S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Intel vs AMD: Kto jest moim faworytem? A który z nich przyniesie Ci zyski?

Od jakiegoś czasu obracam się w kręgach technicznych. Jeszcze nie tak dawno temu firma Intel niezachwianie rządziła światem komputerowych układów scalonych. Wszyscy znali świętą trójcę: i3, i5 oraz i7. Ale potem pojawiła się firma AMD z procesorem Ryzen. Dodano procesory mobilne i było po wszystkim. Król został obalony. Ale tak naprawdę to prawda. Czy Intel naprawdę jest skazany na wieczne życie w cieniu AMD? Oto moje zdanie.

Przemysł układów scalonych stoi obecnie w obliczu ekstremalnego problemu - niedoboru niemal wszystkiego

Pozwólcie, że przedstawię Wam małe podsumowanie moich spostrzeżeń na temat walki między tymi dwoma gigantami technologicznymi. W szczególności, dlaczego uważam, że w dłuższej perspektywie AMD naprawdę pokona Intela.

Po pierwsze. Zamiast analizować przepływy pieniężne w przeszłości i przewidywać przyszłe przepływy pieniężne, należy przyjrzeć się trendom w branży, zwłaszcza w branży półprzewodników. W najbliższej przyszłości AMD będzie liderem w dziedzinie wysokomarżowych centrów danych, podczas gdy Intel będzie dążył do rozwoju w sektorze produkcyjnym, w którym marże są niższe.

Firma AMD planuje osiągnąć w 2021 r. przychody w wysokości 16,4 mld euro, a w 2022 r. - 21,5 mld euro.

W 2021 roku firma AMD osiągnęła 3,2 mld FCF, czyli 19,5% FCF jako procent sprzedaży. Stosując tę samą wartość procentową do prognozowanej sprzedaży w 2022 r., można spodziewać się 4,2 mld FCF.

Przy tym monstrualnym, 31-procentowym wzroście przychodów powinniśmy zapłacić 31xFCF, czyli 4,2*31=130 mld. Nie jest to zbyt odległa cena od tej, po której jeszcze niedawno był notowany.

Wskaźnik P/E nadal wynosi około 44

Należy pamiętać, że przyjęcie takiego samego odsetka przychodów jak w ubiegłym roku i prognozy firmy AMD jest konserwatywne, ponieważ od dłuższego czasu AMD konsekwentnie przekracza prognozy. Kolejnym niedocenianym aspektem, który sprawia, że uważam AMD za zwycięzcę, jest sprawdzone doradztwo Lisy Su. Oceniając kierownictwo, w dużej mierze polegam na tego rodzaju przeczuciach. I to właśnie ona robi na mnie wrażenie dyrektora generalnego, który wie, co robi. Zobacz na przykład niektóre z wywiadów.

https://www.youtube.com/watch?v=g2A6-5_EY7w

Oto moja lista najważniejszych wydarzeń. Z drugiej strony Intel ma bardzo słabe wyniki i przez kilka najbliższych lat będzie miał ujemne wolne przepływy pieniężne. Jeśli spojrzeć na to wyłącznie z perspektywy klienta, liczba urządzeń wyposażonych w procesory Intela nie wydaje się już tak dominująca. Ponadto ze wszystkich stron napływają informacje o tym, że produkty firmy AMD są znacznie lepsze na wszystkich frontach.

Dwa tytuły z absolutnie zakręconą dywidendą w luksusowej cenie: Gwarantowany dochód pasywny

Nie jest to rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moja opinia oparta na informacjach dostępnych w Internecie i mojej amatorskiej analizie. Każdy inwestor powinien podejmować decyzje w oparciu o siebie, swoją analizę i swoją sytuację.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet