S&P 500 ^GSPC
5,087.03
+2.11%
Nvidia NVDA
$785.38
+16.40%
Meta META
$486.13
+3.87%
Amazon AMZN
$174.58
+3.55%
Microsoft MSFT
$411.65
+2.35%
Tesla TSLA
$197.41
+1.36%
Apple AAPL
$184.37
+1.12%
Alphabet GOOG
$145.32
+1.03%

Większość wzrostu gospodarczego będzie miała miejsce poza USA, a najlepsze akcje nieamerykańskie, które są obecnie na…

Niezależnie od tego, czy chcemy wzmocnić swój portfel poprzez dywersyfikację, czy też stworzyć nowe możliwości rozwoju, akcje międzynarodowe mogą stanowić doskonałą część naszego portfela inwestycyjnego. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najlepszych i najbardziej znanych spółek, których akcje można kupić.

Akcje międzynarodowe

Ekspansja gospodarek międzynarodowych, wzrost wydajności i poprawa standardu życia prowadzą do powstania nowej globalnej klasy średniej, a trendy te sugerują, że najbardziej gwałtowny wzrost gospodarczy w następnym stuleciu nastąpi poza Stanami Zjednoczonymi. Przeznaczenie pewnej części portfela na akcje na rynkach międzynarodowych jest posunięciem, które wielu inwestorów powinno zdecydowanie rozważyć.

Na początku tego artykułu chciałbym zaznaczyć, że rzeczywiście istnieje wiele firm, które działają poza Stanami Zjednoczonymi. Przedstawię tu tylko 5 z nich i będzie mi bardzo miło, jeśli w komentarzach podasz przykład akcji, które posiadasz lub którymi się interesujesz i które w jakiś sposób śledzisz, tak abyśmy mogli o nich porozmawiać.

1. JD.com $JD+0.0%

Na Chiny przypada mniej więcej połowa światowych wydatków na e-handel, a chiński rynek detaliczny wydaje się być przygotowany na znaczący długoterminowy wzrost.

JD.com jest drugim co do wielkości sprzedawcą internetowym w Chinach, ustępując jedynie Alibaba $BABA+0.0%, największemu sprzedawcy detalicznemu w kraju. Jest to również firma, która w wystarczającym stopniu odróżnia się od konkurencji dzięki koncentrowaniu się na produktach wysokiej jakości i niezrównanej infrastrukturze realizacji zamówień.

Oczywiście, w tym roku byliśmy świadkami ogromnego spadku na rynku chińskim, ale nadal uważam, że w przyszłości chińskie akcje będą rosły

JD.Com

2. CD Projekt $CDR.WA

CD Projekt, z siedzibą w Polsce, ma ugruntowaną pozycję w branży gier wideo. Firma jest najbardziej znana z takich gier, jak Wiedźmin i Cyberpunk 2077, ale prowadzi również rynek internetowy i platformę udostępniania gier cyfrowych.

Popyt na interaktywną rozrywkę ma szansę na ogromny długoterminowy wzrost, a CD Projekt ma przed sobą ekscytujące możliwości, ponieważ wydaje rozszerzenia do istniejących tytułów, wprowadza na rynek nowe tytuły i podąża za nowymi trendami, takimi jak rzeczywistość rozszerzona i metawersja.

CD Projekt

3) StoneCo $STNE+0.0%

Brazylijska firma StoneCo, zajmująca się przetwarzaniem płatności, wykorzystuje odejście od fizycznych pieniędzy na rzecz płatności cyfrowych - lub, jak to się czasem nazywa, "wojnę z gotówką".

Brazylia, licząca około 215 milionów mieszkańców, zapewnia StoneCo dużą bazę potencjalnych użytkowników, a w miarę rozwoju rynku płatności cyfrowych firma ma szansę rozszerzyć swoje usługi na inne kraje Ameryki Łacińskiej i Południowej.

StoneCo

4) Shoprite Holdings

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do 2050 roku Afryka będzie odpowiadać za ponad połowę wzrostu liczby ludności na świecie.

Pozycja Shoprite Holdingsjako największej sieci spożywczej na kontynencie daje jej możliwość korzystania z czynników ekonomicznych i demograficznych. Firma ma siedzibę główną w RPA i prowadzi około 2900 sklepów w 15 krajach.

Shoprite

5. HDFC Bank $HDB+0.0%

Największy indyjski kredytodawca z sektora prywatnego, HDFC Bank, znajduje się w dogodnej sytuacji, aby czerpać korzyści z ciągłego wzrostu gospodarczego kraju. Firma posiada ponad 5 700 oddziałów w ponad 2900 miastach i miejscowościach. HDFC jest również graczem na rynku płatności cyfrowych i wydaje się być przygotowany do skorzystania z wojny z gotówką.

HDFC Bank

Dlaczego warto inwestować w akcje i fundusze międzynarodowe

Rynki zagraniczne oferują możliwości, które można przegapić, jeśli inwestycje ograniczają się do akcji amerykańskich. Chociaż spółki zagraniczne czasami wiążą się z dodatkowym ryzykiem, to jednak spółki międzynarodowe są zwykle tanio wyceniane w porównaniu z porównywalnymi spółkami amerykańskimi.

Innym ważnym czynnikiem jest to, że większość inwestorów po prostu nie zna w takim stopniu możliwości, jakie oferują rynki międzynarodowe, ponieważ mają ograniczone osobiste doświadczenia z rynkiem, a amerykańscy analitycy i media poświęcają tym firmom mniejuwagi.

Jednak biorąc pod uwagę fakt, że znaczna większość światowego wzrostu gospodarczego w nadchodzących dziesięcioleciach ma mieć miejsce poza Stanami Zjednoczonymi, związane z tym czynniki demograficzne i uprzemysłowienie obszarów stosunkowo słabo rozwiniętych sugerują, że największy wzrost gospodarczy w tym stuleciu nastąpi również poza USA.

Podczas gdy Stany Zjednoczone zamieszkuje około 330 milionów ludzi, Indie i Chiny mają po około 1,4 miliarda mieszkańców, a przy rosnącej produktywności per capita gospodarki obu krajów mogą przewyższyć wartość gospodarki amerykańskiej do 2030 roku.

Ryzyko związane z inwestowaniem na rynkach międzynarodowych

Inwestowanie w akcje międzynarodowe może przynieść wysokie zyski, ale należy pamiętać o pewnym ryzyku. Niestabilność polityczna w danym kraju może spowodować dewaluację inwestycji, a wartość waluty ulega wahaniom. Zwłaszcza na rynkach wschodzących można mieć stosunkowo niewielki wgląd w działalność biznesową firmy.

Zagraniczne firmy częściej nie spełniają oczekiwań większości amerykańskich inwestorów w zakresie komunikacji i wiarygodności. Nawet spółki zagraniczne dopuszczone przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) do notowań ADR-ów na giełdach amerykańskich czasami nie spełniają oczekiwań w zakresie sprawozdawczości, dlatego tak ważne jest zrozumienie, w jaki sposób i za pomocą jakich środków spółka międzynarodowa komunikuje się ze swoimi inwestorami.

Przed zainwestowaniem w akcje zagraniczne należy rozważyć, jak duże ryzyko jesteśmy gotowi podjąć. Rynki wschodzące mogą rosnąć szybciej, ale mają też tendencję do większej zmienności, dlatego warto skupić się na gospodarkach rozwiniętych.

Wniosek

Jak wspomniałem na początku tego artykułu, poza Ameryką jest wiele porządnych firm, które mogą wywołać uśmiech na Twojej twarzy. Na przykład akcje z Kanady i ogólnie z Europy mogą nie być złe. Jeśli masz jakieś zapasy spoza USA, chętnie podzielę się nimi w komentarzach.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet