S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

2 akcje, które zdecydowanie powinieneś sprzedać, jeśli nie chcesz stracić pieniędzy

Rok 2022 nie rozpoczął się łatwo dla inwestorów - niebotyczna inflacja, wojna w Europie, wysokie ceny energii, napięte łańcuchy dostaw, globalne niedobory półprzewodników i zaostrzenie polityki monetarnej stworzyły burzę złych warunków dla rynków na całym świecie. Sprzedaż niektórych akcji może nie być w tym momencie złym pomysłem, a my przyjrzymy się, które z nich są najbardziej prawdopodobne.

Akcje do sprzedania

Mnóstwo spółek, które w zeszłym roku miały najlepsze lata, obecnie spadły o 60% lub więcej w stosunku do swoich szczytów. W tak trudnym otoczeniu, przy zmienności i niepewności, może to być dobry moment dla inwestorów, aby zamknąć niektóre z potencjalnie stratnych transakcji i nacisnąć przycisk sprzedaży, zanim sytuacja jeszcze się pogorszy. Oto dwie akcje, które warto sprzedać. (Jeśli mogę polecić, proszę przeczytać artykuł do końca, gdzie przedstawię moją osobistą opinię na temat tej "sprzedaży" - podstawę artykułu zaczerpnąłem z zewnętrznego źródła i uznałem, że warto się nią podzielić z czytelnikami i poznać ich ewentualną opinię - (investorplace)).

  • PayPal
  • Roku

PayPal $PYPL+0.3%

W lipcu ubiegłego roku akcje firmy PayPal, zajmującej się technologiami finansowymi i płatnościami online, osiągnęły najwyższy poziom 52-tygodniowy - 310,16 USD. Od tego czasu wszystko się posypało. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy akcje spadły o 66%, z czego 48% w tym roku. Przy obecnym poziomie poniżej 100 USD za akcję, akcje znajdują się około 70% poniżej szczytu osiągniętego latem ubiegłego roku. I chociaż od połowy lutego cena akcji kilkakrotnie próbowała odzyskać równowagę, wciąż spada do poziomu 100 USD, a nawet poniżej.

PayPal

Wydaje się, że akcje zostały rzucone na kolana przez wysoki wskaźnik ceny do zysków, który w lipcu ubiegłego roku wynosił 75, podczas gdy średni wskaźnik P/E dla akcji rozwijających się technologicznie wynosi 25. Jednakże akcje PYPL znajdują się obecnie w sytuacji poniżej średniej ceny do zysków. Gwałtowna wyprzedaż akcji PayPal spowodowała obniżenie wskaźnika P/E do bardziej korzystnego poziomu 23,92. Kosztowna wycena nie była jednak jedynym problemem PayPal. Firma ogłosiła również słabe prognozy na przyszłość przy okazji publikowania swoich ostatnich wyników, co wywołało sygnały ostrzegawcze na Wall Street, a kurs akcji od tego czasu zaczął spadać.

Ale nie wszystko w PayPal jest smutne i ponure. Wskaźnik P/E firmy jest obecnie na najniższym poziomie od czasu wejścia spółki na giełdę w 2015 r., a PayPal ułatwił w ubiegłym roku płatności o wartości 1 biliona dolarów, najwięcej w historii. Mimo to, prawdopodobnie minie jeszcze trochę czasu, zanim akcje PYPL odbudują się w znaczący sposób. W miarę jak inwestorzy odchodzą od akcji wzrostowych na rzecz papierów wartościowych opartych na wartości i cyklicznych, PayPal wydaje się być skazany na pozostanie w tyle w najbliższym czasie.

Rok $ROK+0.3%

Akcjefirmy, która produkuje telewizory podłączone do Internetu i sprzedaje reklamy internetowe, spadły o 68% w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Akcje Roku spadły w tym roku o 53% i są obecnie notowane po 102 USD za akcję, 78% poniżej 52-tygodniowego maksimum na poziomie 490,76 USD.

Roku

Spowolnienie wzrostu, rozczarowujące wyniki i słabe prognozy na przyszłość to przyczyny upadku tej niegdyś obiecującej firmy technologicznej. W połowie lutego akcje spółki praktycznie spadły z urwiska po tym, jak najnowsze wyniki skłoniły analityków i inwestorów z Wall Street do spisania spółki na straty.

Firma Roku poinformowała w komunikacie o wynikach finansowych za czwarty kwartał 2021 r., że jej przychody wyniosły 865 mln USD, czyli mniej niż spodziewali się analitycy (894 mln USD). Co gorsza, firma prognozuje, że w bieżącym pierwszym kwartale wzrost przychodów w ujęciu rocznym wyniesie 25%, co oznacza znaczne spowolnienie w porównaniu z 33% wzrostem przychodów w czwartym kwartale w ujęciu rocznym. Dzień po ogłoszeniu wyników Roku za czwarty kwartał kurs akcji spółki spadł o ponad 20%. Inwestorzy, którzy nadal trzymają akcje Roku, powinni się wstrzymać, ponieważ mało prawdopodobne jest, aby kurs akcji Roku zmienił się, dopóki spółka nie wykaże trwałego wzrostu.

Szczerze mówiąc, nie śmiem przewidywać przyszłości Roku, ale jeśli chodzi o PayPal, jestem niemal przekonany, że jest to korekta i wróci on do punktu, w którym był, a może nawet wyżej, tyle że może to potrwać dłużej, ponieważ nie sądzę, by PayPal miał się tak po prostu skończyć - dlatego też może być okazja, by kupić taniej, a następnie zgarnąć zyski, gdy cena wróci, ponieważ PayPal być może zbliżył się już do dna i czeka go odbicie. W każdym razie nie twierdzę, że nie jest to ryzyko i należy dokładnie przemyśleć swoją inwestycję. Zachęcamy do podzielenia się swoją opinią w komentarzach. Chętnie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet