S&P 500 ^GSPC
5,087.88
+0.36%
Nvidia NVDA
$793.31
+2.15%
Amazon AMZN
$175.15
+1.15%
Meta META
$489.23
+1.08%
Tesla TSLA
$200.01
-1.01%
Alphabet GOOG
$138.47
+0.76%
Apple AAPL
$180.22
-0.66%
Microsoft MSFT
$409.81
+0.51%

Čas (ne)panikařit: Narazí 40 let trvající býčí trh do zdi, nebo teprve nabírá rychlost na brutální demonstraci své síly?

Volatilita a krveprolití na trzích od začátku roku nepolevuje. Otázkou, kterou si nyní všichni kladou, je, zda je dlouhodobý býčí trh v ohrožení. Odpověď závisí na tom, o jakém býkovi mluvíme. Jeden se prozatím zdá být poměrně v bezpečí a klidný, druhý už tolik ne. Smíšené signály ale naznačují, že jsou důvody k optimismu. Jsou vaše investice opravdu stále na cestě vzhůru?

Je dlouhodobý býčí trh ohrožen?

Nikdo samozřejmě nemá křišťálovou kouli. Ale v tuto chvíli, kdy se Federální rezervní systém chystá začít zpřísňovat, inflace nahlodává finance domácností a válka na Ukrajině nevykazuje žádné známky zmírnění, je šance na cyklický medvědí trh v tomto roce zjevně vyšší než obvykle.

Sekulární býk (tedy desetileté období) je na druhou stranu natolik zdravý, že by mohl bez problému pokračovat i v budoucnosti. To může znít bláznivě. Současný sekulární býk má za sebou tak silný běh, zejména v posledních letech, že prognostici naznačují možnost vzniku bubliny. Mají pravdu? Zdá se, že spíše ne.

To, že se nejspíš nejedná o bublinu, samozřejmě neznamená, že sekulární býk🐂 bude žít desítky let, i když je stále mladý ve srovnání se svým předchůdcem, 72 let trvajícím sekulárním býkem, který začal na konci 50. let 19. století a skončil v roce 1929. 

Nenechte se mýlit: Tento sekulární býčí trh nakonec zemře. Čím déle porostou ziskové marže podniků, tím větší je šance na politickou reakci, která přesune pozornost více na práci a zvýší regulaci a zdanění.

Stejně tak prudký pokles reálných úrokových sazeb od finanční krize nemůže trvat věčně, protože by vystřelil všechna finanční aktiva do absurdních úrovní. Navíc ceny domů, které jsou již nyní nepříjemně vysoké, by explodovaly do té míry, že by byly pro mladší generace zcela nedostupné. Následný nárůst nerovnosti, a to jak mezi příjmovými třídami, tak mezi generacemi, by neudržitelně zatížil strukturu společnosti.

Existuje ještě třetí potenciální zabiják tohoto sekulárního býka: inflace. I mírnější forma inflace ve stylu 70. let by stačila k jeho ukončení. Pokud by dlouhodobá inflační očekávání dosáhla jen poloviny svého vrcholu z období velké inflace, trh by se pravděpodobně propadl téměř o polovinu.

Proč je tedy vzhledem k tomu, že existují tři potenciální zabijáci sekulárního býčího trhu, prostor pro optimismus v roce 2023 a dále?

Protože mezi těmito potenciálními zabijáky býků jsou velké rozdíly. První dva - zvrat vzestupného trendu ziskových marží podniků a zvrat klesajícího trendu úrokových sazeb - zatím nejsou na dostřel. Třetí potenciální zabiják, inflace, je naopak reálnou hrozbou. Inflace však zabije sekulárního býka pouze tehdy, pokud porazí Fed, a nikoli naopak. Lze si docela dobře představit scénář, kdy inflace ještě nějakou dobu poběží rychleji, než by si centrální bankéři přáli, ale brzy se ochladí natolik, že dlouhodobá inflační očekávání zůstanou relativně v klidu. V takovém scénáři by sekulární býk pokračoval, přestože existuje vážná možnost, že se letos objeví cyklický (krátkodobý) medvěd 🐻

Navzdory všem chmurným titulkům v těchto dnech se tedy zatím neobjevily důkazy potřebné ke spolehlivému oznámení konce 40letého sekulárního býčího trhu. A možná se neprojeví ještě mnoho let. 

Takže STAY CALM AND BUY THE DIP! 👋👋

Tohle není investiční doporučení. Jde čistě o můj názor na základě dat Jacquese Cesara

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @trollbringer má karmu 267 a je členem této skupiny od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Myslím si ze trh poroste, ale normálním tempem

I kdyby přišel crash tak co? Pokud investuju rozumne a dlouhodobe tak me to nemuze rozhodit. Kupovat stabilni firmy a v klidu spat

Myslím, že předposlední řádek říká všechno :)

BUY THE DIP :dd