S&P 500 ^GSPC
4,959.27
-0.33%
Nvidia NVDA
$668.92
-3.69%
Microsoft MSFT
$398.68
-1.02%
Meta META
$466.52
-1.00%
Alphabet GOOG
$143.25
+0.74%
Amazon AMZN
$167.95
+0.52%
Apple AAPL
$181.06
-0.28%
Tesla TSLA
$193.51
-0.13%

Zarobić na wojnie: 3 akcje, które potroją się w wyniku wojny

Świat jest dziś i każdego dnia oblegany przez wiele wiadomości i informacji dotyczących konfliktu wojennego na Ukrainie, inflacji, podwyżek stóp procentowych, a ostatnio także podejścia Chin do krajowych akcji. Dzisiejsza sytuacja wydaje się być bardzo napięta, dlatego dziś skupiam się na firmach, które mogą skorzystać na tej trudnej sytuacji, ale skorzystają na niej jeszcze długo później, ponieważ będą bardzo potrzebne ze względu na konflikty. Jakie to są firmy?

Bardzo nieprzyjemna sytuacja na świecie może stworzyć inwestorom możliwości osiągnięcia nowych, długoterminowych zysków.

Musimy najpierw uświadomić sobie, jaki wpływ wojna ma na rynek w ogóle i jak może ograniczać niektóre surowce lub produkty. Jeśli spojrzymy w przeszłość, to wiemy, że zazwyczaj to przemysł zbrojeniowy, medyczny i technologiczny robi największe postępy w wyniku wojny, prawda? Albo nawet w branży budowlanej, jeśli miałbym być szczegółowy.

Dlatego dziś skupimy się na tym obszarze, na tym, co wojna zabiera, ale i co przynosi. Wiemy już, że świat chce się uniezależnić od surowców i produktów z Rosji, a my zabieramy się także za odcięcie surowców z Ukrainy (nikiel, miedź - te surowce są obecnie eksportowane na niewielką skalę).

Dobra, nie będę już dłużej naciągał, ale podam Ci pomysły na sektory, które mogą się potroić w wyniku konfliktu i będą się rozwijać jeszcze długo po wojnie.

1. pierwsze akcje wzrostowe, które doświadczyły hossy: Shoals $SHLS-4.6%

Jak widać, 73% w ciągu jednego miesiąca mówi nam, że nie jest to jakieś kilkanaście firm, ale czysty prężny rozwój. Akcje te poszybowały w górę dzięki wojnie, ale nie są przewartościowane, wciąż jest miejsce na kupno do ATH.

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, Unia Europejska chce w ciągu najbliższych ośmiu lat znacznie zwiększyć wykorzystanie energii słonecznej, jak podała niedawno publikacja Yale. Chiny i wiele amerykańskich stanów również wdraża politykę mającą na celu przyspieszenie rozwoju sektora energii słonecznej. Spodziewam się, że Kongres USA przedłuży do końca roku ważne ulgi podatkowe dla sektora solarnego.

FirmaShoals $SHLS-4.6%, produkująca komponenty do wytwarzania energii słonecznej, otrzymała ostatnio ostatni certyfikat niezbędny do sprzedaży swoich produktów w UE.

Na koniec IV kwartału br. portfel zamówień firmy wzrósł o prawie 100% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Portfel zamówień i przyznanych zleceń" Shoals w ramach programu $SHLS-4.6% osiągnął wartość prawie 300 mln USD.

W 2022 r.Shoals $SHLS-4.6%spodziewa się wzrostu przychodów o 40%-64% i przewiduje, że jego zyski, z wyłączeniem niektórych pozycji, wzrosną o 40%-54% do 300 mln USD do 350 mln USD.

Aby sprostać dużemu popytowi, firma Shoals $SHLS-4.6% planuje otwarcie nowej fabryki w Stanach Zjednoczonych w następnym kwartale.

2. akcje wzrostowe, które przeżyją boom: Freeport-McMoRan $FCX+1.9%

W ciągu ostatniego miesiąca spółka odnotowała wzrost o 13,5%. Jeśli to dla Ciebie za mało, spójrz na większy zakres, a mianowicie na ostatnie 6 miesięcy, w których zysk wyniósł prawie 55%.

Przychody producenta miedzi w IV kw. wzrosły o 37% rok doroku do 1,1 mld USD, a zysk na akcję (EPS), po wyłączeniu niektórych pozycji, wyniósł 96 centów. W ostatnim kwartale Freeport $FCX+1.9%sprzedał imponującą ilość "1,020 mld funtów miedzi", a jego koszty spadły.

W dniu 4 marca cena miedzi osiągnęła rekordowy poziom 4,938 USD za funt. Chociaż Rosja wydobywa tylko 4% światowego wydobycia miedzi, cena tego metalu wzrosła o około 10% od czasu inwazji, a ogromny wzrost popytu na pojazdy elektryczne i czystą energię również miał pozytywny wpływ na popyt na miedź.

PonadtoSeeking Alpha podaje, że tuż przed inwazją "zapasy miedzi w zarejestrowanych magazynach na Londyńskiej Giełdzie Metali wynosiły mniej niż 70 000 ton metrycznych, co jest najniższym poziomem od 2005 roku".

Firma jest uznawana przez wielu analityków za silną pozycję do kupienia i jest postrzegana jako firma przyszłościowa i rozwojowa.

Analitycy spodziewają się w tym roku 14% wzrostu przychodów i prawie 23% wzrostu zysków. Pomimo wzrostu, akcje są notowane po cenie niższej niż 13-krotność zysków.

W obliczu przemian energetycznych, utrzymującej się wysokiej inflacji i niestabilności na świecie. Wierzę, że akcje $FCX+1.9% mogą się potroić w tym roku. Oznaczałoby to, że akcje ponad dwukrotnie przekroczyłyby najwyższy poziom z 2010 r. wynoszący nieco ponad 60 USD.

3. Najnowsza akcja wzrostowa z potencjałem do potrojenia zysków: Enphase Energy $ENPH-2.1%

38,7% w ciągu zaledwie jednego miesiąca w przypadku Enphase Energy

Podobnie jak w przypadku $SHLS-4.6%, w związku z tym, że UE jest przygotowana na znaczne zwiększenie mocy produkcyjnych w zakresie energii słonecznej, akcje $ENPH-2.1% znacznie wzrosły od czasu inwazji Rosji. Inicjatywa UE, wraz z prawdopodobnym przedłużeniem obowiązywania kluczowych ulg podatkowych w USA dotyczących energii słonecznej, prawdopodobnie spowoduje silny wzrost kursu akcji spółki ENPH-2.1% jeszcze w tym roku.

Większą wiarę w to, że Kongres podejmie działania w sprawie ulg podatkowych, daje mi list wysłany przez 89 Demokratów w Izbie Reprezentantów do Prezydenta Joe Bidena. W liście wzywa się prezydenta do podjęcia działań na rzecz realizacji postanowień dotyczących klimatu, które zostały uwzględnione w propozycji budżetowej Demokratów w Kongresie, a które od tego czasu najwyraźniej zostały zarzucone.

8 lutego Enphase $ENPH-2.1% ogłosiła znacznie lepsze od oczekiwanych wyniki za czwarty kwartał. Przychody za czwarty kwartał wzrosły o 56% rok do roku do 412 milionów dolarów, pokonując średnią prognozę analityków o 13 milionów dolarów. Zysk operacyjny firmy, bez uwzględnienia niektórych pozycji, wyniósł imponujące 97,7 mln USD.

Jeśli Kongres uchwali szerokie ulgi podatkowe i zachęty dla energetyki słonecznej, Enphase $ENPH-2.1% prawdopodobnie będzie w stanie z łatwością przyćmić te liczby.

Tymczasem firma badawcza Solar Media prognozowała niedawno, że koszt modułów słonecznych "pozostanie na wysokim poziomie co najmniej przez najbliższe 18 miesięcy". Szacunki sugerują, że rosnący popyt na energię słoneczną w końcu spowodował utrzymanie się cen komponentów solarnych na wysokim poziomie, co bardzo dobrze wróży akcjom Enphase $ENPH-2.1%.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet