S&P 500 ^GSPC
5,069.82
-0.16%
Alphabet GOOG
$137.43
-1.91%
Nvidia NVDA
$776.63
-1.32%
Tesla TSLA
$202.04
+1.16%
Apple AAPL
$181.42
-0.66%
Meta META
$484.02
-0.62%
Amazon AMZN
$173.16
-0.22%
Microsoft MSFT
$407.72
+0.06%

Szansa na długoterminowy zarobek: Analiza jednej z ulubionych japońskich akcji Warrena Buffetta

Jeśli jesteś fanem Warrena Buffetta lub lubisz dobrze prosperujące akcje spoza USA, zwróć na nie uwagę. Dzisiaj przedstawimy i przeanalizujemy jedną z ulubionych japońskich akcji Buffetta, która prosperuje już od jakiegoś czasu i będzie prosperować jeszcze przez długi czas, ponieważ jest to zakład na długowieczność inwestycji.

Warren Buffett posiada 8-10% udziałów w maksymalnie 4 akcjach japońskich

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o ITOCHU Corporation $8001.T, która jest jedną z ulubionych japońskich spółek Buffetta i dlatego regularnie licytuje on tutaj pieniądze.

Omówię tu poglądy Buffetta na tę firmę, analizę i między innymi wypowiem się na podstawie własnego doświadczenia, ponieważ sam posiadam udziały w tej firmie, do której Warren doprowadził mnie w zeszłym roku i bardzo się z tego cieszę, ponieważ jest to bardzo obiecująca firma, która niezależnie od kryzysu i zmienności stale rośnie w górę.

Korporacja ITOCHU $8001.T

Jak widać na wykresie: Firma ma za sobą okresy wzlotów i upadków, ale w dłuższej perspektywie czasowej stale się rozwija.

Berkshire $BRK-B+0.8% ujawniło, że w ubiegłym roku zwiększyło swoje udziały w Itochu $8001.T, Mitsui $8031.T i Mitsubishi $8058.T o 8% do 10%. Trzy japońskie domy towarowe znalazły się na liście 15 najcenniejszych akcji Berkshire 31 grudnia; rok wcześniej na liście była tylko spółka Itochu $8001.T.

Itochu $8001.T wyróżnia się w Japonii nie dlatego, że pochodzi z historycznej grupy zaibatsu (monopolistycznej firmy założonej dawno temu w Japonii), ale ze względu na siłę swojej działalności w branży tekstylnej i udane operacje handlowe w Chinach. Posiada siedem głównych pionów operacyjnych specjalizujących się w produkcji tekstyliów, metali i minerałów, żywności, maszyn, energii i chemikaliów, produktów ogólnych i nieruchomości oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych i finansowych.

Krótko mówiąc, firma dywersyfikuje swoją działalność poprzez tworzenie oddziałów i prawdopodobnie dlatego pasuje do ideologii Buffeta i jego Berkshire.

  • Itochu Corp. podniosła prognozę na rok 2022 o 36%, a dywidendę o 25%.
  • Prognoza przewiduje spowolnienie zysków w drugiej połowie roku, ale ogólny trend przeczy tej prognozie analityków
  • Itochu powinno prześcignąć inne japońskie firmy handlowe w warunkach słabnących surowców i zdobyć więcej zamówień
  • Biorąc pod uwagę imponujący wzrost dywidendy i mniejszą wrażliwość na surowce w strukturze korporacyjnej, akcje można kupić.

Spółka nadal wydaje się niedowartościowana. Prognozy analityków przewidują wzrost do 80-100 USD na akcję, co nadal daje nam pole do inwestycji. Ogólna ocena analityków to zdecydowane kupno - a więc duże wykupienie.

Mimo że w ciągu ostatnich 3 lat spółka rzeczywiście nieznacznie traciła na wartości, nadal cieszy się popularnością wśród inwestorów, ponieważ zapewnia regularne zyski akcjonariuszom, którzy w ciągu ostatnich 5 lat pracy w spółce odnotowali ponad 130% wzrost.

W okresie dziewięciu miesięcy zakończonym 31 grudnia 2021 r. przychody Itochu Corp. w wysokości 8001,T USD wzrosły o 20% do 9,094 tys. USD. Zysk netto wzrósł o 86% do 678,86 mld USD. Przychody segmentu " Chemia i energia " wzrosły o 34% do 2,058 tys. ton, a segmentu "Metale " o 69% do 772,19 tys. ton. Zysk netto wynikał ze wzrostu wyniku na papierach wartościowych z 29,42 tys. ton do 204,61 tys. ton (dochód), a udział w stratach jednostek stowarzyszonych wzrósł o 53% do 232,22 tys. ton (dochód).

  • Wszystkie kwoty podane są w jenach japońskich - 1$ - 0,0084 jena

Opinia Buffetta na temat firmy

Po pierwsze, przyjrzyjmy się temu, co robią. Wszystkie domy towarowe to w zasadzie konglomeraty, które w przeszłości koncentrowały się na działalności związanej z towarami. Handel towarami fizycznymi i organizowanie logistyki może być całkiem niezłym biznesem. Duża organizacja z pewną integracją w ramach łańcucha dostaw może zapewnić korzyści i możliwości przechowywania danych, którym trudno jest dorównać.

Dywersyfikują jednak działalność poza tymi branżami. Często mają dziesiątki inwestycji w spółki zależne. Niektóre jednostki zależne podlegają konsolidacji, jeśli spółka posiada w nich 50% lub więcej udziałów. Udziały w wysokości od 20% do 50% są rozliczane metodą praw własności.

W swoim raporcie rocznym Itochu wspomina o szczególnie dobrej grze. Firma wywodzi się od kupca z lat pięćdziesiątych XIX wieku, a dziś porównuje swoją filozofię do jego "Sampo Yoshi", co oznacza coś w rodzaju "dobra dla sprzedawcy, dobra dla kupującego i dobra dla firmy".

Zarząd kładzie nacisk na oszczędność, dużo mówi o zyskach akcjonariuszy i zwiększaniu wartości firmy.

  • W jaki sposób firma wpływa na Ciebie?
  • Czy masz w swoim portfelu akcje Itochu?
  • Czy interesuje Cię dywersyfikacja i długoterminowy wzrost firmy?
  • Czy przypomina Ci Berkshire, jeśli chodzi o rozgałęzianie i dywersyfikację na wiele branż?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet