S&P 500 ^GSPC
5,087.03
+2.11%
Nvidia NVDA
$785.38
+16.40%
Meta META
$486.13
+3.87%
Amazon AMZN
$174.58
+3.55%
Microsoft MSFT
$411.65
+2.35%
Tesla TSLA
$197.41
+1.36%
Apple AAPL
$184.37
+1.12%
Alphabet GOOG
$145.32
+1.03%

Výběr správného brokera: XTB vs Degiro

Včera jsem rozebral 2 brokery, kteří jsou dobrou volbou pro investora začátečníka. Dnes si představíme další 2 brokery, jenž jsou ideální právě pro investory, kteří to berou doopravdy vážně a hledají každý detail u výběru brokera, který by je mohl ovlivnit. 

Drobnosti vytváří peníze a právě výběr brokera nám je může přinést nebo ztrácet

Dnes si představíme vámi vybraného brokera XTB, který má vysoké procento obliby investorů. A dále vám představím podrobněji brokera Degiro, který sklízí úspěch v ČR i v zahraničí.

1. Broker pro pokročilé investory - XTB

Broker XTB je celosvětově známý broker, který umožňuje nejen obchodování CFD, ale také akcií a ETF bez poplatků. Kromě toho nabízí také obchodování forexu, indexů, komodit a kryptoměn. XTB se zaměřuje zejména na evropský trh, kde má více jak deset poboček, a to včetně pobočky v České republice a na Slovensku.

Když jsem s investováním začínal a dostal se k brokerovi XTB, tak má první reakce byla takřka zarážející, protože mi web nedával moc smysl a přišel mi nepřehledný, proto bych jej nedoporučil investorům začátečníkům.

Platforma XTB se může zdát doopravdy z počátku nepřehledná a trochu náročnější na používání. Na první pohled se může zdát, že je XTB platforma určená pro profesionální uživatele, ale jakmile ji začnete používat, zjistíte, že je dobře navržená a uživatelsky přívětivá, navíc si ji můžete přizpůsobit k obrazu svému.

 

Důležitá část: Poplatky

 • Poplatek za vklad kreditní nebo debetní kartou je 0,77 % z vložené částky (vklad v CZK) 0,70 % z vložené částky (vklad v EUR) 0,95 % z vložené částky (vklad v USD)

Pokud byste se tedy rozhodli udělat vklad platební kartou a vložit 10 000 Kč, poplatek by byl 77 Kč, což je, dá se říci, zanedbatelná částka.

 • XTB účtuje poplatek za vedení účtu. Pokud na svém účtu neobchodujete déle než 365 dní, dochází ke stržení měsíčního poplatku ve výši 10 EUR
 • Zde si dejte pozor - U brokera XTB se nevyplatí vybírat menší částky z důvodu, kterým je stržení 350,- Kč pokud si vyberete částku menší než 3000,- Kč
 • Je zde dobrovolná část poplatků - Můžete si nechat zasílat výpisy poštou ( denní/měsíční operace na vašem účtu) a nebo zasílání novinek, které je zpoplatněno dle zvolené služby od 1000 - 3000,- Kč
 • Provize za Transakce v rámci Účtů PRO, PRO PREMIUM - otevření i uzavření pozice:

Provize za transakce CFD založené na Kryproměnách v objemu:

KryptoměnaProvizeObjem
Bitcoin $BTCUSD+0.0% 3,5 EUR1
Ethereum $ETHUSD+0.0% 3,5 EUR10
Ripple3,5 EUR10000

Seznam je daleko delší, uvádím pouze pár příkladů

Máte rádi dividendové akcie? Velká nevýhoda řady brokerů je, že nenabízí možnost vyplnění formuláře W-8BEN. To však od 26. 1. 2022 neplatí, jelikož XTB vyslyšelo zpětnou vazbu svých uživatelů a daní dividendy pouze 15% namísto 30%.

Velké plus je komunikace s XTB

Zákaznická podpora XTB je na velmi vysoké úrovni. Český investor má možnost zavolat na české telefonní číslo 24/7 a k dispozici je i český chat. Na požadavky je obvykle odpovídáno velmi rychle a dostáváte užitečné a věcné odpovědi.

Broker působí velmi atraktivně, jedinou špatnou zprávou v minulosti bylo, že na XTB bylo podáno obvinění polského regulačního úřadu KNF, který brokerovi v září 2018 uložil pokutu ve výši 9,9 milionů polských zlotých za neférové praktiky v podobě tzv. asymetrických skluzů, kterých se broker dopouštěl v letech 2014 a 2015.

Obvinění broker nepopřel, ale odvolal se proti němu, jelikož využívání asymetrických skluzů bylo zakázáno až v roce 2016.

Co nabízí dál?

 • Je zde možnost demo účtu, kde si investor může vyzkoušet investice na nečisto s určitým kapitálem.
 • XTB dovoluje účet v CZK, USD a EUR, takže se dá ušetřit na poplatcích za směnu  (pouze 0,5 % za směnu)
 • Broker nabízí i pár českých akcií, což je pro naše investory dobrá zpráva

Celkově tento broker působí velmi atraktivně a po určitém poznatku drobností aplikace a webu je zde mnoho možností ( sledování grafů, tržní zprávy apod.) Investor musí být pouze obezřetný, aby si nevybral pod 3000,- Kč skrz vysoký poplatek a rozhodně zasílání výpisu poštou, které je poměrně drahé.

 

2. Broker pro pokročilé invstory - Degiro

Investiční společnost Degiro patří ve své kategorii k těm nejoblíbenějším. A aby taky ne. Na trhu je už poměrně dlouho, byla totiž založena v roce 2008, přičemž v roce 2013 začala nabízet své služby i drobným investorům.

Bližší náhled na DEGIRO

I přestože je relativně jednoduchá, nabízí velké množství užitečných funkcí a nástrojů. Nemusí však vyhovovat profesionálním obchodníkům, pro které bude pravděpodobně ono množství funkcí a nástrojů stále nedostatečné.

Degiro nabízí investice do : Akcií, dluhopisů, opcí, futures, ETF a hlavně pro naše uživatele je zde řada českých akcií.

Nenabízí však investování do kryptoměn.

Degiro nabízí 4 typy účtů - Basic, Custody, Active a Trader ( Custody by neměl být aktuálně přístupný pro nové investory)

1. Custody

S účtem typu Custody, můžete využívat všech Investičních služeb společnosti Degiro kromě služeb debit money, deriváty a shortování cenných papírů.

2. Basic

U účtů typu Basic máte přístup ke všem produktům společnosti Degiro, kromě derivátů, debit money a shortování cenných papírů. S typem tohoto účtu tedy můžete držet dlouhé (nákupní) pozice v cenných papírech, přičemž Degiro je bude moci půjčovat

3. Active

U účtu Active máte přístup ke všem produktům společnosti Degiro a to včetně derivátů, debit money a shortování cenných papírů. Účet typu Active je dobrou volbou pro držení části vašich investic, do kterých chcete investovat aktivním způsobem s nízkými poplatky.

4. Trader

S účtem typu Active máte přístup ke všem produktům společnosti Degiro, přičemž využití služeb debit money a shortování cenných papírů není nijak omezeno. Účet typu Trader je dobrou volbou pro držení investic.

Společnost také nabízí vklad od 1,- Kč, což mi přijde ale zbytečné, když minimální koupě akcie je jeden kus ( pochybuju, že je nějaká akcie v hodnotě jedné koruny).

Převod peněz je uživateli uváděn v řádu hodin, moje osobní zkušenost nebyla velmi dobrá, jelikož se mi peníze někde zasekly při prvním vkladu a řešil jsem to s Degirem několik dní a až cca po týdnu mi peníze přišly na účet.

Poplatky u Degira

 • Americké akcie jsou zde bez poplatku, ovšem při nákupu akcií z Pražské burzy se účtuje poplatek 20,- Kč
 • ETF jsou rozděleny na základní a globální, kdy základní ETF jsou bez poplatku, ty globální nesou poplatek 2€
 • Za konverzi měny je zde taktéž poplatek, který je zanedbatelný ( výše je pouze 0,25%)
 • Opce a futures nesou poplatek 0,75€
 • Vklad/výběr hotovosti je zcela zdarma

 

Jak na mě Degiro působí

Degiro přináší popis praktického fungování a v závěru najdete několik zkušeností od obchodníků.

Samotný pohled na moderně připravené webové stránky navíc kompletně přeložené do češtiny se vším všudy doslova láká k investování.

Pro začátečníky je zde nevýhoda, že neexistuje nic jako demo účet.

Kvůli právní struktuře Degira není možné umožnit standardní zdanění dividend pro české akcie. Ty jsou proto zdaněny sazbou 35 %. To je za mě značné mínus pokud je investor zaměřen na dividendové akcie.

Čím se liší Degiro je fakt, že si za neaktivitu neúčtují ani cent, takže je jen na vás zda spravujete své portfolio nebo ho necháte roky stát.

Pokud se vám tato mini série líbí budu rád, když mi o tom napíšete do komentáře. Popřípadě pokud se vám tento typ článků a recenzí brokerů zamlouvá, navrhněte mi další brokery, které bych mohl zanalyzovat pro vás, ale celkově pro celou naši Bulios komunitu. 

Mezi časté návrhy našich fanoušků patří Revolut, PLUS500, FIO, Interactive Brokers pro další zhodnocení. Napište mi do komentáře, kterou dvojici mám dále probrat.

První díl mini série pro výběr brokera: Drobnosti dělají peníze aneb výběr správného brokera ušetří investorům tisíce | Bulios

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Tady asi není možnost soukromého chatu, kdybych chtěl poradit s přístupem na XTB.

Zdravím forma chatu zde není. Pokud máte nějaké dotazy, tak je pište rovnou, pokud zjistím nebo znám odpověd tak vám ji napíšu.

Tak abych se odpichl, používáš revolut? Zajímá mě, zda když si tam pošlu z České spořitelny české koruny, zda platím nějaké poplatky? Je to SEPA platba, počítám že asi ano. Potom to převedu koruny na dolary a budu si je chtít poslat na dolarovy účet na XTB. To je asi taky SEPA platba a tady nevím zda je taky nějaký poplatek.

XTB je přehlednější, ale má zásadní problém, že nemá 2fa autorizaci, takže stačí odchytit heslo a kdokoli může vesele obchodovat s vašimi penězi.

Zdravím bude na seznamu i evropský broker Robomarkets. Nikde jsem moc nepoznamenal, že by o tomto brokerovi někdo hovořil. 😊

Mrknu na to, pokud budou dobré ohlasy, rád budu v této sérii pokračovat. Díky za návrh

Dobré pokračování minisérie.

K XTB bych jen doplnil, že budou brzy nabízet i zlomkové akcie a ETF. A spolu s nimi bude zrušen aktuální minimální objem na obchod 100usd/100eur/5000czk

S Degirem zkušenost nemám, jen když jsem zjišťoval zlomkové akcie, tak jsem došel k informaci ze supportu, že zatím nejsou v plánu.

Degiro jsem jednu dobu využíval, zlomkové akcie nenabízí ale mělo by to být jedno z hlavních témat do budoucna pro prosperitu brokera. A děkuji za info a nové poznatky k XTB.

Kdyby tam byl koláč jako u T212 to by byla pecka. Dal bych do něj pár ETF nebo dividendový koláč a bylo by po starosti, než to kupovat postupně. Ale třeba časem to tam taky dorazí.

Dekuji, to je moc dobra zprava

K těm zlomkum to je super, asi jsem to taky někde četl. A kdy to má být?

Můj Account Manager mi po telefonu řekl, že je to otázka týdnů. Je to teď jejich maximální priorita

mám učet u obou brokerů a spokojenost :)

Já mám osobní zkušenosti pouze s Degirem a to hlavně proto, že nabízí i naše domácí akcie.

To i XTB...

Prosil bych do dalšího dílu hodnocení Fia jako brokera.

Fio je super na české akcie, jinak bych ho ale asi nepoužíval

A ta platforma je fakt hrozná :/

Rozbor Fia a dalšího brokera vyjde zítra 😊

Degiro používám právě proto že nabízí CZ akcie, škoda jen že nenabízí nákup zlomkové ceny ale pouze jedné celé akcie.

Degiro ale daní dividendy z českých akcií asi 30 nebo 35% ne?

Ano danění je zmíněno v článku ( 35%).

Obávám se že i XTB...