NASDAQ
28.72 (0.18%)
S&P 500
6.14 (0.13%)
DOW
-29.46 (-0.08%)
FTSE
-4.24 (-0.06%)
DAX
309.35 (2.01%)
HANG SENG
617.94 (2.65%)
NIKKEI
919.13 (3.29%)
NIO NIO Inc
35.14 2.03 (6.13%)
ETH/USD Ethereum / US Dollar
4,410.20 103.09 (2.39%)
TSLA Tesla Inc
1,064.37 12.65 (1.20%)
NKE NIKE Inc
170.04 -1.35 (-0.79%)

Toto je nejrychlejší způsob, jak se stát milionářem - zároveň je ale také ten nejtěžší. Troufnete si?

Určitě už jste slyšeli rčení, že existuje milion způsobů, jak vydělat milion dolarů. To je zajisté pravda, ale vnesete-li do toho trochu vědy a analýzy, zjistíte, že existuje pár nejčastějších způsobů. A jeden nejrychlejší...

 

 

Když se bavíme o akciových trzích, specificky o pravidelném investování do nějakého indexového ETF, považují to mnozí za ten nejjednodušší způsob, jak se obyčejný člověk může stát opravdu bohatým. 

 

Nejjednodušší však nemusí nutně znamenat nejrychlejší, což v tomto případě rozhodně platí. Pokud by vás zajímal relativně nejrychlejší způsob zbohatnutí, jež pochází z mnohaleté studie celkem 233 dolarových milionářů, z níž vzešel i výše odkázaný článek, velmi rychle zjistíte, že jde bohužel zároveň o ten nejnáročnější způsob, který rozhodně není pro každého.

 

Tuto cestu bychom mohli nazvat "cestou snílků", tedy lidí, kteří zpravidla mají nějakou vizi či sen, pro jehož naplnění si zpravidla založí vlastní byznys, stanou se úspěšnými herci, muzikanty nebo třeba knižními autory. Snílci svou práci doslova milují a jejich vášeň pro ni zpravidla dobře ukazuje i jejich bankovní účet.

 

Nejrychlejší způsob, jak zbohatnout

 

Ve zmíněné studii tvořili snílci 28 % z 233 studovaných dolarových milionářů. Jejich průměrné jmění bylo 7,4 milionu dolarů (mnohem víc než v případě všech ostatních skupin milionářů podle toho, jakým způsobem ke svému bohatství přišli) a dokázali jej v průměru nakumulovat za dobu přibližně 12 let.

 

Proto je tento způsob - aspoň touto studií - považován za nejrychlejší a také nejuspokojivější cestu k finanční nezávislosti. Že na tom něco bude, vám ostatně ukáže i pohled na nejbohatší lidi současnosti. V top desítce najdete hned šest osob - Jeff Bezos, Elon Musk, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Larry Page, Sergey Brin - které jsou jasnými snílky a zbohatli primárně na tom, že si založili svou vlastní společnost a vyrazili vstříc své vizi.

 

Jenže to má háček - tato snílkovská cesta je zároveň z pohledu generování bohatství tou nejnáročnější, nejriskantnější a nejstresovější. A není žádnou výjimkou, že si i její nejúspěšnější "absolventi" během ní musí sáhnout na dno nebo si na vlastní kůži zkusit, jak vypadá hotové peklo. Lemují ji překážky, zklamání, chyby, další chyby, další zklamání, hromady odmítnutí a finančních nejistot.

 

Vyžaduje obrovskou fyzickou i mentální výdrž, což je hlavní důvod, proč se ji prostě každý druhý z nás nemůže vydat. Ne každému totiž vyhovují tyto její základní charakteristiky:

 

  • Neexistující pracovní doba: Snílci, kteří se objevili v této studii, tvrdili, že na cestě za svými sny běžně pracovali 65-75 hodin týdně. Víkendy a dovolené pro ně v tuto dobu prakticky neexistovaly a tento zápal do práce se přirozeně dotkl i jejich okolí, zejména rodiny a přátel, kteří si museli zvyknout na jejich častou absenci.
  • Stresující životní styl: Dokud se jejich sen nezačne stávat realitou, mohou snílci na své cestě zažívat poměrně krušné časy a masivní návaly stresu. Nejhorší situace přirozeně nastává pro ty, kteří se kromě práce musí starat i o svou rodinu. V úplných začátcích této cesty totiž zpravidla něco jako stabilní příjem neexistuje. Někteří snílci tak musí sáhnout buď do svých penzijních úspor, nebo se dokonce zadlužit.
  • Konstantní vysoké riziko: Snílci jsou od přírody lidé, kterým není riziko a riskování cizí. Pro uskutečnění svého vysněného cíle se nebojí obětovat úplně vše, co mají. A to za situace, kdy neexistuje absolutně žádná garance, že se jim risk vyplatí. Polovina všech snílků v této studii ostatně přiznala, že za sebou má hned několik selhání a neúspěchů. Netřeba dodávat, že tyto velmi často vedou k bankrotům.
  • Všudypřítomná demotivace: Jelikož mají snílci zpravidla pro ostatní až absurdně ambiciózní cíle - tak vysoké, že vám většina lidí řekne, že jejich dosažení je jednoduše nereálné - musí se kromě všech ostatních překážek prodírat i nekonečným davem rádců, kteří se je snaží přesvědčit, aby se raději vydali jinou cestou. Zároveň je jejich denním chlebem slovíčko "ne", které slýchají ze všech možných stran od obchodních partnerů přes potenciální investory až po vlastní tým. A i přesto musí najít sílu každý den vstát z postele a dál dřít. Není proto divu, že téměř každý z nich si minimálně jednou za svou kariéru pohrával s myšlenkou vše vzdát.

 

Jak vidno, tohle rozhodně není životní cesta pro každého. Pokud máte obavu z riskování, můžete na tento přístup ke generování bohatství rovnou zapomenout. Abyste mohli pomýšlet minimálně na teoretickou šanci uspět jako snílek, potřebujete aspoň pár z těchto vlastností:

 

  • Kariéra zaměstnance nepřichází v úvahu: Snílci preferují, když mohou být svými pány a pracovat sami pro sebe, ne na základě pokynů od svého manažera či zaměstnavatele. Mají velmi často problém s autoritami a nejraději si věci dělají po svém.
  • Vašim hlavním motorem jsou stanovené cíle: S oblibou si stanovují denní, měsíční, roční a dlouhodobé cíle. Tyto cíle zároveň vnímají jako "Něco, čeho nutně potřebuju dosáhnout!", místo "Něco, čeho se pokusím dosáhnout."
  • Každý den se snažíte na sobě pracovat: Konstantně je baví pracovat na tom, jak být lepší, rychlejší a chytřejší. Bez ohledu na své zaneprázdnění si i snílci ve zmíněné studii v průměru vyhrazovali 30 minut denně na četbu, cvičení, návštěvu seminářů, studium kurzů či networking.
  • Žijete skromně: Snílci neutrácejí za věci, které nepotřebují. Velmi zřídka je v začátcích jejich cesty najdete, jak jedí v honosné restauraci nebo si kupují zbrusu nové auto.
  • Nemáte problém plnit svůj každodenní to-do list: Zpravidla u nich lze rovněž pozorovat mentalitu "musím to udělat teď hned" ve vztahu k plnění vytyčených pracovních úkolů pro daný den. Opět se odkážu na studii, kde o sobě milionáři z této skupiny tvrdili, že každý den dokončí minimálně 70 až 80 % svého to-do listu, což je pro průměrného člověka poměrně obtížný úkol. Samozřejmě se i o snílky může pokoušet prokrastinace, ale jejich silná orientace na cíle jim zpravidla nedovolí, aby je ze stanoveného kurzu výrazněji vychýlila.
  • Nenecháte se odradit vlastními chybami: Snílek je opakem běžného absolventa západního školství. Selhání, chyby a pády na pusu vítá a bere je jako cenné lekce. Zároveň však nemá potřebu na těchto věcech lpět a mnohem raději svou pozornost upíná ke svým úspěchům a významným životním milníkům, kterých dosáhl. A seznam těchto úspěchů s oblibou používají jako štít pokaždé, když čelí na první pohled nepřekonatelným problémům a komplikacím.

 

Ano, můžeme si myslím s klidem říct, že aby člověk mohl být snílkem, musí být z pohledu běžného člověka tak trochu "blázen". Jsou to lidé, které prakticky není možné od jejich stanoveného cíle odtrhnout, jelikož si extrémně věří, že jej dokáží dosáhnout. A jsou pro něj ochotni obětovat prakticky téměř vše. Takže až se příště potkáte s nějakým opravdu úspěšným podnikatelem, neobdivujte na něm jeho miliony, obdivujte jeho neúnavnou vytrvalost.

Máš svůj účet? Tak se přihlas. A nebo vytvoř nový
Next post
Genová revoluce v oblasti léčby je na obzoru. Tuto akcii musíte mít
Autoload is on
Discussion
4M

Velmi dobré čtení! :)