S&P 500 ^GSPC
5,087.03
+2.11%
Nvidia NVDA
$785.38
+16.40%
Meta META
$486.13
+3.87%
Amazon AMZN
$174.58
+3.55%
Microsoft MSFT
$411.65
+2.35%
Tesla TSLA
$197.41
+1.36%
Apple AAPL
$184.37
+1.12%
Alphabet GOOG
$145.32
+1.03%

Warren Buffett provedl transakci za 6 miliard USD v době, kdy si investoři myslí, že je pozdě na investice do energetiky

Mnoho z vás se ptalo, zda už není pozdě pro investici do energetiky nebo ropy, Warren Buffett vám jednoznačně odpoví lépe než bych to dokázal já. Společnost Berkshire Hathaway $BRK-B+0.0% Warrena Buffetta totiž vložila do Occidental Petroleum $OXY+0.0% během tří dnů tohoto týdne 1,5 miliardy dolarů, což znamená, že během osmi obchodních dnů vložila do této energetické společnosti přibližně 6 miliard dolarů.

Pokud se někdo obával, že mu utekla příležitost pro investici do energetiky nebo ropy, tak je nejspíš na omylu. Buffett vyniká v hledání příležitostí a dlouhodobých investic, právě tímto krokem nám ukázal, že pozdě stále není.

Jak vyplývá z regulačních dokumentů, společnost známého investora od 9. do 11. března nakoupila 27,1 milionu akcií poté, co v předchozím týdnu vynaložila přibližně 4,5 miliardy USD na získání 91,2 milionu akcií. Poslední nákupy zvýšily jeho podíl o 30 % na 118 milionů akcií v hodnotě 6,9 miliardy USD k pátečnímu závěru.

Buffett se vrhl na akcie Occidental $OXY+0.0% poté, co se seznámil s přepisem hovoru o výsledcích společnosti za čtvrté čtvrtletí, který se konal 25. února.

"Přečetl jsem si každé slovo a řekl jsem si: 'Přesně tohle bych dělal,'" řekl miliardář televizi CNBC. "Začali jsme nakupovat v pondělí a nakoupili jsme vše, co jsme mohli."

Akcie společnosti Occidental $OXY+0.0% letos vzrostly o 87 %, což odráží prudký růst cen ropy a obavy z přerušení dodávek v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Jen za poslední dva týdny vyskočily o zhruba 50 % na 58 USD, k čemuž přispělo i Buffettovo budování pozice v tomto období.

Berkshire nyní vlastní přibližně 13 % kmenových akcií Occidentalu $OXY+0.0%. V této ropné a plynárenské společnosti již drží prioritní akcie v hodnotě 10 miliard dolarů a warranty na nákup 83,9 milionu kmenových akcií za realizační cenu 59,62 dolaru. Pokud cena akcií Occidentalu $OXY+0.0% překročí tuto úroveň, může Berkshire uplatnit své warranty a prodat získané akcie se ziskem.

Preferenční akcie a warranty vyplývají z finanční dohody společnosti Berkshire $BRK-B+0.0% s Occidentalem $OXY+0.0% v hodnotě 10 miliard dolarů, která jí má v roce 2019 pomoci získat společnost Anadarko Petroleum. Berkshire $BRK-B+0.0% si z této transakce ročně strčí do kapsy přibližně 800 milionů dolarů, což odráží 8% roční dividendu z prioritních akcií.

Buffett chce z téměř 150 miliardové hromady hotovosti společnosti Berkshire $BRK-B+0.0% využít přibližně 80 miliard dolarů, ale má problém najít výhodné nabídky, protože akcie jsou blízko rekordních hodnot a společnosti SPAC a soukromé kapitálové společnosti nabízejí vyšší ceny akvizic. Jeho agresivní nákup akcií společnosti Occidental $OXY+0.0% signalizuje, že konečně našel atraktivní místo, kam vložit část svých peněz.

Occidental Petroleum Corporation $OXY+0.0% 

Hodnota společnosti jasně posiluje

Společnost $OXY+0.0% v důsledku hrozby ze strany Ruska a vývozu ropy a celkově celé energetiky roste a sílí. Další pozitivní impulz zaznamenává společnost po obří investici Warrena Buffetta, takže v poslední době zaznamenáváme silný růst. Akcie Occidental Petroleum $OXY+0.0% minulý pátek otočily několik hlav se svou 17,6% rally. 

Occidental Petroleum Stock News: Ruský zákaz ropy by mohl poslat ropu na 200 dolarů

Za prvé, Occidental $OXY+0.0% má ke konci čtvrtého čtvrtletí ve své rozvaze dluh ve výši asi 30 miliard dolarů a pozorovatelé považují extrémně vysoké ceny ropy za přínos pro předlužené producenty O&G, jako je $OXY+0.0%. Occidental $OXY+0.0% může využít své neočekávané zisky ke snížení svého dluhu a možná i zpětného odkupu akcií. Na konci února generální ředitelka Vicki Hollub uvedla, že Occidental "nemá potřebu a žádný záměr investovat do růstu výroby". Místo toho by se zaměřila výhradně na snižování dluhu a "odměňování" akcionářů.

Za druhé aktivistický investor Carl Icahn prodal celý svůj podíl v $OXY+0.0%. To je dobré pro investory, protože Icahn již nějakou dobu stlačuje cenu akcií pokračujícím prodejem. Icahn koupil akcie společnosti $OXY+0.0% v roce 2019 a najednou měl 10% společnosti a dvě místa v představenstvu. Snažil se tlačit na management kvůli jejich odkupu Anadarko Petroleum za 38 miliard dolarů. Odhaduje se, že odchází se ziskem někde okolo 1 miliardy dolarů.

Za třetí: Tyto faktory doprovází slibnost této společnosti. Události, které proběhly mají za úkol dostat cenu společnosti $OXY+0.0% až na 80$ za akcii! Společnost uvádí opravdu skvělé kroky, s kterýma se ztotožňuje sám Buffett. Pozitivní zpráva je, že se společnost nechystá pro rozšíření nebo inovace, ba naopak chtějí peníze využít pro snížení dluhu a odměně akcionářů. Akcionáři budou odměněni silnější dividendou, ale co je hlavní, společnost se chystá pro zpětný odkup akcií, čímž vystřelí hodnotu akcie a tím i zvýší její hodnotu.

Otázky pro čtenáře:

  • Znáte tuto společnost? Popřípadě je ve vašem portfoliu?
  • Vidíte zde potenciál jako samotný legendarní Warren Buffett?
  • Uklidňuje vás fakt, že vám ještě neujel vlak s příležitostí do investic směrem k energetice a ropě?

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Na investíciu do energetiky nebude podla mna neskoro ešte tak 10 rokov

samozrejme beriem do uvahy aj obnovitelne zdroje energie atd...

Narážím pouze na to, že mnoho investorů vidělo ten boost ropy a celkově energetického sektoru, takže si myslí, že jim už vlak ujel. Ukazuji, že nikdy není pozdě, tedy Warren ukazuje 😁

Warren nejspíš moc dobře ví co dělá. Já bych na první dobrou odpověděl, že kupovat vlak v energetice a ropě už dávno ujel.

Možná ujel ale né všem. Když se na to podíváme z hora. Ideologie společnosti a Buffetta se shoduje, což je klíčové. Společnost má strategii na zpětný odkup akcií, což investorům přinese další zisky. A prodej části Carla Icahna je také prospěšný jelikož na společnost příliš tlačil s akvizicemi dalších společností, což je brzdilo v růstu.

mám stejný názor

Ideální příležitost, to nejlepší teprve přijde si myslím. Zároveň je dobře že už Carl Icahn prodal, vytvářel moc nátlak na společnost. Kvůli tomu cena stála strašně dlouho.

To ano, ta cena strašně stagnovala. Navíc když Buffett něčemu věří a během jednoho týdne tam investuje dvakrát  ne zrovna malé částky..

OXY jsem nakoupil jen kvuli Buffettovi tesne pred divi cutem, pak tam mel treba  -70%, bohuzel jsem si tehdy poradne nezjisil, ze on ma preferencni akcie, kde mel ty dividendy osetrene a protoze jsem mel jeste Shell a BP, take po cutu a dlouho ve ztrate tak jsem OXY hned po rustu ropy prodal s malym ziskem, kvuli obavam z dluhu/sazeb. Takze jedna chyba nepromysleny nakup a jeste dalsi pak nedavny prodej (navic tesne pred tim velkym rustem a navysenim od BRK, pekna skola:))

Za mě obří příležitost. sice akcie již vzrůstá, ale jakmile nastane odkup akcií tak můžeme čekat další raketový růst.

To jsem zvědavej :D

Buffett nenakupuje bezmyšlenkovitě. Navíc už jakou dobu drží free cash v hodnotě 150 miliard USD. Dlouho nemohl najít skvělou společnost až doposud, navíc se naprosto shoduje jejich strategie s Buffettovou ideologií. Zpětný odkup akcií společnosti navíc vystřelí ještě výš tu hodnotu společnosti, z čeho budou těžit právě akcionáři. Nicméně až čas nám ukáže zda to byl výhodný nákup nebo ne.