S&P 500 ^GSPC
5,096.27
+0.52%
Amazon AMZN
$176.76
+2.08%
Nvidia NVDA
$791.12
+1.87%
Alphabet GOOG
$139.78
+1.71%
Microsoft MSFT
$413.64
+1.45%
Meta META
$490.13
+1.26%
Apple AAPL
$180.75
-0.37%
Tesla TSLA
$201.88
-0.08%

Kryzys związany z produkcją chipów pogłębia się, Ukraina informuje o wstrzymaniu eksportu nawet 50% neonu potrzebnego…

Dwaj czołowi dostawcy neonu na Ukrainie, którzy dostarczają około połowy światowych dostaw tego ważnego surowca do produkcji układów scalonych, wstrzymali działalność, ponieważ Moskwa nasiliła atak na ten kraj. Kogo kryzys może dotknąć najbardziej i jakie są jego skutki dla poszczególnych firm? Czy nadszedł czas na ponowne przemyślenie strategii?

Kryzys związany z niedoborem chipów może przybrać ogromne rozmiary

Około 45% do 54% światowego neonu, który jest ważny dla laserów wykorzystywanych do produkcji układów scalonych, pochodzi z dwóch ukraińskich firm - Ingas i Cryoin.

Wstrzymanie produkcji rzuca cień na światową produkcję układów scalonych, których już teraz brakuje, ponieważ pandemia koronawirusów spowodowała wzrost popytu na telefony komórkowe, laptopy, a później także samochody. Niedobór chipów zmusił już niektóre firmy, które ich potrzebują, do ograniczenia produkcji.

Przed inwazją Rosji na Ukrainę firma Ingas produkowała miesięcznie od 15 000 do 20 000 metrów sześciennych neonu dla klientów na Tajwanie, w Korei, Chinach, USA i Niemczech. Około 75% z nich było przeznaczone dla przemysłu chipowego.

Kogo może to najbardziej dotyczyć?

1. Samochody elektryczne

Zapasy układów scalonych firmy Neon powinny wystarczyć najpóźniej do maja

Na pierwszym miejscu znajdują się pojazdy elektryczne, które w pierwszej fazie globalnej awarii układów scalonych straciły średnio 4,5 biliona punktów sprzedaży. Niedobór chipów powoduje wzrost kosztów produkcji, spowolnienie produkcji, a co ważniejsze, możliwości produkcyjne mogą być ograniczone w znacznie większym stopniu niż dotychczas.

Z powodu braku układów scalonych przemysł samochodowy stracił w tym roku 110 mld USD przychodów. Dalsze wstrzymanie dostaw może spowodować wzrost kosztów dla firm, a tym samym akcje takie jak $TSLA+0.1%, $NIO+5.6%, $F+1.1%, $LCID+2.2% mogą doświadczyć kolejnego znaczącego załamania, pociągając za sobą inwestorów.

W związku z tym zmienność na rynku pojazdów elektrycznych może być znacznie większa, oczywiście dla właściwego inwestora będzie to nowa okazja do zakupu spadających akcji. Pierwsza fala awarii układów scalonych spowodowała wzrost kosztów dla firm, a co najważniejsze, u wiodących producentów samochodów odnotowano wstrzymanie produkcji nawet 4 milionów samochodów, a kolejny kryzys może spowodować podwojenie tej liczby.

2.Inny dotknięty sektor - produkcja elektroniki

$AAPL-0.4%produkuje własne chipy i nie dostarcza ich nikomu innemu

Firma Apple ( $AAPL-0.4%) doświadczyła w zeszłym roku problemów z brakiem układów scalonych, co spowodowało opóźnienie premiery nowego iPhone'a 12 o dwa miesiące. Podobnie było w przypadku firmy Samsung $005930.KS, która ponownie opóźniła wprowadzenie na rynek nowego telefonu, mimo że jest drugim co do wielkości producentem układów scalonych na świecie. Firma Sony $SONY+0.8% również musiała opóźnić niektóre dostawy z powodu braku układów scalonych. Ta ostatnia z kolei nie była w stanie osiągnąć celów sprzedażowych, jakie wyznaczyła sobie w związku z konsolą PS5.

W ostatecznym rozrachunku może to przynieść korzyści firmom produkującym układy scalone - w końcu musiałoby to oznaczać znaczne zwiększenie produkcji przez gigantów w tej branży, którzy w dłuższej perspektywie mogą na tym skorzystać, gdyż będą mogli żądać wyższych cen za układy.

Tak więc najwięksi giganci w produkcji chipów nie będą mieli problemu z rentownością, najsilniejsi gracze w produkcji chipów to $NVDA+1.9%, $AMD+9.1%,$005930.KS, $INTC+2.5% i $TSM+1.0%. Ostatnia wymieniona firma $TSM+1.0% może być jednak w początkowej fazie kryzysu, ponieważ trwają spekulacje na temat możliwego konfliktu między Chinami a Tajwanem, gdzie firma ma swoją siedzibę.

Na koniec Ukraina informuje, że problem ten może nie być tak poważny, jeśli na całym świecie powstanie więcej łańcuchów eksportowych neonów. W gruncie rzeczy jest to nawet całkiem realistyczne i pomocne dla sektora chipów, jedyny haczyk tkwi w tym, że uruchomienie takiej operacji zajmuje średnio 1-2 lata.

  • Czy te informacje będą wskazywały na Twoją strategię?
  • Czy zamierzasz skupić się na tym problemie?
  • Czy sytuacja ta przyczyni się do wzrostu atrakcyjności cen w branży elektronicznej, technologicznej i motoryzacyjnej?

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet