S&P 500 ^GSPC
4,981.84
+0.13%
Nvidia NVDA
$674.72
-2.85%
Alphabet GOOG
$143.84
+1.15%
Amazon AMZN
$168.59
+0.90%
Meta META
$468.03
-0.68%
Tesla TSLA
$194.77
+0.52%
Apple AAPL
$182.32
+0.42%
Microsoft MSFT
$402.18
-0.15%

Co sądzę o Facebooku i jego ogromnych inwestycjach w VR: Czy udziałowcy mają przed sobą wspaniałą przyszłość?

Facebook - platforma społecznościowa, która w jakiejś formie wpłynęła na niemal każdego mieszkańca naszej planety. Niegdyś zdecydowany lider rynku. Jednak ostatnio platforma i jej spółka macierzysta Meta nieco kuleją. Głównie ze względu na agresywną konkurencję w postaci firm azjatyckich. Firma kierowana przez Marka Zuckerberga postanowiła więc wkroczyć na nieznane wody wirtualnej rzeczywistości i metawersum. Chce po raz kolejny udowodnić światu swoją dominację i wyjątkowość. Czy to się uda?

Facebook - lider czy powoli umierający wrak?

Oto moja lista punktów, które uważam za ważne:

- Obecnie nie mają one żadnej władzy nad systemem telefonicznym. Systemy iOS (Apple) i Android (Google) mogą robić wszystko, co chcą i co uznają za stosowne na poziomie systemu operacyjnego.

- Bez kontroli na poziomie systemu operacyjnego Facebook nie może wykonywać następujących działań:

- Utwórz sklep z aplikacjami i pobieraj 30% opłaty za transakcje, tak jak robią to Apple i Google. Co najważniejsze, nie jest w stanie kontrolować własnego losu. W tej chwili Apple $AAPL+0.0% i Google $GOOG+0.0% kontrolują losy Facebooka $FB+0.0%, podobnie jak samego Facebooka.

Przykład: firma Apple postanowiła zrezygnować ze śledzenia działań użytkowników w aplikacjach. System Android może w końcu też to zrobić, ponieważ Google wie, że mniej inwazyjne podejście przyciągnie do wyszukiwarki Google więcej reklamodawców.

- Sprzedawanie własnych produktów i usług zamiast produktów i usług firm Apple i Google. Na przykład YouTube jest preinstalowany w systemie Android, a reklamy w sklepie Apple'a konkurują z reklamami FB.

FB jest zdeterminowany, by mieć własny system operacyjny i kontrolować swój los w tym, co uważa za zwycięzcę najbliższej przyszłości: wirtualnej rzeczywistości

FB promuje VR od samego początku. Zaczął wcześnie, bo chce być gotowy, gdy VR będzie dojrzałe. Ale bycie na wczesnym etapie jest kosztowne i nie ma gwarancji, że pokonają Apple, Google, Microsoft $MSFT+0.0%, Amazon $AMZN+0.0% lub jakąś chińską/nieznaną firmę.

Dlatego FB jest gotowa przeznaczyć na VR 10 miliardów dolarów rocznie. Czy uważam, że jest to właściwa decyzja strategiczna? Nie wiem. Dziwi mnie, że są gotowi wydawać 10 miliardów dolarów rocznie na VR? Wcale nie. Wcale nie. Myślę, że Zuckerberg, mając pełną kontrolę, wolałby doprowadzić Met do bankructwa, niż z niej zrezygnować.

Myślę, że Zuckerberg naprawdę wierzy w przyszłość"metaverse", ale sądzę też, że niedawne masowe wejście na rynek VR jest w pewnym stopniu spowodowane niezdolnością FB do wprowadzania innowacji. Pomyśl o tym... Kiedy po raz ostatni FB wprowadził na rynek hitową aplikację? Zakupiono aplikacje Whatsapp i Instagram. Najlepsze funkcje IG zostały skopiowane ze Snapa (Stories) i Tiktok (Reels). Poza tradycyjnymi aplikacjami społecznościowymi ludzie spędzają coraz więcej czasu w innych sieciach, takich jak Reddit, Discord, Twitch, Clubhouse. FB nie robi wiele, by wprowadzać innowacje.

https://www.youtube.com/watch?v=fdMil7y4Vk4

Stworzyli kulturę optymalizacji, a nie tworzenia. Z tego powodu nie są w stanie stworzyć czegoś, co zaangażowałoby młodsze pokolenie. Jak wiadomo, każde pokolenie ma swój własny zestaw sieci społecznościowych, ponieważ dzieci nie chcą korzystać z tych samych sieci społecznościowych co ich rodzice. Z powodu tego braku innowacji FB może w końcu wyginąć. Metaverse" to w pewnym sensie ostatnia szansa Zuckerberga. Jeśli uda mu się stworzyć platformę, może stać się firmą Apple lub Google, dominując na rynku systemów operacyjnych. Nie będzie musiał się martwić, że jakaś fajna nowa aplikacja ukradnie użytkowników FB/IG/Whatsapp, ponieważ ta aplikacja będzie działać na jego własnej platformie. A jeśli będzie chciał, to po prostu ją uśmierci.

Zadam Wam pytanie: czy gdyby TikTok został wymyślony przez Facebooka, to czy trafiłby teraz do metawersum?

Wniosek jest następujący: Albo Meta i Zuckerberg naprawdę pokażą swój geniusz i ponownie staną się sławni właśnie w metawersum i VR, albo będą powoli zanikać przytłoczeni przez konkurencję, która trzyma ich los w swoich rękach.

To nie jest rekomendacja inwestycyjna! Jest to wyłącznie moja opinia i punkt widzenia.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet