S&P 500 ^GSPC
5,130.95
-0.12%
Tesla TSLA
$188.14
-7.16%
Nvidia NVDA
$852.37
+3.60%
Alphabet GOOG
$134.20
-2.81%
Apple AAPL
$175.10
-2.54%
Meta META
$498.19
-0.82%
Amazon AMZN
$177.58
-0.36%
Microsoft MSFT
$414.92
-0.14%

3 akcje gazu ziemnego, które uczynią Cię bogatym w przypadku niedoboru dostaw z Rosji

Na rynkach gazu panuje niepewność, nikt z nas nie wie, czego można się spodziewać po Rosji i jej dostawach gazu do Europy. Świat powoli przygotowuje się na scenariusz, w którym Rosja zasadniczo odetnie nas od swoich surowców mineralnych. Dlatego musimy stopniowo przygotowywać się na różne alternatywne rozwiązania, które - jeśli je wcześnie wychwycimy - mogą przynieść nam stosunkowo duże zyski.

Firmy są przygotowane na najgorszy scenariusz i zamierzają go jak najlepiej wykorzystać

Po inwazji Rosji na Ukrainę rynki gazu ziemnego w Europie znajdują się pod coraz większą presją. Na razie ma to niewielki wpływ na amerykański rynek gazu. To napięcie zwiększyło świadomość Europy w zakresie zapewnienia alternatywnych źródeł dostaw gazu, nawet po wyższej cenie. Amerykańskie rynki gazu ziemnego są dobrze przygotowane do skorzystania z tego rozwoju sytuacji, a w szczególności skorzystają na tym akcje gazu ziemnego.

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się trzem akcjom gazu ziemnego, które można kupić w celu zasilenia swojego portfela:

Coterra Energy $CTRA+2.1%

Wyniki spółki w ciągu ostatnich 6 miesięcy (wzrost o 20,92%)

Akcje spółki $CTRA+2.1% są stosunkowo nowym producentem gazu ziemnego, ale jest to spółka o dużej kapitalizacji. Akcje spółki $CTRA+2.1% powstały w ubiegłym roku w wyniku połączenia Cabot Oil & Gas i Cimarex Energy. Spółka $CTRA+2.1% wykazuje jedne z najsilniejszych wzrostów przychodów w sektorze czystego gazu ziemnego. Oczekuje się, że sprzedaż netto wzrośnie w tym roku o 85,3%, do 6,93 mld USD, a dochód netto zwiększy się znacząco, o 73,1%, do 2 mld USD.

Przy tak imponującej trajektorii wzrostu, oczekuje się, że akcje spółki $CTRA+2.1% utrzymają wysokie marże netto w porównaniu z innymi spółkami z branży. Coterra $CTRA+2.1% oferuje duże wolne przepływy pieniężne, które w tym roku mają się prawie podwoić, wzrastając o 91,3% rok do roku do 2,56 mld USD.

Pod względem wyceny, akcje spółki $CTRA+2.1% mają jedną z najwęższych wycen w swojej grupie porównawczej, ale wskaźniki są wciąż akceptowalne, biorąc pod uwagę solidne podstawy spółki. Dodatkowym plusem jest fakt, że w 2022 roku $CTRA+2.1% przyniesie stopę dywidendy w wysokości 3,64%, co nie powinno pozostać obojętne dla akcjonariuszy.

Antero Resources $AR+3.1%

Imponujące wyniki spółki w ciągu ostatnich 6 miesięcy (wzrost o 50,27%)

Akcje spółki $AR+3.1% to producent gazu ziemnego o średniej kapitalizacji, który skorzysta na konstruktywnej sytuacji na rynku gazu ziemnego. Firma osiąga dobre wyniki finansowe, co widać po odbiciu się wzrostu.

Sprzedaż netto spółkiAntero Resources $AR+3.1% w 2021 r. znacznie wzrosła - o 32,3% w ujęciu rocznym do 4,61 mld USD. Przewiduje się, że w 2022 r. nastąpi nieznaczne spowolnienie wzrostu sprzedaży, która wzrośnie o 21,2% do 5,6 mld USD.

Dzięki temu szybkiemu postępowi marża netto Anterow USDAR+3.1%wzrośnie do 20,1%, co jest wysoką wartością dla producenta gazu ziemnego.

Co ciekawsze, niski poziom zadłużenia w USD+3.1% jest korzystny dla przyszłych perspektyw wzrostu. W ten sposób $AR+3.1% jest producentem gazu ziemnego o sile finansowej umożliwiającej rozwój działalności i finansowanie nowych projektów.

Spółka zapewnia nawet niewielką stopę dywidendy w wysokości 0,43%. Dywidenda nie ma tu aż tak dużego znaczenia, ale dla nas jest kolejnym dobrym wskaźnikiem siły firmy. Akcje spółki $AR+3.1% ogłosiły również program skupu akcji własnych o wartości do 1 mld USD oraz plany wykupu pozostałych obligacji uprzywilejowanych zapadających w 2025 r., które są byczymi katalizatorami dla akcji. Skup akcji własnych oznacza bardzo dobrą działalność firmy, co znajdzie odzwierciedlenie w kolejnych zielonych liczbach dla inwestorów.

EQT $EQT+1.4%

Spółka ta nie jest wyjątkiem w ujęciu sześciomiesięcznym, gdzie zanotowała zysk w wysokości 38,45%.

Akcje spółki $EQT+1.4% to spółka działająca w sektorze gazu ziemnego, koncentrująca się na łupkach Marcellus i Utica.

Oczekuje się, że w bieżącym roku nastąpi znaczna poprawa sytuacji fundamentalnej spółki. W ciągu ostatniego roku rentowność producenta gazu ziemnego gwałtownie wzrosła w wyniku zwiększenia przepustowości gazu ziemnego i wzrostu cen gazu ziemnego. W IV kw+1.4%. 2021 r. skorygowany zysk netto wyniósł 1,8 mld USD, podczas gdy w IV kw. 2020 r. wyniósł zaledwie 64 mln USD.

Wprzyszłości wielu analityków spodziewa się, że zysk netto spółki $EQT+1.4% będzie rósł w zdrowym tempie 79% do 6,3 mld USD w 2022 roku. Ponadto prognozuje się, że wynik finansowy spółki $EQT+1.4% znacznie się poprawi - od straty netto w wysokości 1,15 mld USD w 2021 r. do zysku netto w wysokości 821 mln USD w 2022 r., co oznacza dwucyfrową marżę netto na poziomie 15%.

Bilans spółki $EQT+1.4% nie jest tak silny jak bilans spółki $AR+3.1%. Producent gazu ziemnego koncentruje się jednak obecnie na redukcji zadłużenia. Szacuje się, że w 2022 roku dług netto spadnie o prawie 20%, do poziomu 4,31 mld USD.

Wniosek

Jest to rzeczywiście czas, w którym inwestorzy powinni poszukiwać i wykorzystywać możliwości, jakie stwarzają wpływy geopolityczne. Zwłaszcza zapasy gazu ziemnego są jednym z sektorów, które mogą i będą dobrze prosperować, jeśli Rosja odetnie Europę od dostaw, zmuszając nas do polegania na innych dostawcach. Na pierwszy rzut oka wszystkie trzy spółki są idealnym wyborem dla inwestorów szukających okazji do zarobku. Spółki te dobrze prosperują, zmniejszają zadłużenie, wykazują silny wzrost, wykupują akcje, wypłacają dywidendę i mają wiele innych pozytywnych cech, których powinniśmy szukać.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet