S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

2 hlavní důvody, proč bych teď v žádném případě nekupoval čínské akcie ⚠️😬

Čínské akcie registrované na amerických burzovních systémech jsou mezi americkými investory již dlouho oblíbené. Koneckonců, komu by se nelíbila příležitost profitovat z růstu špičkových technologických firem v druhé největší ekonomice světa, které ještě k tomu rozšiřují svou působnost po celém světě?

 

Bohužel se tento romantický sen a naděje investorů na vysoké výnosy v posledních několika týdnech zhroutil, protože ústřední vláda v Pekingu drží domácí technologické titány na uzdě. V důsledku toho se čínské technologické akcie ocitly na poklesu, ve kterém mnoho z nich nadále pokračuje. Přesto, že by mohlo zdát, že je ideální doba kdy využít nedávných poklesů a čínské akcie přikoupit, pojďme se nejdříve raději podívat na dvě hlavní rizika, které byste před investicí měli zvážit a uvědomit si.

 

 

Politická rizika

Rychlý růst čínských technologických společností vynesl v uplynulém desetiletí zároveň mnoho jejich zakladatelů na světovou scénu. Lídři, jako je zakladatel společnosti Alibaba $BABA+0.0%  Jack Ma, se stále více proplétali a spojovali se svými protějšky v Silicon Valley. Zejména Ma byl fascinován tím, jak se američtí podnikatelé dokázali "postavit" své vládě prostřednictvím lobbingu a ovlivňování legislativy, aby ochránili své obchodní zájmy. Bohužel, když se tito technologičtí lídři pokusili o podobnou taktiku doma v Číně, nedopadlo to tak moc dobře.

 

Vládnoucí Komunistická strana Číny (KS Číny) nemá ráda, když soukromé podniky začnou zastiňovat její vlastní úspěch, a není ani příliš tolerantní k nesouhlasu obecně. Nejméně půl tuctu čínských miliardářů a významných podnikatelů zmizelo v uplynulém roce z veřejného prostoru poté, co se dostali do nepřízně Pekingu. Ma se stal chlapcem z plakátu pro tuto skupinu nadměrných manažerů, když ČKS zmařila jeho plán na IPO fintech společnosti Ant Group v hodnotě 37 miliard dolarů. Na několik měsíců také zmizel z očí veřejnosti. Nyní je "zpět", ale stal se poddajnějším než dříve a na veřejnosti vystupoval jen málo.

 

Bývalý sovětský režim byl známý tím, že nechával lidi mizet, ale strategie Pekingu jsou zde bohužel ještě mnohem rafinovanější. Dne 27. července společnost Tencent $TCEHY  pozastavila registraci nových uživatelů v Číně, aby její software mohl projít "bezpečnostní aktualizací". Aplikace měla dříve cenzurní mezery, které umožňovaly uživatelům sdílet obsah týkající se otázek lidských práv.

 

Den předtím čínské úřady oznámily, že zakazují ziskovým vzdělávacím společnostem, jako jsou New Oriental Education & Technology $EDU+0.0%  a TAL Education Group $TAL+0.1% , dosahovat zisku, vstupovat na burzu nebo získávat kapitál od zahraničních investorů. Odhlédneme-li od altruistických cílů, jimiž je zpřístupnění vzdělání, přijetí zahraničního kapitálu by znamenalo, že zahraniční zainteresované strany by mohly mít vliv na rozhodování o učebních plánech těchto společností. To autoritářská strana ČKS nebyla definitivně ochotna akceptovat.

 

Kromě toho mějte na paměti, že mezinárodní postavení Číny na světové scéně se za poslední rok drasticky změnilo. Otázky jako původ koronaviru, porušování lidských práv ujgurských muslimů, geopolitické napětí v Jihočínském moři a údajné státní sponzorování kyberzločinců jsou dalšími překážkami v mezinárodní expanzi čínských technologických společností. Mají tendenci povzbuzovat strýčka Sama k použití jeho oblíbené ekonomické zbraně proti neposlušným zahraničním mocnostem sankcí. Například společnost Huawei už nemůže vyrábět telefony s 5G poté, co USA zakázaly svým dodavatelům obchodovat s nimi.

 

Ale politiku stranou, je tu ještě jeden důvod, proč čínské společnosti prostě nejsou moudrou investicí. právě teď. A za tento problém opravdu nelze vinit ČKS.


Pád mega monopolů

Na rozdíl od některých svých západních protějšků dávají čínští spotřebitelé v drtivé většině přednost ceně před kvalitou. Podle společnosti PricewaterhouseCoopers, pokud značka nesignalizuje vysoký sociální nebo ekonomický status, jsou čínští spotřebitelé velmi citliví na cenu. Tato kultura má zásadní dopad na ekonomiku podnikání v Číně. Protože marže jsou tak nízké, společnosti nemají jinou možnost než uměle snižovat ceny, aby přilákaly více zákazníků, a pak za předpokladu, že přežijí je zvyšovat poté, co jejich konkurenti ukončí činnost. Systém, který by v západních ekonomikách v žádném případě nemohl fungovat.

 

Například společnost Xiaomi $XIACF  nyní předstihla Apple $AAPL+0.0%  na celosvětovém trhu s chytrými telefony se 17% podílem na trhu (který je v pevninské Číně ještě větší). Dosáhla toho tím, že omezila svou ziskovou marži u chytrých telefonů na 5 %, aby udržela nízké ceny a vytlačila své konkurenty v oboru. (Srovnejte to například se ziskovou marží společnosti Apple ve výši 27 %.) Ve skutečnosti si můžete pořídit 6,53palcový smartphone s HD 64 GB od Xiaomi za 160 dolarů jen se neptejte na zákaznickou podporu nebo na to, jak dlouho vydrží.

 

Tato společná strategie vytvořila řadu čínských technologických monopolů a některé z nich se skutečně vymkly kontrole. Řekl bych, že i zarytí kapitalisté by viděli logiku v jejich rozbití. Vezměme si společnost DiDi Global $DIDI , byla založena před pouhými devíti lety a nyní ovládá 88,7% podíl na čínském trhu spolujízdy (Carsharing). Díky své dominantní pozici ve svém oboru může společnost libovolně měnit sazby jízdného a odměny řidičů a také to dělá. Pokud se to uživatelům a řidičům nelíbí, je to špatně. Žádné významné konkurenční služby zkrátka nemají na výběr.

 

Není divu, že DiDi čelí ostré kontrole ze strany čínských regulačních orgánů. Vláda nedávno zakázala její aplikaci v obchodech s aplikacemi a noví uživatelé se prozatím nesmí do její služby registrovat. Proslýchá se, že ústřední vláda plánuje udělit společnosti DiDi "bezprecedentní pokutu" za porušení zákonů na ochranu spotřebitele. Pro představu, dosud nejvyšší pokuta byla v Číně uložena v dubnu společnosti Alibaba za porušení antimonopolních zákonů neuvěřitelných 2,8 miliardy dolarů. Pokud jsou tedy tyto informace přesné, společnost DiDi by měla na krku ještě více.

 

Opravdu si dejte pozor!

Právě teď jsou čínské technologické akcie směšně levné. Například největší čínský maloobchodní prodejce JD.com $JD+0.0%  se obchoduje za pouhý patnáctinásobek zisku, přestože jeho tržby v posledním roce rychle rostly. Alibaba není se svým nízkým oceněním na úrovni 25násobku zisku daleko. Obě akcie jsou více než 30 % pod svými maximy.

 

Nemyslím si však, že tyto levné ceny představují solidní vstupní příležitost vypadají spíše jako klasické hodnotové pasti. Investoři, kteří dnes nakoupí pokles, by si měli být vědomi toho, že by se jednoho rána mohli probudit a zjistit, že čínská centrální kontrola zakázala registraci nových uživatelů na platformě jejich oblíbené čínské technologické firmy nebo se rozhodla jednu z nich rozdělit na jednotlivé části a její tržní hodnota by tak prudce klesla. Vládní zásah může přijít každým dnem, ať už z jakéhokoli důvodu. Někdy se zpráva, která je příčinou poklesu ceny akcií, nedostane do západních médií, dokud dotyčná akcie neztratí polovinu své hodnoty. Z těchto důvodů by se investoři měli čínským technologickým akciím prozatím vyhýbat. Nebo alespoň podle mě…

 

DISCLAIMER – nejsem investiční profesionál, ale jen zaujatý retailový investor, takže se nejedná o investiční doporučení. Před nákupem jsi prosím udělejte vlastní analýzu.

zdroj

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Nepředvídatelnost je vždycky velký problém. Už tak nikdo nemáme křišťálovou kouli a nevíme, co trh udělá zítra. A ještě k tomu se bát, co si zítra usmyslí pohlaváři v Pekingu... no thanks.

Naprosto souhlasím. Číňan se blbě vyspí a nechá zavřít celý podnik. 😂