjskiego gazu ziemnego o dwie trzecie. Rosja zareagowała na to błyskawicznie, co oznacza, że czekają nas poważne zmiany w zakresie towarów, które Rosja eksportuje na cały świat.

Reakcja Władimira Putina na działania USA i UE

Rosja postanowiła zakazać eksportu towarów w następstwie sankcji zachodnich. W dekrecie prezydenta Putina nie określono, jakie towary i kraje zostaną objęte zakazem eksportu. Prezydent Rosji Władimir Putin zakazuje eksportu niektórych towarów i surowców, zgodnie z dekretem wydanym w Moskwie we wtorek wieczorem.

Putin dał rosyjskiemu gabinetowi dwa dni na przedstawienie listy krajów objętych zakazem. Dekret został wydany kilka godzin po tym, jak prezydent Biden powiedział, że Stany Zjednoczone wprowadzą zakaz importu rosyjskiej ropy w związku z inwazją tego kraju na Ukrainę, a Unia Europejska zapowiedziała, że w tym roku będzie dążyć do ograniczenia importu rosyjskiego gazu ziemnego o dwie trzecie. Rząd Wielkiej Brytanii poinformował we wtorek, że do końca 2022 r. stopniowo wycofuje się z importu rosyjskiej ropy naftowej i rozważa możliwości całkowitego zakończenia importu rosyjskiego gazu.

Rosja jest trzecim co do wielkości producentem ropy naftowej i największym eksporterem gazu ziemnego na świecie. Eksport napędza rosyjską gospodarkę i uważano, że Zachód jest od niego zbyt uzależniony, by łatwo go zatrzymać. Inwazja na Ukrainę zmieniła tę dynamikę.

Po wydaniu dekretu przez Putina ceny ropy gwałtownie wzrosły. Cena ropy Brent, międzynarodowego benchmarku, zwiększyła wcześniejsze zyski i wzrosła o 5,9%, osiągając poziom 130,50 USD za baryłkę, po czym ponownie spadła. Pozostały one poniżej wysokiego poziomu ok. 139 USD za baryłkę zanotowanego w poniedziałek.

Rosja jest również głównym dostawcą zbóż i metali, takich jak aluminium, nikiel i pallad. Wprowadzenie powszechnego zakazu eksportu mogłoby wstrząsnąć światowymi rynkami towarowymi. Nikiel osiągnął rekordowy poziom, co dalej?

Dekret ten jest następstwem wcześniejszych działań podjętych przez Kreml w odwecie za zachodnie sankcje. Celem zakazu eksportu towarów jest "zapewnienie bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej i ciągłości funkcjonowania przemysłu". Zgodnie z dekretem zakaz będzie obowiązywał do 31 grudnia.

Każdego dnia pojawiają się informacje, które tylko potwierdzają, że czekają nas bardzo trudne czasy. Cena ropy naftowej ma wpływ na prawie wszystkich, a ekstremalny wzrost cen dotyczy towarów niezbędnych w przemyśle. Jeśli chodzi o zakaz eksportu towarów, takich jak zboża, będzie to duży problem dla gospodarki światowej.

Źródło: wsj.com

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet