S&P 500 ^GSPC
5,078.17
+0.17%
Meta META
$487.05
+1.10%
Alphabet GOOG
$140.10
+0.97%
Apple AAPL
$182.63
+0.81%
Amazon AMZN
$173.54
-0.68%
Nvidia NVDA
$787.01
-0.49%
Tesla TSLA
$199.73
+0.17%
Microsoft MSFT
$407.48
-0.01%

Czysta energia jako droga do niezależności i ogromnych zysków. Czy naprawdę jest to przyszłość, której nie możemy…

Każdy kryzys stwarza możliwości. A obecna sytuacja stwarza ogromne możliwości dla akcji energetycznych. I chociaż ceny ropy naftowej bardzo wzrosły itd..., to mówimy o czystej energii, która będzie przyszłością w miarę zmian zachodzących na naszej planecie. Nawet jeśli teraz dzieją się inne rzeczy, takie jak wojna, nie możemy o tym zapomnieć i staramy się wykorzystać tę szansę.

Czysta energia

Czysta energia to jedyna droga naprzód

Szeroki rynek akcji zmagał się z problemami, czego można było się spodziewać, biorąc pod uwagę eskalację napięć geopolitycznych w Europie Wschodniej. Jednak akcje związane z czystą energią wzrosły

 • Wzrosły akcje producentów samochodów elektrycznych, takich jak Tesla $TSLA+0.2% i Lucid Group $LCID+0.6%.
 • Akcje firm z branży solarnej, takich jak SolarEdge $SEDG+3.4% i Enphase $ENPH+1.1% wzrosły
 • Wzrosły również akcje producenta wodorowych ogniw paliwowych Plug Power $PLUG+16.8%

Wszystkie te akcje zanotowały 10-procentowe wzrostyprocentowe - mogę tu przytoczyć argument, że ceny ropy naftowej i gazu również bardzo wzrosły. Jestem pewien, że tak, ale jeśli chodzi o długoterminową inwestycję, nie sądzę, aby ropa była 20 lat w przyszłości. Spójrzmy na świat - firmy samochodowe starają się wprowadzać napęd elektryczny, poszukuje się alternatywnych źródeł energii i prawie wszyscy starają się ograniczać zanieczyszczenie środowiska.

Dlaczego akcje spółek zajmujących się czystą energią zanotowały tak duży wzrost

Inwazja Rosji na Ukrainę uwypukla potrzebę niezależności energetycznej na świecie. A czysta energia jest jedyną realną drogą do tej niezależności.

Nie da się zaprzeczyć, że niezależność energetyczna jest najważniejszym celem każdego kraju. Żaden rząd nie chce, aby jego dostawy energii były uzależnione od innego kraju - zwłaszcza jeśli tym krajem jest Rosja, która zapewnia około 40% dostaw gazu ziemnego do Europy.

Docelowo każdy kraj chce produkować własną energię.

 • Jest tańszy
 • Jest bardziej niezawodny
 • Tworzy więcej miejsc pracy.
 • Jest to bezpieczniejsze.

https://www.youtube.com/watch?v=44Wp3WE1AHs

Osiąganie samowystarczalności

Charakter paliw kopalnych sprawia, że nie każdy kraj może osiągnąć niezależność energetyczną dzięki ropie i gazowi. Te dwa źródła energii są nieodnawialne i występują tylko w niektórych miejscach na Ziemi.

Globalna infrastruktura energetyczna zbudowana na paliwach kopalnych jest zatem infrastrukturą, która na zawsze pogrąży się w zależności energetycznej.

 • Wybrana grupa krajów - takich jak Arabia Saudyjska i Rosja - zawsze będzie dostarczać większość ropy naftowej i gazu ziemnego na świecie.
 • Jak pokazuje obecna sytuacja na Ukrainie - czy też sytuacja w Iraku w 2000 roku - jest to przepis na katastrofę. Dokładniej mówiąc, jest to recepta na wojnę.

Globalna infrastruktura energetyczna oparta na energii słonecznej, wiatrowej i wodorowej, która umożliwi prawdziwą niezależność energetyczną.

https://twitter.com/alvinfoo/status/1501421090144325633

Niezależność czystej energii

Niektórzy z Was zapewne słyszeli o rewolucji w energetyce rozproszonej. Ogólna idea jest taka, że w wyniku tej rewolucji wszyscy ludzie staną się niezależni energetycznie --> Wielu uważa, że nastąpi to w 2050 roku i będzie oznaczać, że nie będziemy już zależni od Rosji czy Kataru. Koniec z przerwami w dostawie energii elektrycznej.

 • Energia będzie wytwarzana za pomocą paneli słonecznych na naszych domach i budynkach komercyjnych, ogromnych farm słonecznych na pustyni oraz turbin wiatrowych w wysokich partiach gór.
 • Energia ta będzie magazynowana za pomocą akumulatorów zainstalowanych w naszych domach, budynkach biurowych i centrach produkcji energii.
 • Energia ta zostanie wykorzystana dzięki algorytmom opartym na sztucznej inteligencji, które zoptymalizują zużycie energii w ciągu dnia.

To jest przyszłość. Przyszłość to niezależność energetyczna osiągnięta dzięki modernizacji sieci i czystej energii. Wiele krajów przygotowuje się do przyjęcia tej "rewolucji".

Czysta energia

Energia odnawialna już teraz

 1. Koszty energii słonecznej spadły tak bardzo, że jest ona nie tylko najtańszym źródłem energii na świecie. Jest to jednak najtańsze źródło energii w historii ludzkości.
 2. Sprawność paneli słonecznych znacznie wzros ła - z 15% w latach 90. ubiegłego wieku do 25%, a nawet 30% w przypadku niektórych paneli.
 3. Podobnie stało się z technologią magazynowania energii, dzięki czemu akumulatory stosowane obecnie w domach mogą zapewnić długoterminowe magazynowanie energii.
 4. Koszt akumulatorów litowo-jonowych spadł do najniższego poziomu, dzięki czemu systemy magazynowania energii stały się stosunkowo przystępne cenowo.
 5. Algorytmy sztucznej inteligencji uległy radykalnemu przyspieszeniu i firmy już teraz wykorzystują zautomatyzowane systemy do optymalizacji samoobsługowego zużycia energii.
 6. Koszty wodoru gwałtownie spad ły i są na dobrej drodze, aby w ciągu kilku lat przewyższyć koszty paliw kopalnych.
 7. Poprawiły się możliwości i niezawodność. A wsparcie regulacyjne rośnie w szybkim tempie.

--> Akcje związane z tą rewolucją - energia słoneczna, elektryczna, wiatrowa, wodór, magazynowanie energii i inne - wzrosną o setki, jeśli nie tysiące procent w ciągu najbliższych kilku lat.

Osobiście uważam, że to jest przyszłość. Niektórzy twierdzą, że tak nie jest, a inni nie wyobrażają sobie, że mogłoby być inaczej. Dla mnie jest to jednak przede wszystkim długotrwały proces i podróż, która - miejmy nadzieję - pewnego dnia nie uczyni tej planety niezdatną do zamieszkania, lecz pozostawi ją dla przyszłych pokoleń.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet