S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Te 5 kryptowalut ma tytuł kolejnych zabójców Ethereum

Ethereum $ETHUSD było+0.0%pierwszą kryptowalutą, która wprowadziła inteligentne kontrakty. Przez lata Ethereum było niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie i nadal ma duży udział w projektach opartych na nim, ale czy tak będzie również w przyszłości? Niestety, Ethereum stało się ofiarą własnego sukcesu, a w przestrzeni kryptowalutowej pojawiły się projekty o większym potencjale, którym przyjrzymy się w tym artykule.

Czy lepsze projekty zastąpią Ethereum?

Do czasu zakończenia modernizacji do bardziej skalowalnego i ekologicznego modelu firma zmaga się z wysokimi opłatami sieciowymi i przeciążeniem sieci. W rezultacie na pierwszy plan wysunęło się wiele tzw. zabójców Ethereum. Mogą się one pochwalić szybszymi i tańszymi transakcjami. Oto pięć z nich, na które warto zwrócić uwagę w 2022 roku.

1) Solana $SOLUSD+0.0%

Solana była jedną z najlepiej radzących sobie kryptowalut w 2021 r. Mówi się, że jest to "najszybciej rozwijający się ekosystem w kryptowalutach", wspierający stale rosnącą listę aplikacji w swojej sieci. Ostatecznie na Solanie uruchomiono ponad 1350 projektów. Jedną z głównych przyczyn gwałtownego rozwoju firmy Solana jest jej szybkość. Solana twierdzi, że w teorii sieć jest w stanie przetwarzać 65 000 transakcji na sekundę, czyli znacznie więcej niż 15-45 transakcji na sekundę w Ethereum.

2. Avalanche $AVAXUSD+0.0%

Podobnie jak Solana, Avalanche w ciągu ostatniego roku odnotowało gwałtowny wzrost. Może nie przyciągał tylu nagłówków, ale jego cena wzrosła o ponad 3000% i obecnie zajmuje dziewiąte miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej.

W przypadku Avalanche wyróżniają się dwa wskaźniki:

  • Jego całkowita wartość zamknięta (TVL) wynosi prawie 11 mld USD. Według DeFi Llamy, plasuje to AVAX na czwartym miejscu pod względem ilości pieniędzy, jakie ludzie włożyli w projekty działające w jego ekosystemie. Ethereum wciąż tu dominuje z ponad 120 miliardami dolarów w TVL.
  • Może pochwalić się najszybszym czasem realizacji transakcji. Sama transakcja wydaje się niemal natychmiastowa, ale czas jej realizacji jest bardziej zbliżony do czasu przetwarzania i może trwać dłużej.

3. Cardano $ADAUSD+0.0%

Cardano już od kilku lat jest stabilną częścią pierwszej dwudziestki kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Wymaga on badawczego podejścia do rozwoju, co oznacza, że rozwój techniczny postępuje znacznie wolniej niż w przypadku innych blockchainów. Na przykład, inteligentne kontrakty zostały wprowadzone dopiero we wrześniu. Jedną z rzeczy, która odróżnia Cardano od innych kryptowalut, jest jego szeroka wizja. Chce wykorzystać technologię blockchain do redystrybucji władzy i stać się pozytywną siłą napędową zmian. Nawiązała już współpracę z rządami i innymi organizacjami w różnych krajach afrykańskich. Na przykład nawiązali współpracę z Ministerstwem Edukacji w Etiopii, aby umieścić w blockchainie dokumentację akademicką 5 milionów uczniów.

4. Elrond $EGLDUSD+0.0%

Jest to skalowalny, szybki blockchain, który jest również ukierunkowany na interoperacyjność. Interoperacyjność to zdolność tych sieci do komunikowania się ze sobą, stanowiąca kluczowy element rozwoju blockchain. Latem ubiegłego roku Elrond uruchomił zdecentralizowaną giełdę o nazwie Maiar, na której obecnie notowanych jest tylko kilka tokenów. Ostatnio Elrond ogłosił, że wprowadzi nową zdecentralizowaną funkcję finansową skoncentrowaną na metaverse o nazwie metastake. Jest to z pewnością dobra moneta, którą warto mieć na oku w tym roku.

5. Tezos $XTZUSD+0.0%

W ubiegłym rokuTezos nie rósł tak szybko jak inne kryptowaluty oparte na inteligentnych kontraktach. Zdobyła około 115%, co jest przyzwoitym wynikiem, ale jest mocno przyćmiona przez Solanę i Lawinę. Ten organiczny blockchain miał pewne problemy z zarządzaniem po ICO w 2017 r., co doprowadziło do ugody prawnej na kwotę 25 mln USD. Firma poczyniła duże kroki w celu zdobycia udziału w szybko rozwijającym się rynku NFT, a także ogłosiła niedawno partnerstwo z klubem piłkarskim Manchester United. Stosunkowo dobrze przetrwały one niedawny spadek cen kryptowalut. Od początku roku cena Ethereum spadła o ponad 20%, podczas gdy cena Tezos tylko o 15%, co oznacza, że Tezos dobrze znosi korektę.

Na rynku jest wiele kryptowalut z inteligentnymi kontraktami i jest prawdopodobne, że kilka z nich będzie miało swój moment w centrum uwagi w różnych momentach w 2022 r. Pewne jest, że im dłużej Ethereum zajmie rozwiązanie problemów ze skalowalnością, tym bardziej prawdopodobne jest, że inne kryptowaluty będą miały większy udział w rynku. Jednak w ostatecznym rozrachunku jest mało prawdopodobne, że będzie to gra typu "zwycięzca bierze wszystko". Jeśli rynek kryptowalut będzie się nadal rozwijał, wszystkie te blockchainy mogą rosnąć razem z nim. Ważne jest, aby rozumieć ryzyko, dokładnie badać każdą inwestycję i inwestować tylko te pieniądze, na których stratę można sobie pozwolić, dlatego nie należy traktować tego jako porady inwestycyjnej, lecz wyrobić sobie własne zdanie na temat inwestycji. Przy pisaniu tego artykułu korzystałem z danych Fool.com

Ktorá kryptomena má najväčšiu šancu?

Vote to see the results! 0 answers already!

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet