S&P 500 ^GSPC
5,130.95
-0.12%
Tesla TSLA
$188.14
-7.16%
Nvidia NVDA
$852.37
+3.60%
Alphabet GOOG
$134.20
-2.81%
Apple AAPL
$175.10
-2.54%
Meta META
$498.19
-0.82%
Amazon AMZN
$177.58
-0.36%
Microsoft MSFT
$414.92
-0.14%

Oto 3 błędy inwestycyjne, których należy unikać w miarę zmniejszania się portfela

Spadki w naszych portfelach trwają już od jakiegoś czasu i nikt z nas nie wie, jak długo jeszcze potrwają. Dlatego ważne jest, aby zachować zimną krew i unikać tych błędów, które mogą niepotrzebnie prowadzić do jeszcze większych strat lub zaprzepaszczenia szans. Warunki rynkowe są obecnie trudne, więc nie utrudniajmy ich sobie jeszcze bardziej.

Unikaj tych błędów, jeśli nie chcesz zwiększyć swoich strat lub stracić zysków.

Aby spojrzeć na sprawę z odpowiedniej perspektywy, korekty na rynku akcji zdarzają się dość często. Jeśli jednak jesteś początkującym inwestorem, możesz nie wiedzieć, jak zachować się podczas korekty. Nawet jeśli jesteś bardziej doświadczonym inwestorem, rzeczywistość jest taka, że wielu z nas nie miało do czynienia z korektą na rynku akcji od dłuższego czasu. Oczywiście, akcje wystraszyły nas w marcu 2020 roku z powodu epidemii wirusa COVID-19, ale ten rynek niedźwiedzia trwał stosunkowo krótko. Od tego czasu akcje cieszyły się dobrą passą aż do początku bieżącego roku, a od tego czasu na rynku ciążyły negatywne czynniki fundamentalne, takie jak konflikt na Ukrainie. Niezależnie od doświadczenia w inwestowaniu, ważne jest, aby unikać pewnych błędów, gdy wartość akcji spada. Poniżej znajduje się podsumowanie trzech poważnych błędów, których należy unikać, aby chronić swoje portfolio.

1. sprzedaż paniczna

Trudno jest siedzieć z założonymi rękami i patrzeć, jak wartość portfela spada z dnia na dzień. Pamiętaj jednak, że straty, które widzisz, to tylko straty na ekranie i dopóki nie sprzedasz pozycji, to nie jest to strata. Dlatego należy unikać sprzedaży akcji w panice i niepewności. Ponadto krach na rynku to tylko cykl, a w historii zawsze dochodziło do odwrócenia nastrojów.

2. Nie kupuj więcej akcji

Można założyć, że kupowanie akcji w czasie korekty jest złym posunięciem, ponieważ istnieje możliwość, że wartość inwestycji może jeszcze bardziej spaść. Istnieje jednak również duża szansa, że akcje wyjdą z obecnego kryzysu, więc jeśli nadal będziesz inwestować, możesz skorzystać z niższych cen akcji i uśrednić wynikającą z nich cenę. Jeśli jedna z Twoich akcji była notowana po 200 USD za akcję, a teraz jest po 100 USD, a Ty wierzysz w ten projekt, dlaczego nie kupisz DIP? Oczywiście cena ta może spaść jeszcze niżej, ale jeśli już teraz czujesz się komfortowo z zakupem, to dlaczego nie? Prawie nigdy nie łapie się dna.

Jeśli nie chcesz kupować pojedynczych akcji w takim czasie, zawsze możesz skorzystać z funduszy ETF(Exchange Traded Funds). Zaletą tej alternatywy jest to, że nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu na zastanawianie się, które firmy kupić. Można raczej inwestować w wiele firm za jednym zamachem, a decyzje pozostawić ekspertom.

3. Zastępowanie akcji jeszcze bardziej ryzykownymi inwestycjami

Ponieważ akcje są ostatnio bardzo niestabilne, możesz skłaniać się do lokowania swoich pieniędzy w innych aktywach, takich jak kryptowaluty. Jeśli jednak decyzja ta wynika z obawy przed stratami, kryptowaluta nie jest prawdopodobnie zbyt dobrym rozwiązaniem, po które można sięgnąć tylko z "desperacji". Rynek kryptowalut może być znacznie bardziej zmienny niż rynek akcji, a ponieważ monety cyfrowe są stosunkowo nową inwestycją, nie wiemy dokładnie, jaka jest ich siła przetrwania. Nie oznacza to, że nie można dodać pewnej ilości kryptowalut do swojego portfela. Może jednak nie jest to najlepszy czas na inwestowanie w monety cyfrowe - zwłaszcza jeśli celem użytkownika jest ograniczenie ryzyka w czasie, gdy jego portfel spada.

Mam nadzieję, że te rady były pomocne, ale oczywiście to od Ciebie zależy, czy będziesz ponosił straty, czy uśrednisz swoje zakupy, czy też przestaniesz na jakiś czas przyglądać się swojemu portfelowi. Jest to jednak tylko korekta cyklu - rzecz normalna. Przy pisaniu tego artykułu korzystałem z danych Fool.com

Je to nápomocné?

Vote to see the results! 0 answers already!

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet