S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Wybór właściwego brokera: XTB vs Degiro

Wczoraj omówiłem dwóch brokerów, którzy są dobrym wyborem dla początkującego inwestora. Dzisiaj przyjrzymy się 2 kolejnym brokerom, którzy są idealni dla inwestorów, którzy naprawdę poważnie podchodzą do wyboru brokera i zwracają uwagę na każdy szczegół, który może mieć na nich wpływ.

Drobne rzeczy dają pieniądze, a wybór brokera może je zarobić lub stracić

Dzisiaj przedstawimy wybranego przez Ciebie brokera XTB, który cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów. A następnie przedstawię Wam bardziej szczegółowo Degiro, brokera, który odnosi sukcesy w Czechach i za granicą.

1. broker dla zaawansowanych inwestorów - XTB

Broker XTB jest znanym na całym świecie brokerem, który umożliwia handel nie tylko kontraktami CFD, ale także akcjami i ETF-ami bez opłat. Ponadto oferuje również transakcje na rynku forex, indeksach, towarach i kryptowalutach. XTB koncentruje się głównie na rynku europejskim, gdzie posiada ponad dziesięć biur, w tym biura w Czechach i na Słowacji.

Kiedy zacząłem inwestować i trafiłem na stronę brokera XTB, moja pierwsza reakcja była wręcz zaskakująca, ponieważ strona internetowa nie miała dla mnie większego sensu i wydawała mi się zagracona, dlatego nie poleciłbym jej początkującym inwestorom.

Na początku platforma XTB może rzeczywiście wydawać się zagmatwana i trudna w obsłudze. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że platforma XTB jest przeznaczona dla użytkowników profesjonalnych, ale gdy tylko zaczniesz z niej korzystać, przekonasz się, że jest dobrze zaprojektowana i przyjazna dla użytkownika, a ponadto można ją dostosować do własnych potrzeb.

Ważna część: opłaty

 • Opłata za wpłatę kartą kredytową lub debetową wynosi 0,77% od wpłaconej kwoty (wpłata w CZK) 0,70% od wpłaconej kwoty (wpłata w EUR) 0,95% od wpłaconej kwoty (wpłata w USD)

Jeśli więc zdecydowałbyś się na wpłatę kartą kredytową i wpłaciłbyś 10 000 CZK, opłata wyniosłaby 77 CZK, co jest, można powiedzieć, kwotą nieistotną.

 • XTB pobiera opłatę za prowadzenie rachunku. Jeżeli użytkownik nie przeprowadza transakcji na swoim koncie przez okres dłuższy niż 365 dni, naliczana jest miesięczna opłata w wysokości 10 EUR.
 • Uwaga - u brokera XTB nie warto wypłacać mniejszych kwot , ponieważ za wypłatę mniejszą niż 3000 CZK pobierana jest opłata w wysokości 350,- CZK.
 • Część opłat jest dobrowolna - można zlecić wysyłanie wyciągów pocztą (dzienne/miesięczne transakcje na koncie) lub wysyłanie biuletynów informacyjnych, za które pobierana jest opłata w zależności od wybranej usługi w wysokości od 1000 do 3000,- CZK.
 • Prowizje za transakcje w ramach kont PRO, PRO PREMIUM - otwieranie i zamykanie pozycji:

Prowizja za transakcje CFD w oparciu o wolumen kryptowalut:

KryptowalutyKomisjaTom
Bitcoin $BTCUSD+0.0%3,5 EUR1
Ethereum $ETHUSD+0.0%3,5 EUR10
Ripple3,5 EUR10000

Lista jest o wiele dłuższa, oto tylko kilka przykładów

Czy lubisz akcje dywidendowe? Dużą wadą wielu brokerów jest to, że nie oferują oni możliwości wypełnienia formularza W-8BEN. Jednak od 26 stycznia 2022 r. sytuacja ta nie ulegnie zmianie, ponieważ XTB wsłuchuje się w opinie użytkowników i opodatkowuje dywidendę jedynie w wysokości 15% zamiast 30%.

Dużym plusem jest komunikacja z XTB

Obsługa klienta XTB jest na bardzo wysokim poziomie. Czescy inwestorzy mogą dzwonić na czeski numer telefonu 24/7, dostępny jest również czeski czat. Odpowiedzi na zapytania są zazwyczaj udzielane bardzo szybko, a użytkownik otrzymuje pomocne i rzeczowe odpowiedzi.

Broker wygląda bardzo atrakcyjnie, jedyną złą wiadomością w przeszłości było to, że XTB został oskarżony przez polskiego regulatora KNF, który we wrześniu 2018 roku nałożył na brokera karę w wysokości 9,9 mln złotych za nieuczciwe praktyki w postaci tzw. asymetrycznych poślizgów, których broker dopuścił się w 2014 i 2015 roku.

Broker nie zaprzeczył zarzutom, ale odwołał się od nich, ponieważ stosowanie asymetrycznych poślizgów zostało zakazane dopiero w 2016 roku.

Co będzie w następnej ofercie?

 • Istnieje możliwość skorzystania z rachunku demonstracyjnego, na którym inwestor może wypróbować inwestycje w środowisku naturalnym, dysponując pewnym kapitałem.
 • XTB umożliwia prowadzenie rachunków w CZK, USD i EUR, dzięki czemu można zaoszczędzić na opłatach za wymianę walut (tylko 0,5% za wymianę)
 • Broker oferuje również kilka akcji czeskich, co jest dobrą wiadomością dla naszych inwestorów

Ogólnie rzecz biorąc, ten broker wygląda bardzo atrakcyjnie i po zapoznaniu się z drobnymi szczegółami aplikacji i strony internetowej istnieje wiele opcji (śledzenie wykresów, wiadomości rynkowe itp.) Inwestorzy muszą być ostrożni, aby nie wybrać poniżej 3000,- CZK ze względu na wysoką opłatę i zdecydowanie wysyłanie wyciągów pocztą, co jest dość kosztowne.

2. Broker zaawansowanej inwentaryzacji - Degiro

Firma inwestycyjna Degiro jest jedną z najpopularniejszych w swojej kategorii. I nie powinno tak być. Firma działa na rynku od dłuższego czasu - została założona w 2008 r., a w 2013 r. zaczęła oferować swoje usługi inwestorom detalicznym.

Bliższe spojrzenie na DEGIRO

Mimo że jest stosunkowo prosty, oferuje wiele przydatnych funkcji i narzędzi. Może on jednak nie odpowiadać profesjonalnym inwestorom, dla których liczba funkcji i narzędzi może być coraz bardziej niewystarczająca.

Degiro oferuje inwestycje w: Akcje, obligacje, opcje, kontrakty terminowe, ETF-y i, co najważniejsze dla naszych użytkowników, akcje czeskie.

Nie oferuje jednak możliwości inwestowania w kryptowaluty.

Degiro oferuje 4 rodzaje rachunków - podstawowy, powierniczy, aktywny i inwestora (powierniczy nie powinien być obecnie dostępny dla nowych inwestorów).

1. opieka

Posiadając rachunek powierniczy, możesz korzystać ze wszystkich usług inwestycyjnych Degiro z wyjątkiem debetu na środki pieniężne, instrumentów pochodnych i krótkiej sprzedaży papierów wartościowych.

2. Podstawowa strona

W przypadku rachunków podstawowych masz dostęp do wszystkich produktów Degiro, z wyjątkiem instrumentów pochodnych, środków debetowych i krótkiej sprzedaży papierów wartościowych. Na tym rachunku można zatem utrzymywać długie pozycje (kupować) w papierach wartościowych, a Degiro może je pożyczać.

3. Aktywny

Posiadając rachunek Active, masz dostęp do wszystkich produktów Degiro, w tym instrumentów pochodnych, debetowych środków pieniężnych i krótkiej sprzedaży papierów wartościowych. Rachunek aktywny to dobry wybór do przechowywania części inwestycji, w które chcesz inwestować w sposób aktywny i niewymagający wysokich opłat.

4. Handlowiec

Posiadając rachunek Active, masz dostęp do wszystkich produktów Degiro, bez ograniczeń w korzystaniu ze środków debetowych i usług shortowania papierów wartościowych. Rachunek Trader to dobry wybór do przechowywania inwestycji.

Firma oferuje również depozyt od 1,- CZK, ale uważam to za zbędne, gdy minimalny zakup akcji wynosi jedną koronę (wątpię, by istniała jakakolwiek akcja warta jednej korony).

Moje osobiste doświadczenia nie były zbyt dobre, ponieważ pieniądze utknęły gdzieś podczas pierwszej wpłaty i przez kilka dni kontaktowałem się z firmą Degir, a dopiero po około tygodniu pieniądzedotarły na moje konto.

Opłaty Degiro

 • Zakup akcji amerykańskich jest tutaj bezpłatny, ale przy zakupie akcji z Praskiej Giełdy Papierów Wartościowych pobierana jest opłata w wysokości 20,- CZK.
 • Fundusze ETF dzielą się na podstawowe i globalne, przy czym podstawowe ETF-y są bezpłatne, a globalne podlegają opłacie w wysokości 2 EUR.
 • Istnieje również opłata za przewalutowanie, która jest nieistotna (wynosi tylko 0,25%).
 • Za opcje i kontrakty terminowe pobierana jest opłata w wysokości 0,75 EUR.
 • Wpłata/wypłata gotówki jest całkowicie bezpłatna

Jak Degiro wpływa na mnie

Degiro opisuje, jak to działa w praktyce, a na końcu znajdziesz kilka doświadczeń traderów.

Już sam widok nowoczesnej strony internetowej, w całości przetłumaczonej na język angielski i zawierającej wszystkie informacje, dosłownie kusi do inwestycji.

Wadą dla początkujących jest to, że nie istnieje coś takiego jak konto demo.

Ze względu na strukturę prawną spółkiDegira nie jest możliwe standardowe opodatkowanie dywidendy w przypadku akcji czeskich. Są one zatem opodatkowane według stawki 35%. Jest to dla mnie znaczący minus, jeśli inwestor koncentruje się na akcjach dywidendowych.

Tym, co wyróżnia Degiro, jest fakt, że nie pobierają oni żadnych opłat za brak aktywności, więc to od Ciebie zależy, czy będziesz zarządzać swoim portfelem, czy też pozostawisz go na lata.

Jeśli spodobała Ci się ta mini seria, chętnie usłyszę o niej w komentarzach. Alternatywnie, jeśli lubisz tego typu artykuły i recenzje brokerów, proszę zasugeruj mi innych brokerów, których mógłbym przeanalizować dla Ciebie, ale ogólnie dla całej naszej społeczności Bulios.

Częste sugestie od naszych fanów to Revolut, PLUS500, FIO, Interactive Brokers do dalszej oceny. Daj mi znać w komentarzach, którą parę powinienem dokładniej omówić.

Pierwsza część mini-serii o wyborze brokera: Małe rzeczy robią pieniądze, czyli wybór właściwego brokera oszczędza inwestorom tysiące | Bulios

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet