S&P 500 ^GSPC
5,087.03
+2.11%
Nvidia NVDA
$785.38
+16.40%
Meta META
$486.13
+3.87%
Amazon AMZN
$174.58
+3.55%
Microsoft MSFT
$411.65
+2.35%
Tesla TSLA
$197.41
+1.36%
Apple AAPL
$184.37
+1.12%
Alphabet GOOG
$145.32
+1.03%

Najlepsze europejskie akcje na najbliższe lata, które jako bonus wypłacają dywidendę (CZĘŚĆ 1)

Ostatnie pogorszenie koniunktury na światowym rynku akcji otworzyło przed inwestorami możliwość zakupu najlepszych europejskich akcji przynoszących dywidendy - część 1

Akcje europejskie

Europejskie akcje, podobnie jak ich amerykańskie odpowiedniki, odnotowały w 2021 r. imponujące zyski. W całym roku indeks Stoxx Europe 600, obejmujący akcje dużych spółek ze strefy euro, zyskał 13% - znacznie mniej niż indeks S&P 500 $^SP500TR, który zyskał 27%, ale nadal jest to wynik ponadprzeciętny.

Mimo to europejskie akcje wchodzą w 2022 r. jako popularna klasa aktywów wśród strategów z Wall Street, którzy twierdzą, że region ten jest siedliskiem okazji cenowych.

Mając to na uwadze, w tym miejscu dokonamyprzeglądu łącznie 10 europejskich akcji, które warto kupić w 2022 r. i później (w tej sekcji będzie to pierwszych 5). Ponadto każda z tych akcji zapewnia zdrową stopę dywidendy, która może pomóc inwestorom przetrwać krótkoterminowe zawirowania - w końcu kilka z wymienionych tu nazw należy do grupy European Dividend Aristocrats.

  1. Roche Holding
  2. Novo Nordisk
  3. ASML Holding
  4. Nestle
  5. Grupa Ashtead

1) Roche Holding $ROG.SW

Szwajcarski gigant farmaceutyczny Roche Holding posiada wiodącą markę w dziedzinie onkologii, opartą na przebojowych lekach, takich jak MabThera, Herceptin, Avastin i Perjeta. Wartość rynkowa spółki wynosi 345,4 mld USD, a stopa dywidendy 2,4%.

Roche Holding

Portfolio leków firmy wzrosło z 10 przebojowych leków zaledwie cztery lata temu do 16 obecnie, a kolejne 24 potencjalnie przebojowe leki znajdują się na późnym etapie rozwoju. Firma Roche stała się również jednym z głównych graczy w dziedzinie COVID dzięki takim lekom, jak tocilizumab, który został zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków i otrzymał pozwolenie amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) na stosowanie w nagłych przypadkach w leczeniu ciężkiej postaci COVID.

Całkowita sprzedaż firmy w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 r. wzrosła o 8% rok do roku, do czego przyczynił się wzrost sprzedaży działu diagnostyki o 39%. Roche powiedział, że spodziewa się zwiększenia dywidendy. Konsensus szacunków analityków zakłada zysk na akcję (EPS) w wysokości 2,83 USD w roku obrotowym 2021, który wzrośnie do 3,07 USD w roku 2022 i z nawiązką pokryje roczną dywidendę w wysokości 1,22 USD na akcję.

2. Novo Nordisk $NVO+0.0%

Firma Novo Nordisk ma 29,9% udziału w rynku opieki nad chorymi na cukrzycę. Zwiększa również swój udział w rynku opieki nad chorymi na otyłość. Ponadto firma ma 35,5% udziału w światowym rynku ludzkich zaburzeń wzrostu i wprowadza nowe produkty do leczenia rzadkich zaburzeń krwi. Wartość rynkowa: 222,6 mld USD i stopa dywidendy: 1,5% - Novo Nordisk jest jedną z najlepszych europejskich spółek pod względem wypłaty dywidendy. Spółka może poszczycić się 39-letnią historią wypłacania dywidend akcjonariuszom, przy czym w ciągu ostatnich 10 lat średnia stopa wzrostu dywidendy wyniosła 14,6%.

Novo Nordisk

Novo Nordisk zapłaci 3,3 miliarda dolarów za przejęcie firmy Dicerna Pharmaceuticals, która opracowuje leki stosowane w leczeniu chorób wątroby i innych zaburzeń metabolicznych. Od 2019 roku obie firmy są partnerami w badaniach nad kilkoma kandydatami na leki.

Przychody firmy Novo Nordisk wzrosły o 13% rok do roku w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 roku, dzięki zwiększeniu udziału w rynku opieki nad chorymi na cukrzycę oraz 49% wzrostowi w dziedzinie opieki nad chorymi na otyłość. Obecnie firma oczekuje wzrostu przychodów i zysków w przedziale 12%-15% oraz wolnych przepływów pieniężnych w wysokości 44-49 mld DKK (około 7 mld USD w średnim punkcie).

3. ASML Holding $ASML+0.0%

Holenderska firma ASML Holding projektuje i produkuje systemy fotolitograficzne wykorzystywane przez producentów układów scalonych. Wartość rynkowa: 288,4 mld USD Stopa
dywidendy: 0,6%

Zapotrzebowanie na chipy komputerowe szybko rośnie, a klienci ASML agresywnie zwiększają moce produkcyjne i kupują sprzęt ASML, aby zaspokoić popyt. Firma widzi możliwości osiągnięcia przychodów w wysokości 24-30 mld euro do 2025 r. i 11% rocznego wzrostu do 2030 r.

ASML

Firma jest jedynym producentem wysokiej klasy maszyn do litografii w ekstremalnym ultrafiolecie (EUV), które dostarcza firmom Samsung, Taiwan Semiconductor $TSM+0.0% i Intel $INTC.+0.0% Oczekuje się, że popyt na te maszyny, które umożliwiają bardziej precyzyjną i wydajną produkcję małych układów półprzewodnikowych, będzie wykazywał 15% złożoną roczną stopę wzrostu do 2026r.

W roku obrotowym 2022 firma przewiduje wzrost przychodów o około 20% w skali całego roku. Od 2012 r. spółka corocznie zwiększa dywidendę, a w ciągu pięciu lat zwiększyła wypłaty o prawie 27% rocznie. Analitycy z Wall Street zdecydowanie uważają, że ASML jest jedną z najlepszych europejskich spółek na 2022 rok.

4. Nestle $NESN.SW

Od kilku latNestléjest jedną z najlepszych europejskich spółek giełdowych. Do światowego giganta w dziedzinie żywności i napojów należą takie kultowe marki jak Gerber, Nesquik, Toll House, Lean Cuisine, Stouffers i dziesiątki innych. Ta 150-letnia firma wprowadza na rynek ponad 2000 marek na całym świecie, prowadzi sprzedaż w 186 krajach, a jej przychody w 2020 r. przekraczają 90 mld USD, zaś stopa dywidendy wynosi 2,3%. Wartość rynku wynosi 361,3 mld USD.

Niektóre z tytułów, które posiada Nestlé (L'Oreal obecnie tylko 20%)

Firma osiąga większość swoich przychodów ze sprzedaży napojów w proszku i w płynie, produktów do pielęgnacji zwierząt domowych, odżywek, gotowych dań i produktów mlecznych oraz lodów. Firma prognozuje, że w całym roku organiczny wzrost sprzedaży wyniesie 6%-7%, zysk operacyjny 17,5%, a zysk na akcję wzrośnie.

Firma wzmacnia również swoją obecność w segmencie wody premium i nawadniania, przejmując ostatnio amerykańskie firmy Essentia Water i Nuun. Firma rozszerza również zasięg swojej działalności związanej z kawą i herbatą Starbucks poprzez nawiązanie współpracy w Azji i Ameryce Łacińskiej. W grudniu Nestlé zgodziło się odsprzedać część swoich udziałów w L'Oreal za 10 mld USD (NSRGY nadal posiada 20,1% udziałów we francuskiej firmie kosmetycznej). Wpływy ze sprzedaży zostaną przeznaczone na wykup akcji i inwestycje w działalność Nestlé związaną z żywnością, napojami i zdrową żywnością.

Nestlé to jedna z najbezpieczniejszych i najmniej zmiennych akcji. Jako bonus: firma wypłaca roczną dywidendę od 29 lat, a w ostatnich czterech latach ją zwiększyła.

5. Ashtead Group $AHT.L+0.0%

Ashtead Group z siedzibą w Londynie prowadzi globalną działalność w zakresie wynajmu sprzętu, obejmującą krajowe sieci w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie pod marką Sunbelt Rentals. Firma zajmuje się wynajmem szerokiej gamy sprzętu budowlanego i przemysłowego. Oddział w Ameryce Północnej jest drugim co do wielkości dostawcą usług wynajmu sprzętu na tym rynku i posiada ponad 900 sklepów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Oddział firmy w Wielkiej Brytanii posiada 186 sklepów i jest największym dostawcą usług wynajmu sprzętu na tym rynku.

Grupa Ashtead

W pierwszej połowie roku obrotowego 2022 przychody z wynajmu wzrosły o 20% w porównaniu z rokiem ubiegłym, a zysk na akcję wzrósł o 38%. Ashtead Group zainwestowała 1,2 mld USD w swoją działalność w pierwszym półroczu roku finansowego, dodała 58 nowych lokalizacji w Ameryce Północnej i planuje 320 mln USD na dodatkowe przejęcia w trzecim kwartale.

Spółka podniosła również prognozę wzrostu przychodów na cały rok 2022 do 18-20% z 13-16%, a także zwiększyła dywidendę śródroczną o 28%. Ashtead Group wypłaca stale rosnącą dywidendę od 2014 r. Płatność dokonywana jest co pół roku. Analitycy uważają, że jest to jedna z najlepszych europejskich akcji, także pod względem potencjału wzrostu. Oczekują, że w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat spółka będzie generować średnioroczny wzrost zysku na akcję o 22,8%.

Akcje europejskie mogą być naprawdę dobre, a co ważniejsze, uważam, że w przyszłości mogą przynieść być może nawet większy wzrost niż akcje amerykańskie. Nie wahałbym się więc w ogóle włączyć ich do portfolio. W drugiej części przedstawimy 5 kolejnych spółek, którym warto się dobrze przyjrzeć i rozważyć włączenie ich do portfeli inwestycyjnych.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet