S&P 500 ^GSPC
5,087.03
+2.11%
Nvidia NVDA
$785.38
+16.40%
Meta META
$486.13
+3.87%
Amazon AMZN
$174.58
+3.55%
Microsoft MSFT
$411.65
+2.35%
Tesla TSLA
$197.41
+1.36%
Apple AAPL
$184.37
+1.12%
Alphabet GOOG
$145.32
+1.03%

Šance dlouhodobě vydělávat: Analýza jedné z nejoblíbenějších japonských akcií Warrena Buffetta

Pokud patříte mezi příznivce Warrena Buffetta a nebo máte v oblibě prosperující akcie ze států mimo USA, tak dávejte pozor. Dnes si představíme a zanalyzujeme jednu z oblíbených japonských akcií Buffetta, která už delší dobu prosperuje a ještě dlouho prosperovat bude, jelikož je to sázka na dlouhodobost investice.

Warren Buffett drží mezi 8-10% až ve 4 Japonských akcií

V dnešním článku budeme hovořit o společnosti ITOCHU Corporation $8001.T, která patří mezi jednu z nejoblíbenějších Buffettových společností z Japonska a proto zde pravidelně přihazuje peníze.

Rozebereme zde Buffettův pohled na společnost, analýzy a mimo jiné zde budu mluvit i z vlastní zkušenosti, jelikož sám držím podíl v této společnosti, ke které mě minulý rok dovedl právě Warren a jsem za to velmi rád, jelikož je to velmi slibná společnost, která bez ohledu na krizi a volatilitu roste neustále nahoru.

ITOCHU Corporation $8001.T

Jak můžete vidět na grafu: Společnost má menší horskou dráhu, kdy jde nahoru a dolů, ale z dlouhodobého měřítka neustále roste.

Berkshire $BRK-B+0.0% odhalila, že v loňském roce zvýšila své podíly v Itochu $8001.T, Mitsui $8031.T a Mitsubishi $8058.T o 8% až 10%. Tři japonské obchodní domy se 31. prosince zařadily mezi 15 nejcennějších akcií Berkshire; pouze Itochu $8001.T byl na seznamu o rok dříve.

Itochu $8001.T se v Japonsku vyznačuje tím, že nepochází z historické skupiny zaibatsu (monopolní společnosti založené již dávno v Japonsku), ale silou svého textilního podnikání a úspěšných obchodních operací v Číně. Má sedm hlavních provozních divizí specializujících se na textil, kovy / minerály, potraviny, stroje, energetiku / chemikálie, obecné produkty / nemovitosti a ICT / finanční podnikání.

Společnost je zkrátka diverzifikace sama skrz rozvětvené podnikání a nejspíš i proto se shoduje s ideologií Buffeta a jeho Berkshire.

  • Společnost Itochu Corp. zvýšila svou prognózu pro fiskální rok 2022 o 36 % a dividendu o 25 %
  • Prognóza předpokládá zpomalení zisku ve druhé polovině roku, ale celkový vývoj tuto prognózu analytiků vyvrací
  • Itochu by mělo předčit ostatní japonské obchodní společnosti v oslabujícím komoditním prostředí a získat větší množství zakázek
  • Akcie jsou zde nákupem vzhledem k působivému zvýšení dividendy a méně komoditně citlivému mixu podniků.

Společnost stále působí podhodnoceně. Předpoklad analytiků je růst na hodnoty mezi 80-100 dolarů za kus akcie, což nám stále dává prostor pro investice. Celkové hodnocení analytiků je strong buy - takže přikupovat ve velkém. 

Přestože společnost v posledních 3 letech opravdu mírně ubývalo na ziscích, tak je stále oblíbená u investorů jelikož přináší pravidelné zhodnocení pro akcionáře, kteří když vydrželi posledních 5 let u této společnosti, tak si připsali víc jak 130% nárůst.

Za devět měsíců končících 31. prosincem 2021 se tržby společnosti Itochu Corp $8001.T zvýšily o 20% na 9.094T. Čistý zisk vzrostl o 86% na 678.86B. Tržby odrážejí nárůst segmentu Chemicals & Energy o 34 % na 2.058T, nárůst segmentu kovů o 69 % na 772.19B. Čistý zisk těžil z nárůstu zisku/ztráty z cenných papírů z 29.42B na 204.61B (výnos), vlastní kapitál ve ztrátě přidružených společností vzrostl o 53% na 232.22B (výnos). 

  • veškeré hodnoty jsou uváděny v japonských jenech - 1 dolar - 0,0084 Jenů

Buffettův pohled na společnost

Nejprve se podívejme na to, co dělají. Všechny obchodní domy jsou v podstatě konglomeráty, které byly historicky více zaměřeny na činnosti související s komoditami. Obchodování s fyzickými komoditami a organizování logistiky může být ve skutečnosti docela dobrý obchod. Velká organizace s určitou integrací v rámci dodavatelského řetězce může vytvářet výhody dat a možnosti úložiště, které je obtížné porovnat.

Diverzifikují se však i mimo tato odvětví. Často mají desítky investic do dceřiných společností. Některé dceřiné společnosti jsou konsolidovány, pokud společnost drží 50% nebo větší podíl. Sázky mezi 20 % a 50 % se účtují pomocí ekvivalenční metody.

Itochu ve své výroční zprávě hovoří o obzvláště dobré hře. Společnost sleduje své kořeny zpět k obchodníkovi v roce 1850 a dnes přirovnává svou filozofii zpět k jeho "Sampo Yoshi", což znamená něco ve smyslu: "dobré pro prodávajícího, dobré pro kupujícího a dobré pro společnost."

Management klade důraz na střídmost, hodně mluví o výnosech akcionářů a zvyšování firemní hodnoty. 

  • Jak působí společnost na vás?
  • Máte akcie Itochu ve svém portfoliu?
  • Zaujala vás diverzifikace této společnosti a dlouhodobý růst?
  • Připomíná vám svým rozvětvením a diverzifikací do více oborů společnost Berkshire?

 

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @pb2205 má karmu 359 a je členem této skupiny od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Nezní špatně

Sám držím určitý podíl, není to zlá společnost😁

Doslova a do písmene diverzifikace sama, mám rád takové společnosti, které nejsou zaměřeny a závislé jen na jeden druh podnikání, kde když dojde ke krizi nebo problému, tak automaticky ztrácí na hodnotě.

Přesně tak. Jenom vyhledávat slibné a rozvětvené společnosti do více sektorů je těžké.