S&P 500 ^GSPC
5,130.95
-0.12%
Tesla TSLA
$188.14
-7.16%
Nvidia NVDA
$852.37
+3.60%
Alphabet GOOG
$134.20
-2.81%
Apple AAPL
$175.10
-2.54%
Meta META
$498.19
-0.82%
Amazon AMZN
$177.58
-0.36%
Microsoft MSFT
$414.92
-0.14%

2. najbogatszy Rosjanin wyprowadza pieniądze z powodu sankcji, jaką drogę wybrał?

Spółka kontrolowana przez magnata stalowego Aleksieja Mordaszowa sprzedała 28 lutego akcje giganta turystycznego $TUI1.DE-4.0% . Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę Mordaszow został objęty sankcjami przez Unię Europejską i Wielką Brytanię, jak sobie z tym poradził, aby nie stracić części swojej fortuny?

Drugi najbogatszy Rosjanin wyprowadza pieniądze z TUI.ň

Rosyjski oligarcha przeniósł akcje o wartości 1,3 miliarda dolarów do raju podatkowego w dniu, w którym został objęty sankcjami. 28 lutego firma kontrolowana przez Aleksieja Mordaszowa, jednego z najbogatszych rosyjskich biznesmenów, sprzedała 29,9% udziałów w TUI, największym na świecie biurze podróży, spółce na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Jak podaje Bloomberg, spółka Ondero, która kupiła akcje TUI należące do Mordaszowa, jest powiązana z oligarchą. Na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, brytyjskim terytorium zamorskim, nie pobiera się od korporacji podatku od zysków kapitałowych ani podatku od nieruchomości.

Mordaszow, magnat stalowy, jest drugą najbogatszą osobą w Rosji, z majątkiem netto 22,3 miliarda dolarów, według Bloomberg Billionaires Index.

Przed sprzedażą akcji Mordaszow był głównym akcjonariuszem TUI z udziałem 34% i był nim od około 15 lat, jak wynika z komunikatu prasowego TU I wydanego krótko po nałożeniu na niego sankcji przez Unię Europejską. Mordashov złożył rezygnację z członkostwa w zarządzie TUI 2 marca, jak podała spółka. Mordashov posiadał swoje udziały w TUI poprzez cypryjską spółkę Unifirm, należącą do firm kontrolowanych przez Mordashova i jego synów, jak podała agencja Bloomberg. 29,9% udziałów w TUI zostało sprzedanych Ondero 28 lutego, zgodnie z dokumentacją TUI upublicznioną 5 marca. Kolejne 4,1% zostało sprzedane rosyjskiej firmie inwestycyjnej Severgroup, zgodnie z dokumentacją z 4 marca. Właścicielem Severgroup jest Mordashov.

TUI powiedziało Insiderowi, że nie jest w stanie zidentyfikować akcjonariuszy Ondero. "Będziemy wiedzieć dopiero po otrzymaniu powiadomienia o prawach głosu od akcjonariusza kontrolującego" - powiedział Insiderowi rzecznik TUI. "Możemy przypisać udziały Severgroup tylko panu Mordashovowi" - powiedział rzecznik TUI. Od czasu inwazji na Ukrainę, Rosja i niektórzy z jej najbogatszych obywateli zostali dotknięci szerokimi sankcjami. Wiele z tych restrykcji jest wymierzonych w oligarchów i zachęca ich do przemieszczania udziałów w swoich firmach, w tym do przenoszenia udziałów i aktywów w ramach skomplikowanych sieci spółek lądowych i zagranicznych. Struktury takie są często wykorzystywane przez oligarchów do ukrywania swojego bogactwa, co komplikuje próby zajęcia ich majątku. Na początku tego miesiąca Mordaszow przekazał swojej żoniepakietkontrolny akcji spółki wydobywczej o wartości 1,1 mld USD.

Bogaci ludzie są bogaci, ponieważ zawsze są w stanie poradzić sobie z sytuacją i znaleźć rozwiązanie, które w minimalnym stopniu dotknie ich samych, dzięki pewności przekazania środków w ramach rodziny. Z pewnością wie, co robi.

Źródło: businessinsider.com

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet