S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Milionářův experiment: Jak nejrychleji vydělat 100 000$, když máte rozpočet pouze 100$ měsíčně?

Většina investorů nemá příliš mnoho finančních prostředků, které by mohli proinvestovat. Proto se nám nabízí otázka, jak mohu vydělat 1000 - 100 000$ nejrychleji, pokud je váš volný peněžní tok pro investice pouze 100$ měsíčně? Na tuto otázku zodpoví milionář Mark Tilbury, který se vrhl na svérázný experiment, kde zohledňuje riziko na úkor zisku.

Milionář Mark Tilbury

Mark Tilbury je americký vzdělávací podnikatel YouTuber, investor a podnikatel, který diskutuje o všem, co souvisí s investováním a pomáhá ostatním, aby se stali finančně zabezpečenými.

Dnes nám představí svůj experiment, kde radí investorům, co dělat pokud máte volných pouze 100$ měsíčně a chcete je zhodnotit na daleko vyšší částky. Podstatou je, že rady nejsou zcestné, jelikož takto začínal i on.

Experiment a jeho části od míry rizika:

1. Volba č. 1 - Spořící účet s vysokým úrokem

Míra rizika je zde na nejnižší možné hranici, tudíž zde hrozí až mizivé riziko ztráty nebo prodělání. U spořících účtů, kde je průměrná míra zhodnocení 0,5 - 1% nemůžeme očekávat výdělky v řádu stovek tisíc, nicméně nám poslouží jako záchranná peněženka v případě nouze. 

Co tím myslím? Záchranná peněženka, kde se nám peníze pomalu úročí ale je nám k dispozici v době, když jsme na tom finančně špatně, tudíž se nemusíme uchylovat k půjčkám a úvěrům ale pouze vybereme z tohoto účtu, když bude potřeba.

Riziko je zde takřka nulové, bohužel i zisky. Proto tato volba neobstojí pro výdělky v řádu desítek tisíc při rozpočtu 100$ měsíčně. V konečném důsledku je to ale lepší volba než si nechat peníze ležet na účtě, kde nám je požírá inflace.

2. Volba č. 2 - Investice do zlata

 

Na naši rizikové stupnici od 1-10 nese zlato rizikovost na úrovni 2. Od roku 1913 ztratila hodnota dolaru až neuvěřitelných 95% své původní hodnoty, to se ovšem nedá říct o zlatu, které si svou hodnotu neustále drží.

Pokud byste v roce 2000 investovali pouze 100$ do zlata, vaše aktuálně částka nebo hodnota zlata by byla na úrovni necelých 600$. Zlato je perfektní v tom, že už je zde přes 1000 let a dalších 1000 let zde může být.

Přestože vám zlato nevydělá miliony během, krátkého časového intervalu, jedná se o nejlepší možnou ochranu vašich peněz. Tudíž je doporučováno pro ochranu, pokud už máte vydělané větší množství peněz a nebo před inflací a krizí.

Závěrem nám tedy zlato nevydělá v začátcích velké obnosy peněz.

3. Volba č. 3 - Indexový fond S&P 500

 S&P 500 neboli USA křivka si vede nejlépe ze všech možných 

Na naší rizikové stupnici od 1-10 si bere fond S&P 500 rizikovost na úrovni 3. S&P 500 má průměrné roční zhodnocení okolo 7%.

Pokud tedy budeme pravidelně každý měsíc vkládat částku 100$ po dobu 30 let do tohoto fondu, tak nám vyjde konečný zisk 123 000$. Jak je to možné? Jednoduše, je to síla složeného úročení v návaznosti na investiční horizont 30 let.

Dokonce samotný Warren Buffett jednou vyhrál milionovou sázku, kde tvrdil jak S&P 500 porazí během 10 let nejlepší hedgeové fondy. Tato predikce mu naprosto vyšla, to nám ukazuje sílu tohoto fondu, který je dá se říct velice bezpečný pro dlouhodobé investice a dostane nás mnohem dříve do důchodu, kde se nám zúročí větší množství peněz.

Pro investici do tohoto fondu nepotřebujete takřka žádné znalosti a ani analýzy. Stačí pouze vkládat a čas nám přinese výsledky. Fond S&P 500 je obstaráván těmi nejlepšími z nejlepších a je zde zařazeno 500 nejsilnějších společností, což je pro nás velmi výhodné, než si třeba kupovat jednotlivé akcie těchto společností.

4. Volba č. 4 - Investice do REIT

 

REIT neboli realitní investiční trust nese na naši rizikové stupnici číslo 3 z možných 10. Co to vůbec REIT je? Dám vám příklad, vy a vaši známí nebo přátelé nejspíš nemáte na jednorázový nákup nemovitosti za hotové peníze (bez použití hypoték apod.). Co se ale stane, když se s přáteli spojíte a dáte peníze dohromady? Vznikne nám mnohem větší jednorázová částka, která nám postačí pro koupi nemovitosti, která v danou chvíli patří všem.

Kupujete si tedy v podstatě část té nemovitosti s větší skupinou lidí a těžíte z nájmu. Ziskovost u REIT je vskutku překvapující, když si za posledních 10 let vede lépe než S&P 500. REIT konkrétně nesl za posledních 10 let průměrné roční zhodnocení 10%.

Nejlépší volbou pro tuto investici nabízí  Vanguard Real Estate Index Fund Admiral Shares $VGSLX, který zhodnotí vaše peníze v průměru 12%. $VGSLX je dokonale diverzifikován takže vaše investice se rozprostírá do více nemovitostí naráz.

5. Volba č. 5 - Jednotlivé akcie

Společnost, kde se milionář rozhodl náhodně investovat 100$

Jednotlivé akcie nesou riziko 6-7 z 10. Závisí zde na mnoho faktorech, které ovlivní jak riziko tak výši zisku. Akcie vybíráme na základě fundamentální analýzy a v mnoha případech závisí na době investice ( normální doba nebo období krize). Historie nám ukazuje, že právě krize bývá nejlepší doba pro investice, jelikož nám trh nabízí atraktivní ceny většiny společností, které se v zápětí vzpamatují a často pokoří ATH.

Pro výběr správných akcií neexistuje dokonalý návod. Příkladem je investiční experiment, kdy nechali lidé opice vybrat v novinách náhodné akcie do kterých po té investovali. Výsledek je až zarážející, tyto opice zvolili úplnou náhodou akcie, které během krátké doby překonali řady desítek nejlepších analytiků z Wall Street. Tento příklad uvádím jen proto, že zde doopravdy není ideální návod jak vybrat dobrou společnost.

Aby nám milionář Mark Tilbury neprozradil jak přesně vybírá správné akcie, tak udělal podobný experiment, kdy po slepu vybral jednu náhodnou akcii. Tuto loterii vyhrála společnost Samsung $005930.KS, kde jsme vložili našich volných 100$. Samozřejmě se nejedná o přístup, který byste měli aplikovat, jedná se pouze o variantu, kde nám chce milionář ukázat rizikovost ku zisku na danou akcii.

Pokud bychom akcie $005930.KS koupili před 5 lety a drželi je doposud, tak máme zhodnocení až 65%. To je více než atraktivní zhodnocení, nehledě na to, že se dá investovat i pravidelně a ne jen jednorázově.

6. Poslední volba č. 6 - Kryptoměny

 

Kryptoměny nesou největší riziko na naši stupnici a tím je 10 z 10. Samozřejmě je zde největší potenciál pro zisky.

Pokud byste v roce 2015 nakoupili $BTCUSD+0.0% za pouhých 100$, dnešní hodnota by byla okolo 5000$ (data jsou uvedeny k počátku roku 2021). To je zhodnocení v řádu tisíců procent!

Na druhou stranu je zde obří riziko, pokud někdo investoval v prosinci 2017 do $BTCUSD+0.0%, kde byl na historických maximech, tak by vám dokonce roku 2018 zbylo pouhých 17$. 

Je to velice riskantní investice ale potencionální zisky, které vytvořili ne jednoho milionáře mluví za vše. Mezi nejoblíbenější kryptoaktiva patří $BTCUSD+0.0%, $ETHUSD+0.0%, $SOLUSD+0.0% a $XRPUSD+0.0%. Samozřejmě je zde mnoho dalších alternativ.

Největší výhodou $BTCUSD+0.0% je to, že není regulován žádným orgánem. Navíc je počet Bitcoinů omezený, tudíž zde nebude mít žádný vliv inflace na tuto měnu. Doporučuje se investovat do kryptoaktiv pouze volné peníze, u kterých musíme počítat, že už je nikdy neuvidíme skrz rizikovost a nejistotu do budoucna.

Závěr

Nejlepší volbou z mé strany je fond S&P 500 pokud se nechcete příliš aktivně věnovat investicím a analýzám. Na druhém místě bych měl individuální akcie, kde je nutno dbát na opatrnost a důkladné analýzy. Z hlediska jistoty a bezpečí nese mé třetí místo REIT a hned za ním zlato. Kryptoměny by možná mohli být výš v tomto seznamu, z mého pohledu je však riziko na tolik vysoké, že umístění odpovídá. Stojí zde za uvážení míra rizika ku zisku.

Popřípadě mi uveďte do komentáře vaše názory a nápady jak nejlépe zhodnotit 100 dolarů měsíčně. Budu rád za jakoukoli odezvu.

 

Video, kde je rozebíráno více možných investic se 100 dolary naleznete zde:

(301) Millionaire Tries The Investing $100 Challenge (How to Invest For Beginners - Episode 1) - YouTube

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Hezké shrnutí. Tohle bych ukázal každému nováčkovi, které první co nakoupí je buď krypto nebo akcie $PLTR+0.0%. Za mě osobně indexy, trochu REITy a okrajově jednotlivé akcie, kterým skálopevně věřím po důkladné analýze :)

Moje rada pro nováčka se 100 dolary je, investuj do sebe a vzdělávej se. Většina investorů se do toho vrhne po hlavě a pak ani neví na co hledět při výběru apod.

Má aj pri súčasných cenách zmysel nákup zlatá?

Těžko říct, celkově je zlato považováno za defenzivní komoditu, takže zde nebude zhodnocení v řádu stovek %. Nicméně ta cena je aktuálně celkem vysoko. Taky je vhodný fakt, že zlato roste, když inflace sílí ( tudíž se oslabuje papírová měna). Pokud by růst inflace pokračoval, tak v tom případě by byla ještě možnost pro vstup do této komodity. Nedokážu vám však adekvátně odpovědět na tento dotaz.

za mňa krypto :D

Záleží jak je člověk ochotný riskovat. Je to 50:50. Bud bude zhodnocení enormní a nebo bude propad takový, že sebou stáhne všechny investory dolů.

ja idem dost riskante hop alebo trop :D

Tam pak zaleží do jaké kryptoměny investujeme

a jaké?

ten název článku ve mně evokoval, že to bude nějaká super rychlá cesta, jak zbohatnout :D

Ta ale neexistuje jak víme :))

Samozřejmě nejde o žádný clickbait. U všech možností je to delší cesta, dnes jsem vám představil mmožnosti a míru rizika. Mnoho lidí totíž disponuje jen malým kapitálem, který může měsíčně proinvestovat.

Krypto by určitě mohlo být výš v tom seznamu ale na druhou stranu chápu obavy z rizika, nicméně super návrhy pro investice pokud máte nízký rozpočet.

To už nechám na každém z investorů jak to posoudí. Z mé strany budou vždy vítězit individuální akcie.

S tím souhlasím, popřípadě ETF pro ty konzervativnější jedince

též jsem ho nečekal až na posledním místě, klidně bych ho zařadil třeba před zlato

Co se týká zhodnocení jednoznačně. Co se týká rizika je to správně. Zase na druhou stranu, třeba za 20/30 let budeme svědky toho, že kryptoměny ani nebudou a v té chvíli by dávalo smysl, že je zlato výš v žebříčku.

O REIT se delší dobu zajímám. Určitě by nebylo na škodu přiblížít nám ho více.

Ani investování do REIT však není zcela bez úskalí. Za největší z nich lze považovat zejména vysokou volatilitu, která souvisí s některými tituly REIT. Některé REIT jsou totiž mimořádně citlivé na stav ekonomiky. Pokud je ekonomická situace nepříznivá, lze očekávat např. odliv nájemníků, propad cen nebo třeba zavírání obchodních center, někdy dokonce i krach celých oblastí a vznik tzv. vyloučených lokalit.

tohle se přesně stalo během covidu, chce to hledat velmi odolné REIT

nejoblíbenější REIT akcie?