S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

2 tradiční dividendové akcie, kterými nemůžete nic zkazit

Pravidelný příjem tvořený dividendami může být velmi uspokojivý. Přijde vhod zejména tehdy, když akciový trh klesá, jako tomu bylo letos. V náročných obdobích poskytuje investování do akcií, které v průběhu let zvyšovaly dividendy, investorům pravidelný příjem. V tomto článku se podíváme na 2 obří společnosti, které jsou známé svými štědrými dividendami. 

pasivní příjem ve formě dividend 

Není to ale jen jejich minulý úspěch, co dělá z těchto dividendových králů dobré investice. Tyto akcie mají také jasné vyhlídky na další zvyšování výplat i v tomto období vysoké inflace.

Coca-Cola

Coca-Cola vyrábí své nápoje už od roku 1944 

Společnost Coca-Cola $KO+0.0% pokračovala ve zvyšování dividend i přesto, že pandemie v roce 2020 poškodila její podnikání mimo domov, protože místa jako restaurace a stadiony se pro veřejnost zavřely. 

Společnost sice nedávno oznámila, že pozastaví provoz v Rusku, ale na výsledky by to nemělo mít zásadní vliv. Vedení totiž odhaduje, že Rusko a Ukrajina se na tržbách v roce 2021 podílely 1 až 2 %.

Díky silným značkám Coca-Cola ukázala, že má cenovou sílu, která kompenzuje růst nákladů. Ve čtvrtém čtvrtletí její tržby vzrostly o 10 % na 9,5 miliardy USD, a to díky vyšším cenám a lepšímu mixu. 

Zdá se, že Coca-Cola dobře nakládá se svými penězi, protože podíl Coca-Coly na trhu stále roste. Mezitím i nadále generuje dostatek volného peněžního toku (Free Cash Flow). V loňském roce činil 10,9 miliardy USD, což jí umožnilo pohodlně vyplatit dividendy ve výši 7,3 miliardy USD.

Na začátku letošního roku Coca-Cola zvýšila čtvrtletní dividendu o 0,02 USD na 0,44 USD, což znamená 60 let zvyšování v řadě. Výnos akcie činí krásná 3 %, což je více než dvojnásobek výnosu 1,4 % v indexu S&P 500.

Procter & Gamble

Procter & Gamble je jedna ze 30 akcií indexu Dow Jones

Společnost Procter & Gamble $PG+0.0% má také působivou dividendovou historii. Je to proto, že prodává základní zboží, které lidé potřebují bez ohledu na jejich osobní ekonomickou situaci. Patří sem šampony, holicí strojky, léky proti bolesti, prací prášky a plenky.

Společnost je prodává pod oblíbenými značkami, jako jsou Head & Shoulders, Gillette, Pepto-Bismol, Cascade a Luvs. Vzhledem k jejich popularitě byla společnost Procter & Gamble schopna kompenzovat část zvýšení nákladů zvýšením cen. Ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí, které skončilo 31. prosince 2021, vzrostly tržby o 6 % na 21 miliard USD. Kč, a to jak díky vyššímu objemu, tak díky vyšším cenám.

Společnost by měla vyšší náklady spojené s inflací v pohodě přečkat a pro letošní rok očekává 4% až 5% růst tržeb a zvýšení upraveného zisku na akcii o 3 % až 6 %.

Za první pololetí dosáhl volný peněžní tok (Free Cash Flow) společnosti Procter & Gamble více než 8 miliard USD, což bohatě stačilo na výplatu dividend ve výši 4,4 miliardy USD.

Loni v dubnu představenstvo zvýšilo čtvrtletní výplatu o více než 0,07 USD na přibližně 0,87 USD. Tím se zvýšila již 65 let v řadě. Dividendový výnos činí 2,4%.

Závěr

Obě společnosti mají silné značky a prokázaly schopnost přenést část zvýšení nákladů, na zákazníky. 

Coca-Cola i Procter & Gamble jsou historií ověřené společnosti, které přečkali už hned několik recesí. Lidé budou i nadále pít nápoje společnosti Coca-Cola a budou chodit do obchodů, aby si zakoupili produkty Procter & Gamble. Z toho důvodu je racionální se domnívat, že tu s námi obě společnosti budou i v příštích několika dekádách. 

Zároveň musím ale dodat podoktnout, že výkonnost akcií bude dost možná v nadcházejících letech slabší a pravděpodobně nebude dosahovat dvouciferných čísel. Společnosti jsou velké a je tak pro ně logicky mnohem těžší nadále růst. K tomu přispívá i skutečnost, že se akcie obchodují za poměrně vysoké násobky zisků, které mi přijdou pro firmy takého typu až nesmyslné. 

Nejedná se o investiční doporučení, nýbrž o můj názor. Článek ze kterého jsem čerpal byl napsán autorem Lawrence Rothman. 

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Kdesi jsem viděl, že pro člověka, který chce vybudovat měsíční dividendu ve výši průměrného platu, stačí mu investovat do $KO+0.0% zhruba "jen" 3 miliony korun. To není až tak hrozný. Samozřejmě se kloním k diverzifikace, ale zrovna tahle společnost je ultra stabilní a stále nabízí rozumnou dividendu. Samozřejmě existují možnosti jak dosáhnout toho příjmu s ještě menším obnosem... riziko toho, že se druhý den člověk probudí a nemá nic je ale neúměrně větší

Tak si to spočítejte. Dejme tomu, že byste měl 3 procentní divi, pak ze 3 mega máte 7500 Kč měsíčně. Takový plat nemají ani důchodci :) Takže trochu přitlačte.

Jo, tak to jsem blbec, spočítat jsem si to před napsáním mohl... moje chyba. Tak buď to byla jiná společnost nebo jiná částka 😁

Buffettova oblíbená $KO+0.0% :D

Buffett vie 😀