S&P 500 ^GSPC
5,096.27
+0.52%
Amazon AMZN
$176.76
+2.08%
Nvidia NVDA
$791.12
+1.87%
Alphabet GOOG
$139.78
+1.71%
Microsoft MSFT
$413.64
+1.45%
Meta META
$490.13
+1.26%
Apple AAPL
$180.75
-0.37%
Tesla TSLA
$201.88
-0.08%

Jak zarobić na podziale akcji? Analiza ponad 2000 podziałów jest niezwykle interesująca.

Ogólnie przyjmuje się, że podział spółki przynosi krótkoterminowy wzrost jej wartości i oczywiście ceny akcji. Podział akcji jest teoretycznie tylko formalnością, ale wywołuje kilka skutków. Cena będzie wtedy rosła, ponieważ stanie się bardziej dostępna dla drobnych inwestorów. Ale my zaobserwowaliśmy coś zupełnie przeciwnego. Użytkownik serwisu Reddit przeanalizował ponad 2000 historycznych podziałów i doszedł do interesującego wniosku.

Jak zachowują się akcje w przypadku podziału akcji?

Użytkownik serwisu Reddit napisał niezwykle interesujący artykuł, który można przeczytać tutaj: https://www.reddit.com/r/StockMarket/comments/tiisv5/i_analyzed_2000_stock_splits_over_the_last_3/

Postaram się wydobyć z nich to, co najważniejsze i najciekawsze. Bo naprawdę warto zwrócić na to uwagę! Ale róbmy to w kolejności.

Co to jest podział akcji?

Jest to mniej lub bardziej formalność. Jeśli cena jednej akcji osiągnie zbyt wysoką wartość, spółka dzieli ją na kilka mniejszych części. Są one oczywiście warte tyle samo, co poprzednia pojedyncza duża akcja. Wynika z tego kilka rzeczy: Przede wszystkim zwiększa to dostępność dla mniejszych inwestorów, którzy mogą mieć trudności z wydaniem np. 1 000 USD na pojedynczą sztukę. Zwłaszcza jeśli chcą zdywersyfikować tę kwotę. W dobie udziałów ułamkowych nie ma to już tak dużego znaczenia, ale nadal jest to dość istotny czynnik. Po drugie, chodzi o płynność - jeśli jest więcej akcji, to będą się one bardziej przemieszczać.

Jaki jest zatem wynik analizy?

(Użytkownik pisze, że jest on oparty na kalendarzu podziału akcji firmy Fidelity).

Skupiamy się tu na dwóch głównych scenariuszach: Krótkoterminowe i długoterminowe.

Scenariusz krótkoterminowy: Ogłoszenie splitu powoduje średnio wzrost kursu akcji o 1,48% w ciągu następnych dwóch dni. Zatem jeśli kupisz akcje w tym okresie, zgodnie z danymi historycznymi zarobisz średnio 1,48%. 1,39% więcej niż średnia rynkowa w tym samym okresie.

Scenariusz długoterminowy: Kupowanie natychmiast po ogłoszeniu wyników naprawdę się opłaca. W tym przypadku w następnym miesiącu pokonasz rynek o 1,5%. Nie wolno jednak zasypiać. W przypadku zakupu w dniu podziału wynik nie będzie tak luksusowy. W pierwszym tygodniu po zakupie można nawet średnio stracić pieniądze.

Jakie są szanse, że kupowanie w czasie pełni księżyca opłaci się na dłuższą metę?

Prawdopodobnie łatwiej będzie, jeśli po prostu pożyczę obraz z oryginalnego postu:

Prawdopodobieństwo pokonania rynku. Źródło.

AD - Dzień ogłoszenia podziału, ED - Dzień realizacji podziału.

Wartości te są dość zaskakujące. Z tabeli wynika, że prawie zawsze opłaca się kupować w okolicach splitu akcji. W tym przypadku prawdopodobieństwo pokonania rynku jest zależne od Ciebie. Pytanie tylko, czy warto się męczyć.

W każdym razie POLECAM przeczytanie całego artykułu. Zwłaszcza dla tych, którzy naprawdę poważnie myślą o inwestowaniu.

Nie jest to rekomendacja inwestycyjna. Jest to jedynie moja interpretacja tekstu użytkownika na Reddicie. Przed podjęciem decyzji każdy inwestor powinien przeprowadzić dokładną analizę we własnym zakresie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet