S&P 500 ^GSPC
5,130.95
-0.12%
Tesla TSLA
$188.14
-7.16%
Nvidia NVDA
$852.37
+3.60%
Alphabet GOOG
$134.20
-2.81%
Apple AAPL
$175.10
-2.54%
Meta META
$498.19
-0.82%
Amazon AMZN
$177.58
-0.36%
Microsoft MSFT
$414.92
-0.14%

Intel vs AMD: Kdo je můj favorit? A na kterém z nich vyděláte balík?

Už nějakou dobu se pohybuji i v technologických kruzích. Není to tak dávno, kdy světu počítačových čipů vládl naprosto neochvějně Intel. Svatou trojici i3, i5 a i7 znal každý. Jenže pak přišlo AMD se svými Ryzeny. K tomu přidali mobilní procesory a bylo vymalováno. Král sesazen. Je tomu ale opravdu tak. Opravdu je Intel odsouzen k věčnému pobytu ve stínu AMD? Tady je můj názor.

Odvětví čipů se aktuálně potýká s extrémním problémem - nedostatkem téměř všeho

Dovolím si přinést takové menší shrnutí mých poznatků o souboji těchto dvou technologických gigantů. Zejména pak proč si myslím, že AMD opravdu Intel porazí i z dlouhodobého hlediska.

Za prvé. Místo toho, abyste se dívali na minulé peněžní toky a předpovídali budoucí peněžní toky, měli byste se dívat na trendy v odvětví, zejména v polovodičovém průmyslu. AMD je v dohledné době lídrem v oblasti datových center s vyšší marží, zatímco Intel se snaží expandovat v oblasti samotné výroby s nižší marží.

Společnost AMD dosáhla v roce 2021 tržeb ve výši 16,4 miliardy eur a pro rok 2022 směřuje k 21,5 miliardy eur.

V roce 2021 dosáhla společnost AMD 3,2 miliard FCF, což představuje 19,5 % FCF v poměru k tržbám. Pokud použijeme stejné procento na plánované tržby v roce 2022, očekává se 4,2 miliard FCF.

S tímto monstrózním 31% nárůstem příjmů bychom měli zaplatit 31xFCF, což je 4,2*31=130 miliard. To není příliš daleko od ceny, za kterou se obchodovala ještě nedávno.

P/E je stále kolem 44

Nezapomeňte, že použití stejného procenta tržeb jako v loňském roce a vlastního výhledu společnosti AMD je konzervativní, protože již delší dobu trvale překonává výhled. Dalším podceňovaným aspektem, proč považuji AMD za vítěze je osvědčené vedení Lisy Su. Při hodnocení managementu docela spoléhám na takový nějaký vlastní vnitřní pocit. A zrovna ona mi jako CEO přijde, že ví co dělá. Koukněte třeba na nějaký rozhovor.

https://www.youtube.com/watch?v=g2A6-5_EY7w

To je můj výčet nejzásadnějších bodů. Na druhé straně Intel má docela špatné výsledky a pro příštích několik let směřuje k zápornému volnému peněžnímu toku. Pokud se na to podívám čistě z hlediska zákazníka tak počet zařízení osazených Intelem už se mi nezdá tak dominantní. Navíc ze všech stran se na mě hrnou informace o tom, jak jsou produkty AMD mnohem lepší na všech frontách.

Dva tituly s naprosto kulervoucí dividendou za luxusní cenu: Pasivní příjem zaručen

Nejedná se o investiční doporučení. Jde čistě o můj názor na základě informací dostupných na internetu a mojí amatérské analýzy. Každý investor by se měl rozhodovat podle sebe, svojí analýzy a svojí situace.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @trollbringer má karmu 282 a je členem této skupiny od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Taky věřím AMD. Spolu s ním i $NVDA+3.6%

Jo. $AMD+1.3% je celkem sázka na aktuální situaci a $NVDA+3.6% takovej ten ultra long shot

ja tiež uplne $NVDA+3.6%

a keby si mam vybrat medzi nimi skôr $AMD+1.3%